Słońce płaci rachunki

Widok kolektorów słonecznych na dachach budynków w Polsce nie jest już żadną nowością. Według badań resortu środowiska, już co trzeci właściciel domu jednorodzinnego w kraju rozważa zainstalowanie solarów. Wkrótce pomysł będzie łatwiejszy do zrealizowania.
 fot. www.morguefile.com

W czerwcu br. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z sześcioma bankami umowy, które uruchamiają program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, służących do ogrzewania wody. NFOŚiGW proponuje 45-proc. dopłaty. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby fizyczne albo prawne, np. wspólnoty mieszkaniowe, niepodłączone do sieci ciepłowniczej,

Komu będzie się to opłacać? Oszczędności zależą od rodzaju energii, którą dotąd ogrzewano wodę. Im kosztowniejsze było jej źródło, tym zysk będzie większy. Analiza resortu środowiska pokazuje, że najbardziej opłacalny finansowo jest montaż kolektorów przy ogrzewaniu wody prądem elektrycznym. Dla pięcio-osobowej rodziny ogrzewającej wodę elektrycznością, roczne oszczędności przekroczą 1,5 tys. zł, a koszt inwestycji zrealizowanej z dopłatą powinien zwrócić się po pięciu latach.

Program finansowy miał ruszyć jesienią, ale część banków uruchomi go wcześniej, bo już w lipcu. Kredyty z dopłatami będą dostępne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju. Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych, jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.

Unia Europejska zaleca, aby w Polsce bardziej popularyzować wykorzystanie energii słonecznej. W kraju odnawialne źródła energii dostarczają nadal jedynie ok. 1,5 proc. zapotrzebowania na energię. A powinny prawie dziesięć razy więcej.

NFOŚiGW zarezerwował 300 mln zł do wypłacenia w latach 2010-2014. Szacuje się, że ta suma pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 36 tys. ton.

Zainteresowanie dotacjami w naszym regionie na pewno będzie spore, bo jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, coraz więcej prywatnych osób pyta o szczegóły takiej instalacji.

Z solarów korzystają też instytucje publiczne - od skromnych po prestiżowe. W woj. śląskim w czerwcu rozpoczęły się prace w szpitalu w Krzepicach, gdzie zostaną zamontowane solary. Budowa nowoczesnego biurowca z solarami Euro-Centrum w Parku Naukowo-Technologicznym w Ligocie, ruszy jesienią tego roku. Dzięki kolektorom słonecznym i ogniwom fotowoltaicznym, gmach będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.

Kolektory słoneczne chwali już Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi, który dwa lata temu kupił cztery kolektory. Teraz używa prądu do ogrzewania wody jedynie przez trzy zimowe miesiące w roku.

Latem taniej

Kolektory słoneczne to urządzenia, które wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej. W zależności od nasłonecznienia zmieniają swoją wydajność.

W lecie w 100 procentach pokrywają zapotrzebowanie, czasem nawet trzeba uważać, żeby nie przegrzać instalacji. Ale poza sezonem letnim woda może być zbyt zimna.

Montaż kolektora słonecznego nie eliminuje więc konieczności posiadania drugiego źródła ogrzewania wody, znacznie jednak obniża całoroczne opłaty.

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.