Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Smog w miastach. Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze [LISTA MIAST]

red, KR
Śląskie: Dopuszczalne normy pyłów zawieszonych nad naszym regionem we wtorek zostały przekroczone nawet o 68% proc. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje, że dzisiaj raczej nie mamy co liczyć na poprawę jakości powietrza. Kliknij w galerię i zobacz o ile zostały przekroczone wartości dopuszczalne średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 g/m3) w miastach woj. śląskim - tych, w których znajdują się stacje pomiarowe (na podstawie danych z 17 marca).

Śląskie: Smog w miastach. Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze
Za oknami wiosna, ale w miastach zamiast powiewu świeżości - smog. We wtorek po kilkudniowej przerwie w kilku miastach w woj. śląskim normy zanieczyszczeń w powietrzu znów zostały przekroczone, tym razem nawet o 68%. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje, że dzisiaj raczej nie mamy co liczyć na jakąś poprawę.

Mało korzystne warunki będą najbardziej odczuwalne w rejonach gęstej zabudowy mieszkaniowej. I chociaż w niektórych miastach przekroczenie jest jedynie kilkuprocentowe, prawdopodobnie utrzyma się ono dość długo.

Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny układać się na zbliżonych poziomach wartości dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie - raport WCZK.

Jak walczyć ze smogiem? Grupa wynalazców z Opola skonstruowała "Smog Killera" - urządzenie, które zmniejsza emisję spalin i redukuje spalanie paliwa. Sekret wynalazku tkwi w powtórnym wykorzystaniu spalin. Zamiast trafiać do atmosfery, są one mieszane z parą wodną i ponownie trafiają do komory spalania. - Przetwarzamy tlenek węgla na wodór i dwutlenek węgla. Dostarczamy do silnika dodatkową ilość energii w postaci wodoru - tłumaczy Piotr Kolasa, konstruktor "Smog Killera".
Urządzenie nie tylko oczyszcza spaliny z sadzy, zmniejszając jej zawartość nawet o 80 proc., ale również zwiększa moment obrotowy silnika. Wynalazcy czekają na przyznanie im ochrony patentowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto