Sprawdzian dla szóstoklasistów - zobacz test i rozwiązania

Zakończył się czwartkowy ogólnopolski sprawdzian dla szóstoklasistów. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie dotarły sygnały o jakichkolwiek kłopotach w jego przeprowadzeniu - poinformował dyrektor CKE Krzysztof Konarzewski.

Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9.00 i trwał 60 minut. Dla uczniów z dysleksją czas trwania sprawdzianu mógł być przedłużony o dodatkowe 30 minut. - Wszystko odbyło się według planu, nie mamy żadnych negatywnych sygnałów, jest tak jak być powinno - poinformował Konarzewski.

W województwie śląskim test pisało 43 tysiące trzynastolatków, gdy w 2002 r. były ich 64 tysiące.

- Wtedy egzamin przeprowadzano w 1351 szkołach, dzisiaj jest ich o około 150 mniej - mówi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie..

Wśród zdających w woj. śląskim mamy 2659 dyslektyków, którzy piszą sprawdzian o pół godziny dłużej. Poza tym 76 osób jest zwolnionych z testu z powodów losowych, nie będzie go pisać także 24 laureatów konkursów. Prace sprawdzi 600 egzaminatorów. Wyniki uczniowie poznają do 18 czerwca. Test sprawdza kilka umiejętności dziecka, np. czytanie, pisanie, rozumowanie, wykorzystywanie wiedzy w praktyce, wyszukiwanie informacji.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu w czwartek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.
Zobacz rozwiązania testu www.cke.e
∨ Czytaj dalej

du.pl/
MOKR, PAP MOKR, PAP
źródło: Dziennik Zachodni

Komentarze (1)

avatar

Wybierz kategorię