Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecka nekropolia pełna kwiatów, zniczy i odwiedzających groby DUŻO ZDJĘĆ

red
Cmentarz wielowyznaniowy w Sosnowcu.
Cmentarz wielowyznaniowy w Sosnowcu. Karina Trojok
We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny sosnowieckie cmentarze pełne były odwiedzających. Ludzie palili znicze, odwiedzali groby bliskich, modlili się. Przy al. Mireckiego, Smutnej i Gospodarczej znajduje się wielowyznaniowy cmentarz. W skład tego kompleksu wchodzą cmentarze ewangelicki, prawosławny, rzymskokatolicki i żydowski.

Cmentarz ewangelicki został założony w 1894 r. (tę właśnie datę potwierdzają oryginalne dokumenty przechowywane w archiwum parafii ewangelickiej - spisany po rosyjsku protokół na temat przekazania, sprzedaży gruntów pod cmentarz ewangelicki oraz sprawozdanie z posiadanego majątku sporządzone dla konsystorza przez ks. Eugeniusza Ernesta Uthke). Nad cmentarzem góruje mauzoleum Dietlów, położone w centralnej części cmentarza. Cmentarz podzielony jest na 7 sektorów. Znajdują się tutaj między innymi grobowce rodzinne sosnowieckich przemysłowców.

Cmentarz prawosławny powstał w 1894. Zajmuje powierzchnię 0,9 ha. Związany jest z wybudowaniem cerkwi Świętych Wiery, Nadzieżdy i Ljub'wi w Sosnowcu oraz powołaniem parafii prawosławnej. Charakterystyczne jest ogrodzenie cmentarza wybudowane jako kamienny mur z dębową ażurową bramą.

Cmentarz rzymskokatolicki powstał w ostatnich latach XIX wieku (około 1899 r.). Zajmuje powierzchnię 5,5 ha. Administracyjnie podlega Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej w Sosnowcu. W 1920 r. w centralnej części cmentarza - na mogile trzynastu uczestników pierwszego powstania śląskiego - wybudowano Mauzoleum Braci Ślązaków zwane Pomnikiem Powstańców Górnego Śląska, które zostało uroczyście odsłonięte w dniu 19 grudnia 1920 r. A w samej uroczystości udział wzięły tysiące osób. W pierwszych dniach II wojny światowej, w końcu września 1939 r., mauzoleum uległo zniszczeniu. Po wojnie - na jego gruzach - została wzniesiona jednonawowa kaplica pw. Wszystkich Świętych. Nad wejściem zachował się wykuty w kamieniu napis Poległym Bojownikom Śląska. Na cmentarzu znajdują się okazałe grobowce rodzinne wykonane przez znane rodziny kamieniarskie. Do najciekawszych należą: grób z piaskowca rodziny Woźniaków oraz rzeźba kobiety wykuta w kamieniu na grobie rodziny Podlaskich.

Cmentarz żydowski - kirkut założony w 1894 r. Ma powierzchnię 1 ha. Jest otoczony murowanym ogrodzeniem. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 300 nagrobków. Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów. Opiekunem i właścicielem jest Żydowska Gmina Wyznaniowa w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto