Utrzymanie stałego poziomu wody w zbiornikach gwarantuje również ochronę ptasich siedlisk  Utrzymanie stałego poziomu wody w zbiornikach gwarantuje również ochronę ptasich siedlisk

Utrzymanie stałego poziomu wody w zbiornikach gwarantuje również ochronę ptasich siedlisk (© fot. /mat.pras./gpw s.a.)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, organizuje bezpłatne spotkanie konsultacyjne pod hasłem: „Listy przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach na 2018 rok”. Organizatorzy zapraszają do dyskusji przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorców. Spotkanie odbędzie się 14 marca 2017 roku (wtorek) na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18, sala 402, IV piętro), rozpoczęcie o godzinie 11. Liczba miejsc jest ograniczona, ważne jest więc potwierdzenie obecności. Więcej informacji można uzyskać u Aleksandry Orłów: a.orlow@wfosigw.katowice.pl, tel. (32) 60 32 316. Decyduje kolejność zgłoszeń. (MG)

Śląscy botanicy mają partnera w Powsinie


Porozumienie o współpracy między PAN Ogrodem Botanicznym - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie a Związkiem Stowarzyszeń - Śląski Ogród Botaniczny obejmuje szeroko rozumianą współpracę polegającą na wymianie doświadczeń w prowadzeniu ogrodów botanicznych, w tym wykorzystywania w programach zasady dobrych praktyk w zarządzaniu ogrodami botanicznymi, a także zapewnienie wspólnej realizacji krajowych i międzynarodowych projektów, strategii i planów działalności ogrodów botanicznych. Celem porozumienia jest również określenie zasad wspólnej działalności naukowo-badawczej, popularyzatorskiej i edukacyjnej dotyczącej ochrony różnorodności biologicznej.

Wiosny wprawdzie jeszcze nie widać, ale nasze zbiorniki wody pitnej są już gotowe na roztopy

Z informacji Biura Prognoz Hydrologicznych IMiGW w Krakowie i Sztabu Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że opady deszczu i topienie się śniegu mogą powodować wzrost poziomu wód oraz przekroczenia stanów alarmowych w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły. Służby utrzymujące zbiorniki wody pitnej w Goczałkowicach i Kozłowej Górze są w gotowości. Kilka razy dziennie monitorowany jest poziom wody i stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrologicznych zapewniających sprawną pracę zapór. Kierownik zbiorników GPW Andrzej Siudy zapewnia, że sytuacja jest opanowana i podobna do tej, która była w poprzednich latach o tej porze roku. W obu rezerwuarach wody pitnej znajduje się rezerwa wielkości 1/3 ich pojemności. To gwarantuje bezpieczeństwo w razie wiosennych powodzi. - Teraz - mówi Andrzej Siudy - najważniejsze jest zapewnienie stałego poziomu wody w Jeziorze Goczałkowickim. Nagły przypływ lub ubytek wody spowodowałby zniszczenie cennych szuwarów i ptasich siedlisk. Dlatego, choć do ,,śląskiego morza” wpływa z trzech sąsiadujących z nim rzek ponad 60 m sześc. wody na sekundę, to ilość wody w jeziorze utrzymywana jest na bezpiecznym poziomie 93 mln m sześciennych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!