Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nielegalne! Jest decyzja sądu w Opolu. Czy to już koniec?

AGA
Jerzy Gorzelik i Piotr Długosz (od lewej)
Jerzy Gorzelik i Piotr Długosz (od lewej) arc.
Zgodnie z dzisiejszą decyzją sądu w Opolu podtrzymano decyzję o rozwiązaniu SONŚ, nie cofnięto skreślenia stowarzyszenia z listy działających na terenie RP. Teraz pozostała tylko kasacja, a potem odwołanie się do trybunału w Strassburgu.

- Wyrok ten nie jest dla nas w najmniejszym stopniu zaskoczeniem, gdyż wpisuje się w ciąg poczynań o charakterze politycznym a nie czysto prawnym. Są to decyzje ferowane na polityczne zamówienie rządzących, sprzeczne z postanowieniami Konstytucji RP tak co do wolności zrzeszania się obywateli, jak i swobody określania własnej tożsamości - mówi Piotr Długosz przewodniczący SONŚ.

Zdaniem Długosza dzisiejsza decyzja , tak jak poprzednie – począwszy od orzeczenia Sądu Najwyższego RP uważamy za jawnie łamie Ustawę o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz Języku Regionalnym i jest sprzeczne z wiedzą, nauczaną już w szkole podstawowej.

- W kwestii narodowości śląskiej i prawa zrzeszania się osób uznających się za Naród Śląski wypowiedziały się dwie wybitne specjalistki w dziedzinie prawa: prof. dr hab. Anna Michalska z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, oraz dr Renata Hliwa z Instytutu Nauk Prawnych PAN; w ekspertyzie z lipca 1997 roku - mówi Piotr Długosz.

- Powstała ona dla ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i w oparciu o wnikliwą analizę aktów normatywnych, jednoznacznie wskazywała na bezprawność ograniczania prawa Ślązaków do samookreślenia i zrzeszania się pod jakąkolwiek nazwą, to samookreślenie afirmującą. Być może ze względu na niepozostawiającą żadnych wątpliwości, pozytywną dla naszej mniejszości ocenę stanu prawnego, ekspertyza ta nigdy nie została upubliczniona, choć nie posiadała klauzuli tajności - wyjaśnia dalej Piotr Długosz.

Działaczom SONŚ dopiero niedawno udało się poznać dokument.

- Skoro jesteśmy grupą obywateli, do której nie mają zastosowania prawa obowiązujące w państwie, zostaliśmy przez rządzących tym państwem skazani na rolę obywateli podrzędnej kategorii. Pełni praw obywatelskich pozbawiane są osoby skazane za przestępstwa. Pozbawiane jej są prawomocnymi wyrokami sądowymi. Nie wiemy kiedy i za co nasza społeczność została części swoich praw obywatelskich pozbawiona. Będziemy się starali tego dowiedzieć i dowieść, że uczyniono to bezprawnie. Mamy pełną świadomość, że czeka nas jeszcze długotrwały wysiłek na tej drodze - czytamy oświadczeniu SONŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto