Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog nad Lublińcem. Czy i jak miasto radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza? "Trzeba więcej kontroli i urządzeń pomiarowych"

PW
ARC NM
Od samego świtu boli mnie głowa. Nie da się wyjść z domu! Co miasto robi, żeby smog przestał nas truć? – pyta jedna z lublińczanek. Burmistrz zapewnia, że robi co może. – Strażnicy miejscy upominają i karzą – podkreśla. Niestety dzisiaj 21 stycznia znów w całym województwie powietrze jest mocno zanieczyszczone - PM10 jest przekroczony w większości miast kilkaset razy, a najbardziej w okolicach Rybnika, Tychów i Zabrza.

Przekroczenia norm jakości powietrza w województwie śląskim, to już niestety w ostatnich latach...norma. Smog nie oszczędza też Lublińca. Kiedy zaatakował ok. dwa tygodnie temu, mocno odczuła to jedna z mieszkanek, która zadzwoniła do naszej redakcji.

– Miasto nic nie robi, żeby ze smogiem walczyć. Wiele osób pali czym popadnie, a to przecież jest karalne! – przypomniała. – Od samego świtu boli mnie głowa. Dosłownie nie da się wyjść z domu – zwróciła uwagę.

Zdaniem lublińczanki ze strony miasta potrzebne są szeroko zakrojone kontrole, mające wykazać czym palą w piecach mieszkańcy. A ci, którzy palą nie tym co trzeba, powinni zostać ukarani. Kobieta powiedziała nam, że problem sygnalizowała na jednej z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, ale wyjaśnienia burmirstrza jej nie usatysfakcjonowały.

– W mieście potrzebne jest też więcej stacji pomiarowych, sprawdzających jakość powietrza. A mamy jedną, która w dodatku mierzy tylko normy dla pyłów drobnych PM10 – stwierdziła.

"To zadanie państwa"

Burmistrz Edward Maniura zwrócił uwagę, że zakup i montaż urządzeń pomiarowych to raczej zadanie państwa oraz podlegających mu instytucji.

– Uruchomienie urządzenia, które mamy, było po stronie ochrony środowiska – powiedział DZ burmistrz. – Oczywiście moglibyśmy we własnym zakresie kupić i zamontować więcej urządzeń, ale przecież to wszystko kosztuje. Od jakiegoś czasu do każdego niemal przetargu dokładamy. Budżet miejski to nie jest studnia bez dna – skomentował.

Włodarz Lublińca zapewnił, że kontrole tego, czym palą w piecach mieszkańcy, są istotną częścią obowiązków strażników miejskich.

Upomnienia lub kary

– Nie ma raportu komendanta straży, w którym nie byłoby mowy o działaniach z tym związanych. Strażnicy mają zleconą realizację kontroli i te kontrole wykonują. Odbywają się zarówno po zgłoszeniu podejrzenia, że ktoś pali nieodpowiednim materiałem, jak i wyrywkowo. Strażnicy stosują upomnienia, ale i kary. W większości zgłaszanych przypadków, podejrzenia się jednak nie potwierdzają – poinformował Edward Maniura.

Strażnicy mają również inne obowiązki, a jest ich ledwie czterech. Nie wszędzie mogą być odpowiednio szybko. Mimo to zdaniem niektórych mieszkańców i tak jest ich za dużo.

– Dlaczego nie zlikwidował Pan całkowicie Straży Miejskiej? To strata pieniędzy! Lepiej już by było zwiększyć liczbę policjantów w KPP – skomentował niedawno jeden z mieszkańców w „Pytaniach do burmistrza”.

– SM wykonuje wiele zadań, które nie leżą w kompetencji Policji. Obecnie jest 4 strażników, a w 2007 r. było ich 14 – odpowiedział burmistrz.

Poza tym policja nie podlega miastu, więc władze Lublińca nie mają wpływu na zmiany w obrębie lublinieckiego garnizonu.

Burmistrz Maniura zapewnił, że uważnie śledzi sytuację smogową w całym powiecie lublickim i jest zdania, że nie wygląda ona źle. Mimo to miasto będzie dotować wymianę pieców (może zwiększy nawet pulę środków na ten cel), czeka też na wyniki konkursu, w ramach którego może otrzymać nawet 7,5 mln zł na montaż kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto