Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Uwaga! ciekawy konkurs!
Masz szansę na start - termin przedłużony!

Termin nadsyłania sprawozdań do konkursu „Zaadoptuj rzekę” został przedłużony do 31 października. Klub Gaja zaprasza do udziału! W konkursie doceniane są interesujące działania mające na celu ochronę wód. „Zaadoptowanie” rzeki (albo innego akwenu) to otoczenie jej opieką, monitorowanie, a także sprzątanie brzegów, badanie jakości wody, lekcje tematyczne, konkursy, wycieczki, poznawanie walorów przyrodniczych, kulturowych, społecznych czy historycznych miejsc nad wodą. W konkursie mogą wziąć udział placówki oświatowe, samorządy, firmy, instytucje, kajakarze, wędkarze, wodniacy, miłośnicy rzek i lokalne grupy działania. Najciekawsze inicjatywy będą wyróżnione. Nagrodą dla szkół jest przyjazd edukatorów z ciekawymi zajęciami. Dla przedszkoli są statuetki, a dla pozostałych laureatów tablice informacyjne - „Znaki wodne”.

Fundusz dla regionu
NIK oceniła i doceniła walkę ze smogiem

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działania Funduszu dotyczące zapewnienia efektywności wykorzystania pieniędzy na projekty związane z ograniczaniem niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych w regionie. Jak wykazano, Fundusz dofinansował projekty, które prowadziły do poprawy jakości powietrza na terenie województwa śląskiego. Ochronę atmosfery uznano za jeden z priorytetowych obszarów działalności WFOŚiGW i przyjęto dla niego cele strategiczne, dla których określano kierunki dofinansowania. Przykładem może być jedyny taki w kraju program pilotażowy „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”.

Kampania ekologiczna
Wiśnia ptasia na inaugurację Święta Drzewa. Potem będą lipowe aleje i przydrożne grusze

Święto Drzewa nie trwa przez jeden dzień i liczy już niejeden rok. Inauguracja programu Klubu Gaja wprawdzie jest już za nami, ale wszystko inne, czyli sadzenie drzew w różnych zakątkach kraju, dopiero „przed”. W tym roku Gaja zachęca do sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów. Nie tylko w miastach, parkach i lasach, ale także na terenach rolniczych. Drzewa przydrożne, aleje, kępy i remizy czy stare samotne drzewa - podkreślają niepowtarzalne piękno krajobrazu. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników. Dlatego inaugurację Święta Drzewa rozpoczęto posadzeniem wiśni ptasiej, której owoce są źródłem pokarmu dla ptaków oraz dorodnych buków, których orzeszki są przysmakiem wiewiórek, saren, ptaków i myszowatych. Inauguracja odbyła się w Warszawie. Na sadzenie drzew, jak co roku, przybył aktor Bartłomiej Topa. - To, co tutaj robimy, ma przełożenie globalne, jestem o tym szczerze przekonany - powiedział. Zaznaczył również, że rolą osób znanych z mediów jest wspieranie ważnych inicjatyw. A rolą ekologów jest skuteczne edukowanie, co podkreślił szef Klubu Gaja Jacek Bożek. Przypomniał również, że od początku programu Święta Drzewa, dzięki zaangażowaniu 620 tys. osób posadzono ponad 780 tys. drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto