Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowenia. Słoneczna strona Alp

ZAL/mat. wydawcy
Słowenia – kraj mniejszy niż niejedno polskie województwo i liczący niewiele więcej mieszkańców niż Warszawa, zadziwia różnorodnością krajobrazów, klimatów i zabytków. Drogi wijące się między kamiennymi wioskami zaprowadzą turystę do podgórskich winnic, urokliwych miasteczek nad Adriatykiem, między niebotyczne alpejskie szczyty i do fascynującego świata Krasu.

W Słowenii znajdujemy wyniosłe, skaliste szczyty alpejskie, niższe góry o charakterze niemal beskidzkim, rozległe płaskowyże krasowe, malownicze krainy wzgórz porośniętych winnicami, równinne obszary rolnicze, a wreszcie – krajobrazy o charakterze typowym dla krajów basenu Morza Śródziemnego. Dużą część kraju zajmują góry i wyżyny. Wśród nich urodą i wysokością wyróżniają się masywy alpejskie: Alpy Julijskie, Alpy Kamnicko-Sawińskie i Karawanki.

Obszary chronione zajmują ok. 8% powierzchni Słowenii. Największym i najcenniejszym obszarem naturalnego krajobrazu jest oczywiście Triglavski Park Narodowy, obejmujący Dolinę Jezior Triglavskich z jeziorami glacjalnymi, licznymi wodospadami, bogatą fauną i florą. Parki regionalne – Kozjanski w paśmie Kozjak i Jaskinie Škocjanskie – zostały wpisane na Listę UNESCO w 1986 r. W skład obszarów chronionych wchodzi także 40 innych parków krajobrazowych.

Również liczne zabytki kultury podlegają ochronie – centra starych, zabytkowych miast uznaje się za rezerwaty architektury i urbanistyki. Wyróżniają się zwłaszcza pięknie zachowane starówki w miastach takich jak: Ptuj, Maribor, Celje, Novo Mesto, Kamnik, Škofja Loka, Radovljica oraz Koper i Piran. Natomiast zwiedzając Lublanę nie sposób nie zauważyć, że dwie kluczowe postaci dla tego miasta to France Prešeren i Jože Plečnik. Pierwszy jako przywódca duchowy Słowenii, wybitny poeta epoki romantyzmu, autor hymnu narodowego, a drugi – architekt, który nadał kształt centrum Lublany w pierwszych dekadach XX wieku.

Przewodnik „Słowenia. Słoneczna strona Alp” to trzecia edycja cieszącej się dużą popularnością publikacji. Nowy układ przewodnika, dzielący kraj na regiony historyczno-geograficzne, ułatwi podróżowanie polskiemu turyście, który w tym niewielkim państwie na pewno poczuje się swojsko. Obszerny wstęp krajoznawczy pozwoli lepiej zrozumieć Słowenię, a informacje praktyczne i przejrzyste mapy przydadzą się przy planowaniu wyjazdu. Miłośnikom turystyki górskiej Wydawnictwo Bezdroża proponuje wycieczki po najciekawszych alpejskich szlakach.

„Chorwacja. W kraju lawendy i wina”
Magdalena Dobrzańska-Bzowska, Krzysztof Bzowski
Przewodniki Bezdroży, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2010
wyd. 3, s. 336, cena: 39,90 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto