Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Obchody 80. rocznicy urodzin autorki "Pestki", Anki Kowalskiej

Tomasz Szymczyk
fot. archiwum
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, aktor Andrzej Seweryn i Adam Michnik mają dziś przyjechać do Sosnowca, by wziąć udział w obchodach 80. rocznicy urodzin Anki Kowalskiej, dziennikarki, pisarki, działaczki Komitetu Obrony Robotników. W Sosnowcu mamy też park im. Jacka Kuronia.

To właśnie w Sosnowcu 22 lutego 1932 roku Anka Kowalska przyszła na świat. Uczyła się w Liceum im. Emilii Plater, później ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała jako dziennikarka i redaktorka, po 1976 r. zaangażowała się w działalność opozycyjną, za co w stanie wojennym była internowana. Jej najbardziej znanym utworem jest "Pestka", przeniesiona później na ekran przez Krystynę Jandę. Zmarła cztery lata temu.

Dziś w Sosnowcu przewidziano m.in. złożenie kwiatów na grobie pisarki. O godz. 17 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej zaplanowano promocję książki Anki Kowalskiej "Folklor tamtych lat". Wezmą w niej udział Joanna Szczęsna i prof. Marian Kisiel. Będzie też można wziąć udział w projekcji filmu "Pestka". Do 31 marca w Muzeum Miejskim w Pałacu Schoena oglądać będzie można wystawę poświęconą opozycjonistce. O godz. 14 podczas wernisażu teksty Kowalskiej będzie recytował aktor Andrzej Seweryn. W obchody rocznicy urodzin opozycjonistki mocno zaangażowało się też miasto.

- Staramy się honorować ludzi związanych z Sosnowcem. Jak wartościowa była to osoba, świadczy lista gości, co nas bardzo cieszy - uważa Rafał Łysy z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego.

Anka Kowalska to niejedyna opozycjonistka z czasów PRL-u, losy której związane są z Sosnowcem. Od ub. roku park w Kazimierzu Górniczym nosi imię Jacka Kuronia, choć inicjatywa nadania jego imienia nie wszystkim się spodobała. Współpraca PAS


Dla młodzieży to lekcja historii
Z Anną Makarską, komisarzem wystawy poświęconej Ance Kowalskiej rozmawia Tomasz Szymczyk

Co będzie można zobaczyć na wystawie w muzeum?
Przygotowaliśmy materiały poświęcone sylwetce pisarki. Pokazujemy ją w otoczeniu rodziny, znajomych, w pracy. To pierwsza część. Druga przypomina o jej działalności politycznej w Komitecie Obrony Robotników i pozwala na przypomnienie historii tych czasów. Dla młodzieży to dobra lekcja historii.

Skąd pochodzą te materiały?
Pomogła nam rodzina pisarki, która przekazała m.in. rękopisy jej wierszy. Będzie też przyznany przez prezydenta Krzyż K0mandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i osobiste pamiątki. Część materiałów przekazały też Joanna Szczęsna i Teresa Bogucka. Sporo rzeczy pochodzi też z archiwum ośrodka Karta. Udało nam się także skontaktować z zaprzyjaźnionym z Anką Kowalską Zdzisławem Tadeuszem Łączkowskim, który przekazał materiały z ich wspólnych spotkań autorskich.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sosnowiec: Obchody 80. rocznicy urodzin autorki "Pestki", Anki Kowalskiej - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto