Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec, Czeladź: Nie chcesz mieszkać w kontenerze? Płać czynsz za mieszkanie

Katarzyna Kapusta, Wincenty Bryński
Sosnowiec chce rozprawić się z dłużnikami z mieszkań komunalnych. Podobnie Czeladź. W tym pierwszym mieście niezłym straszakiem na dłużników okazały się tzw. kontenery socjalne, w drugim - nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która zaczyna obowiązywać od połowy listopada.

Kiedy w 2008 roku w pięciu obiektach po ośrodku dla bezdomnych przy ul. mjr. Hubala-Dobrzańskiego w Sosnowcu tworzono 10 lokali socjalnych, okoliczni mieszkańcy byli nieco zaniepokojeni, że będą mieć uciążliwe sąsiedztwo.

- Teraz w tym miejscu jest więcej takich mieszkań, przy czym już nie w budynkach murowanych, a w tzw. kontenerach - mówi Wojciech Wilczyński, kierownik referatu ds. mieszkaniowych Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Sosnowcu. - W 2009 roku postawiliśmy tam 10 pawilonów, w których znalazło się 50 lokali socjalnych i które stopniowo zasiedlamy. Planujemy, że w 2012 roku postawimy tam kolejnych pięć pawilonów z 25 lokalami - dodaje.

Obecni mieszkańcy tego osiedla to najczęściej ci, którzy mają najniższe dochody lub wyroki eksmisyjne za niepłacenie czynszu. Są to zarówno ci z mieszkań komunalnych, jak i ci mający wyroki eksmisyjne z innych zasobów mieszkaniowych niż gminne (np. ze spółdzielni mieszkaniowych). Wszystkie kontenery są już zasiedlone.

Zarówno Arkadiusz Chęciński, I zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny za sprawy komunalne, jak i kierownik Wilczyński zgodnie podkreślają, że tzw. osiedle kontenerowe na część dłużników działa jak straszak.

- Od 2005 roku nie można eksmitować "donikąd". Stąd na mieście spoczywa obowiązek znalezienia takiej osobie lokalu socjalnego - mówi Arkadiusz Chęciński.
Bywa że jak dostają propozycję zamieszkania na ul. mjr. Hubala-Dobrzańskiego, potrafią się zmobilizować i zapłacić zaległości. W ten sposób jednym lokalem można załatwić np. 3 wyroki eksmisyjne, tj. zamiast zasiedlić trzy lokale socjalne, zasiedla się tylko jeden. Dwa pozostają nadal w gestii miasta, bo ci, którzy mieli opuścić swoje dotychczasowe mieszkania, dzięki mobilizacji finansowej, już nie muszą.

Wiele spraw nie udaje się jednak załatwić polubownie i w efekcie trafiają do sądów. Tam zapadają wyroki eksmisyjne i znowu wracają jako problem do gminy. Obecnie na rozpatrzenie czeka 576 wyroków eksmisyjnych. 252 to wyroki eksmisyjne z mieszkań komunalnych do lokali socjalnych, a 324 są wyrokami z innych zasobów mieszkaniowych (np. spółdzielni mieszkaniowych) też do lokali socjalnych. Ta druga grupa jest dla miasta o tyle trudna, że nieznalezienie jej lokali socjalnych powoduje konsekwencje finansowe dla miasta.

Koniec ochrony uciążliwych lokatorów zapowiada głośno Czeladź. Sprzyja temu nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Zmienia ona, często diametralnie, sposób postępowania w sprawach eksmisyjnych.

Prawomocny wyrok o eksmisji uprawnia dłużnika do tzw. pomieszczenia tymczasowego. To przejściowe rozwiązanie, które ma eksmitowanemu zapewnić "dach nad głową". Pomieszczenie tymczasowe to skromne warunki. Eksmitowany będzie mógł z niego korzystać jedynie przez 6 miesięcy.

- Po upływie tego terminu gmina nie będzie zaspokajać jego dalszych potrzeb mieszkaniowych - mówi Lena Wardenga, dyrektorka Zakładu Budynków Komunalnych.

Jednak nie wszyscy mogą liczyć na pomieszczenia tymczasowe. Takiego prawa nie będą mieć sprawcy przemocy, osoby znęcające się nad rodziną - z wyrokiem eksmisji oraz uciążliwi lokatorzy dewastujący mieszkania i zakłócający spokój innym mieszkańcom. Trafią oni bezpośrednio do noclegowni, schroniska lub innej placówki, zapewniającej jedynie miejsce noclegowe.

- Uprawnienia do lokali socjalnych zachowają tylko nieliczni. Nie chodzi przy tym o wyrzucanie z mieszkań rodzin, które nie płacą czynszu, bo ich na to nie stać. Osoby niezamożne nadal mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy i nową, funkcjonującą w Czeladzi od lipca 2011 r., formę rozłożenia długu czynszowego na raty, czy możliwość odpracowania długu - tłumaczy dyrektorka ZBK.

Co w ustawie?

6 października prezydent Komorowski podpisał projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Ustawa zacznie obowiązywać od 16 listopada. Nie wszystkim eksmitowanym sąd będzie przyznawał uprawnienia do najmu lokali socjalnych z zasobów gminy. Z pomieszczenia tymczasowego będzie można korzystać jedynie przez 6 miesięcy. Po upływie tego terminu gmina nie będzie zapewniać potrzeb mieszkaniowych dłużników.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto