18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport Klinika Żory:Za nami nowatorskie zabiegi

Katarzyna Śleziona
Sport-Klinika Żory: Za nami nowatorskie operacje wszczepienia „szytej na miarę” endoprotezy stawu kolanowego, idealnie dopasowanych do kości pacjentów. Została w nich wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire, stosowana już z powodzeniem w klinikach w Niemczech i USA. FOTO Z OPERACJI: Mikołaj Suchan

Sport Klinika Żory: Za nami nowatorskie zabiegi

2-godziny trwała zakończona sukcesem operacja wszczepienia „szytych na miarę” endoprotez stawu kolanowego, jakie wykonano w żorskiej Sport-Klinice. Operacje przeszli: 64-letni Janusz Mitka z Będzina oraz 61-letni Tadeusz Zieliński z miejscowości Zator (obok Oświęcimia). Mężczyźni zmagali się z zaawansowaną gonartrozą. To choroba, która uniemożliwiała im prawidłowe poruszanie się. Teraz w końcu będą mogli odzyskać aktywność fizyczną i poprawi się ich komfort życia.

Operacji przyglądali się także i zdjęcia robili dziennikarze "Dziennika Zachodniego".

Operacje były przeprowadzane jednocześnie na 2 salach bloku operacyjnego. Wykonywali je: dr n. med Juliusz Dec i lek. med Mariusz Smolik. Moderatorem zabiegu był prof. Carten O. Tibescu, niemiecki chirurg, pionier tego typu zabiegów na świecie.

Polub nas na Facebooku

Zobacz też: Byliśmy w środku Sport-Kliniki i Centrum Diagnostycznego Helimed w Żorach. ZDJĘCIA

Nowatorstwo operacji wszczepienia „szytych na miarę” endoprotez stawu kolanowego polegała na wykorzystaniu innowacyjnej technologii Visionaire. Jej podstawą jest bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa wykonana w Centrum Diagnostycznym Helimed, dzięki której możliwe było stworzenie protez dopasowanych anatomicznie do kości obu pacjentów.

Technologia Visionaire jest małoinwazyjna, oszczędzająca tkanki, wydłuża żywotność protezy nawet do 30 lat. Wiąże się też z mniejszą utratą krwi i powikłań śródoperacyjnych, a także zapewnia rozpoczęcie rehabilitacji nawet 1 dzień po operacji i powrót do domu po 3,4 dniach od dnia operacji. Co ciekawe, pacjent już w tym samym dniu operacji może zacząć stawiać pierwsze kroki!

- U obu mężczyzn najpierw wykonaliśmy diagnostykę RTG otrzymując obraz kończyn dolnych, a następnie rezonans magnetyczny, dzięki któremu mogliśmy, co do milimetra ocenić wygląd stawów i niewielkie, bo mające milimetry zmiany – tłumaczy dr n. med. Juliusz Dec ze Sport-Kliniki.

- W ten sposób uzyskany pełny obraz stanu kości obu mężczyzn został wysłany do Memphis w Stanach Zjednoczonych, gdzie inżynierowie zaprojektowali sterylne szablony endoprotezy, idealnie dopasowane do kości pacjentów. To co dziś obserwowaliśmy, czyli wszczepienie endoprotezy, było ostatnim etapem trwającego 3-tygodnie planowania zabiegu – dodaje.

Obie operacje były refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzięki transmisji operacje mogli też obserwować i komentować ponad 40 lekarzy, którzy zjechali do Żor z Polski i Czech na konferencję naukową „Nowoczesna endoprotezoplastyka stawu kolanowego w oparciu o obrazowe planowanie przedoperacyjne”.

To nie pierwszy milowy krok w śląskiej medycynie w wykonaniu żorskiej kliniki. Trzy lata temu ośrodek jako pierwszy w Polsce przeprowadził operacje wszczepienia łąkotki stawu kolanowego od zmarłych dawców. Operacje przeszli 17-latek i 19-latek, którzy stracili łąkotki w wyniku urazów.
Zobacz też: Udane przeszczepy łąkotki. ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto