Stało się! Ponad 800 gimnazjów w Śląskiem do likwidacji. Zobacz najlepsze MEMY

Gimnazja do likwidacji! W środę późnym wieczorem (po godz. 22) posłowie przegłosowali ustawę Prawo oświatowe. Tym samym wrócić ma 8-letnia szkoła podstawowa, nauka w liceach i technikach ma być dłuższa, a gimnazja mają być zlikwidowane. Reforma ma rozpocząć się już od września 2017. Internauci już żegnają się z gimnazjami - zobacz memy...

Stało się! Ponad 800 gimnazjów w Śląskiem do likwidacji. Zobacz najlepsze MEMY

Za wprowadzeniem reformy oświaty głosowało 230 posłów. 199 było przeciwnych. Pięciu wstrzymało się od głosu. Uchwalona w środę wieczorem ustawa zakłada, że struktura szkół zostanie zmieniona. W Śląskiem oznacza to likwidację ponad 800 gimnazjów.
- Najczarniejsza noc dla polskiej edukacji. Fundują uczniom powrót do szkoły z PRL-u - na Twitterze na gorąco komentowała była minister edukacji Krystyna Szumilas.

Sejm przyjął projekt reformy oświaty. Rada Języka Polskiego ostro krytykuje

Opozycja - PO, Nowoczesna i PSL - wnioskowały o całkowite odrzucenie projektu ustawy. Sejm nie wziął pod uwagę też poprawek PO i PSL, które zakładały zachowanie obecnej struktury szkół.

Posłowie podjęli taką decyzję mimo krytycznych opinii, jakie na temat zmian czy projektów podstaw programowych z wielu przedmiotów wypowiedzieli m.in. przedstawiciele Rady Języka Polskiego, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, naukowcy działający w Komitecie Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN czy samorządowcy zrzeszeni w Śląskim Związku Miast i Gmin.

Reforma oświaty zakłada powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz powołanie dwustopniowych szkół branżowych, które mają zastąpić zasadnicze szkoły zawodowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany mają się rozpocząć już we wrześniu 2017 r. Wtedy uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę 6 szkoły podstawowej przejdą do 7 klasy szkoły podstawowej, a nie do gimnazjum. Od września 2019 naukę w gimnazjach zakończy ostatni rocznik uczniów.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane