Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Europejskie drzewo roku 2017
Józef walczy o podium. Ma pokonać silne jak on dęby, smukłe lipy, sosny i szkockie Ding Dong!

Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2017. O podium walczy 16 drzew. Wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja, dąb Józef z Wiśniowej. Józef ma niezwykłą historię - podczas II wojny światowej był schronieniem dla żydowskiej rodziny, a jego wizerunek widniał na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Ale o zwycięstwo nie będzie łatwo, bo konkurenci to same gwiazdy wśród europejskich drzew. Z polskim dębem walczą o miano najpiękniejszego - lipa z miejscowości Masseman w Belgii, dąb bezszypułkowy rosnący przy kościele Nasalevtsi - strażnik wsi i jej mieszkańców z Bułgarii, lipa w Lipce z Republiki Czeskiej, angielska sykomora, dąb Russaka z Estonii, drzewo deszczowe z parku Céron z Francji, niemiecki buk pnący, a także platan zdobiący plac Jászai Mari na Węgrzech, drzewa Hugha O Flaherty z Irlandii oraz litewski dąb Stelmužė, dąb wiecznie zielony z Irlandii Północnej, drzewo Ding Dong ze Szkocji, hiszpańska sosna Aprisquillo, słowacki platan z Budatina i dąb Brimmons z Walii. Głosowanie trwa do 28 lutego. Jest więc czas, żeby poprzeć Józefa. Głosy można oddać na www. treeoftheyear.org i www.swietodrzewa.pl.

Likwidacja niskiej emisji
O walce ze smogiem w Bytomiu i Kłobucku

W spotkaniu z ekspertami katowickiego Funduszu zorganizowanym przez Urząd Miasta w Bytomiu brali udział przedsiębiorcy i przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych. Eksperci WFOŚiGW przedstawili m.in. zasady udzielania dotacji na realizację inwestycji z zakresu ochrony powietrza w budynkach mieszkalnych oraz finansowanie programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Podobne spotkanie odbyło się też na zaproszenie starosty kłobuckiego. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach spotkali się z samorządowcami i przedsiębiorcami, przedstawiając ofertę Funduszu. Zaprezentowano m.in. możliwości dofinansowania walki ze smogiem, projekt uchwały antysmogowej, projekt Doradztwa Energetycznego oraz POIiŚ na lata 2014-2020.

Fundusz dla regionu
Ponad 18 mln złotych na paliwo z odpadów

Prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot podpisał niedawno z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Katowicach umowę pożyczki na kwotę 18.367.500 zł. MPGK przeznaczy te pieniądze na rozbudowę Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A. Będzie to już drugi etap rozbudowy, obejmujący część mechaniczną instalacji do przygotowania odpadów do biologicznego przetwarzania i produkcji paliwa alternatywnego. Dzięki temu zadaniu znacznie zmniejszy się uciążliwość odpadów dla środowiska poprzez zwiększenie przetwórstwa odpadów komunalnych i przemysłowych oraz zwiększy się ilość wyprodukowanego z odpadów paliwa alternatywnego.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto