Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Dla ludzi i natury
Ekologiczny ogród pełen jest ukojenia…

Ponad 150 gatunków roślin będzie w ekologicznym ogrodzie, który powstaje przy hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Młodzież, która zasadziła rośliny, czyli uczennice z Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej i Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych, spisała się na medal! Wszystkie rośliny zasadzone w hospicyjnym ogrodzie (w sumie ok. 300) są cenne przyrodniczo, a ich owoce są pokarmem dla ptaków, nadają się na siedliska lęgowe i dają schronienie przed drapieżnikami, są miododajne oraz wabią owady. Stowarzyszenie hospicyjne ma nadzieję, że ogród będzie miejscem refleksji i ukojenia dla pacjentów oraz ich najbliższych.

Ekologiczny ogród hospicyjny powstał w ramach programu „Działaj w zielone” realizowanego przez fundację „Arka”. Jego projektantką i wykonawczynią jest Barbara Midor.

Powiatowy ekokonkurs
Szachownica „kręci”, nietoperze fascynują

W kłobuckim Gimnazjum po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Inspiracją dla tegorocznej edycji konkursu był projekt ,,Life Szachownica/PL”, realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, którego celem jest ochrona ważnego siedliska nietoperzy. Szachownica, będąca rezerwatem przyrody oraz obszarem Natura 2000, jest bowiem miejscem szczególnej koncentracji nietoperzy, istotnym dla utrzymania ich populacji, zarówno w Polsce, jak i w całej UE. W etapie multimedialnym konkursowej rywalizacji, najlepsi byli uczniowie z Węglowic - Marta Szleper oraz Mateusz Koza, natomiast największą wiedzą teoretyczną wykazał się Daniel Duda z Gimnazjum w Libidzy.

Kampania edukacyjna
Na „wojnie” z rdestowcem, czyli niecodzienna lekcja lokalnej przyrody w Lasku Wilkowickim

Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Bystrej uczestniczyli w niecodziennym spacerze po Lasku Wilkowickim i w lekcji przyrody „w terenie”. Pod okiem Zbigniewa Wilczka, prof. Uniwersytetu Śląskiego i Jarosława Kasprzyka z Klubu Gaja odkrywali na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej niezwykły las łęgowy, poznali też historię miejsca, w którym położony jest las, zdobyli wiedzę o występujących tu gatunkach roślin i zwierząt. - Wszyscy uczestniczyli w likwidacji rdestowca ostrokończystego, który wdziera się na nasze tereny, eliminując lokalną roślinność. Każdy mógł spróbować, jak smakuje szczawik zajęczy - powiedział Wojciech Loranc, nauczyciel z SP w Bystrej. Młodzież zwróciła uwagę na zaśmiecenie Lasku Wilkowickiego. Podsumowując zajęcia, omówino sposoby ochrony tego miejsca oraz plany związane z udostępnieniem terenu turystom i mieszkańcom Wilkowic. - Budowa kamiennego przejścia na potoku Mesznianka I oraz drewnianego podestu służącego do obserwacji płazów oraz innych zwierząt i roślin występujących w trudno dostępnym aktualnie płacie olesu, zlokalizowanym w sąsiedztwie żółtego szlaku turystycznego, to priorytety związane z ochroną Lasku - podsumował lekcję przyrody prof. Zbigniew Wilczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto