Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stawiamy na komfort życia mieszkańców

Redakcja
Rozmowa z Piotrem Ziencem, prezesem Zarządu PGKiM Sp. z o.o. w Łaziskach Górnych

Budowa kanalizacji w Gminie Łaziska Górne, współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, to największa inwestycja w historii Łazisk. Jak długo trwały przygotowania do niej?

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Łaziskach Górnych jest spółką prawa handlowego, którego 100% udziałów posiada Gmina Łaziska Górne. Inicjatorem rozpoczęcia inwestycji był burmistrz Łazisk Górnych Mirosław Duży, pełniący jednocześnie rolę Zgromadzenia Wspólników. Pod koniec 2007 r. zapadła decyzja o wszczęciu prac mających na celu rozpoczęcie tej ważnej dla mieszkańców Łazisk i naszego regionu inwestycji. Z tego powodu zostałem powołany na pełnomocnika ds. realizacji projektu, któremu nadana została nazwa "Budowa systemu kanalizacji w Gminie Łaziska Górne". Następnym krokiem było utworzenie zespołu, którego zadaniem jest zarządzanie i nadzorowanie Projektu w fazie ubiegania się o środki, w czasie jego realizacji i po jego zakończeniu. Stopniowo byli powoływani zastępca pełnomocnika, którym przez cały okres zadania jest pani Monika Kaleta, oraz zespoły Jednostki Realizującej Projekt: finansowy, organizacyjno-prawny i techniczny.

Skąd pomysł, by rozpocząć starania o dotacje unijne?

Realizacja tego typu inwestycji wymaga wielkiej wyobraźni, wiedzy i doskonałej znajomości realiów prawnych, politycznych, gospodarczych, społecznych, politycznych, w jakich funkcjonujemy. Szczegółowa analiza finansowa wykazała, iż spółka nie jest w stanie samodzielnie, ze środków własnych zrealizować tak kosztownego przedsięwzięcia, jakim jest budowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków komunalnych "Wschód". W związku z wdrażaniem w Polsce wielu programów, dzięki którym następuje dynamiczny rozwój kraju, stwierdziliśmy, że jest realna i szybka możliwość ubiegania się o środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przygotowany został wniosek o dofinansowanie, który w trybie konkursowym został poddany szczegółowej procedurze aplikacyjnej.

Jest pan prezesem przedsiębiorstwa i jednocześnie pełnomocnikiem ds. realizacji projektu. Czy łączenie tych dwóch funkcji ułatwia jego realizację?

W lutym 2008 r. zostałem powołany na stanowisko prezesa PGKiM Sp. z o.o. Łączenie funkcji prezesa i pełnomocnika ds. realizacji projektu zdecydowanie ułatwia zarządzanie projektem, gdyż wszystkie decyzje są podejmowane szybko i zdecydowanie. Prezes decyduje o doborze zespołu i współpracowników, a reprezentując spółkę na zewnątrz w stosunkach z Radą Nadzorczą, Radą Miasta, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ministerstwami, gwarantuje skuteczne wdrażanie realizacji projektu. Prezes posiada w swoich rękach wszystkie niezbędne instrumenty finansowe, prawne i organizacyjne przy realizacji tego typu wielkich inwestycji.

Z pomocą funduszy unijnych Polska zmienia się w sferze społecznej i gospodarczej. Jak zatem realizowany przez spółkę Projekt wpłynie na życie mieszkańców?

Celem nadrzędnym Projektu jest osiągnięcie norm jakościowych w zakresie oczyszczania ścieków i poprawy stanu środowiska zgodnie z zasadami polityki ekologicznej Unii Europejskiej, w tym zasady przezorności, prewencji, likwidowania zanieczyszczeń u źródła oraz zasady "zanieczyszczający płaci". Cele społeczne Projektu to: podniesienie komfortu życia mieszkańców poprzez zapewnienie właściwego oczyszczania ścieków komunalnych, zwiększenie dostępności do systemu kanalizacji zbiorczej, ograniczenie ryzyka skażenia epidemiologicznego nieoczyszczonymi ściekami socjalno-bytowymi, ograniczenie bezrobocia poprzez zachowanie istniejących i kreowanie nowych miejsc pracy. Cele gospodarcze Projektu to m.in. poprawa konkurencyjności gospodarczej regionu poprzez zapewnienie warunków do powstania nowych podmiotów gospodarczych, wyeliminowanie bariery infrastrukturalnej, wzrost atrakcyjności gminy ze względu na kompletne uzbrojenie działek, zwiększenie dochodów budżetowych.

W realizacji tego typu przedsięwzięć ważna jest współpraca z mieszkańcami...

Przy realizacji tego przedsięwzięcia mieszkańcy są dla nas najważniejsi, bo to dla nich jest robione. Na każdym etapie realizacji zadania wypracowaliśmy bardzo szeroki mechanizm konsultacji społecznych, traktując naszych mieszkańców podmiotowo, jako partnerów. Konsultacje społeczne odbywają się poprzez konsultacje indywidualne w siedzibie przedsiębiorstwa, na placach budowy, spotkania w Miejskim Domu Kultury, stronę internetową (www.pgkim-laziska.pl), prasę, telefonicznie, poprzez udział pracowników w sesjach Rady Miasta, komisjach.

Na jakim etapie jest realizowana inwestycja?

Dotychczas podpisaliśmy dwie umowy na wykonanie kanalizacji sanitarnej - Zadanie VII i Zadanie VIII. Obecnie trwają już sukcesywne prace budowlane w ramach etapu VII, natomiast 14.09.2010 r. w obecności Inwestora Zastępczego miało miejsce przekazanie placu budowy na etap VIII. Czekamy również na wyłonienie wykonawcy dla zadania "Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków komunalnych "Wschód", zlokalizowanej przy ul. Południowej w Łaziskach Górnych w ramach projektu "Budowa systemu kanalizacji w Gminie Łaziska Górne" - Zadanie OŚ, Kontrakt 3 - największej inwestycji w ramach realizowanego Projektu.

Co by pan doradził tym, którzy dopiero rozpoczną wyścig po unijne pieniądze?

Najważniejsze jest skompletowanie zespołu, który wierzy, że można inwestycję zrealizować, którego stopień identyfikacji z Projektem jest maksymalnie duży i który traktuje wykonanie zadania jako możliwość samorealizacji, a jego wiedza merytoryczna pozwala na przygotowanie, wdrożenie i monitorowanie zadania. Te cechy były i są charakterystyczne dla pracowników JRP w Łaziskach Górnych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto