Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec ma najnowocześniejsze lądowisko. Przyjmie helikoptery również po zmroku

Redakcja
Modernizacja trwała trzy miesiące. Teraz nowe lądowisko dla helikopterów medycznych przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu jest gotowe do użytku również po zmroku.

Lądowisko przy sosnowieckim szpitalu do tej pory mogło przyjmować jedynie loty dziennie. Z resztą latające w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym MI-II ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia i tak nie mogły latać po zmroku. Teraz jednak ulega to zmianie. Coraz więcej oddziałów dysponuje nowoczesnymi maszynami,  spisującymi się w każdych warunkach. Również śląski oddział w ciągu roku otrzyma taką maszynę. Zarząd szpitala postanowił przygotować się na tą ewentualność.

- Wkrótce śląski oddział Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzyma nowy śmigłowiec. Maszyna jest nowoczesna, specjalnie przystosowana do pełnienie służby ratowniczej i będzie latać także po zmroku - wyjaśnia MM Silesii Mirosław Rusecki, rzecznik WSS nr 5 w Sosnowcu - Dotychczasowe śmigłowce latały tylko za dnia i lądowisko im wystarczało. Po zakończonej renowacji jest właściwie jedynym tak profesjonalnym lądowiskiem ratunkowym w regionie.

Prace, które rozpoczęły się w lutym tego roku, obejmowały zastosowanie nowoczesnego systemu naprowadzania i oświetlenia. Dodatkowo zmieniono nawierzchnię z asfaltowej na bardziej wytrzymałą - betonową. Zmodernizowano też drogę dojazdową do lądowiska. Jednak to nie koniec usprawnień.

- Ciekawostką jest fakt, że pilot sam, bez pomocy obsługi naziemnej, może uruchomić przez radio systemy wspomagające lądowanie. Dotychczas uruchamiała je obsługa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To ułatwi prace zarówno pilotom jak i pracownikom szpitala - dodaje Rusecki.

Nowy obiekt został uruchomiony na czas. Statystycznie lądowisko w Sosnowcu obsługuje ponad 300  startów i lądowań **rocznie**. Jest to ponad 85 procent wszystkich lotów w województwie śląskim. Ta liczba szybko się jednak powiększy, ponieważ w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym powstaje jedyne w regionie Centrum Urazowe.

Centrum zajmować się będzie najcięższymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. A to właśnie podczas pomocy w takich sytuacjach najważniejszy jest czas, więc powszechnie wykorzystuje się pogotowie lotnicze.

Remont lądowiska kosztował w sumie 1,5 miliona złotych. Z budżetu województwa śląskiego udało się pozyskać 1 mln 161 566 zł, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 136 717 złotych, a środki własne szpitala to 7 331 złotych.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto