Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet i happening na Placu Wolności. Panie znów protestują! [ZDJĘCIA]

PAS
Z okazji przypadającego w czwartek 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet aktywistki skupione w organizacji Ogólnopolski Strajk Kobiet zaplanowały kolejne protesty. Odbywają się one również w miastach województwa śląskiego. O godz. 15 panie spotkały się na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej. Strajk kobiet zaplanowany został w czwartek też między innymi w Katowicach i Gliwicach.

W trakcie organizowanych happeningów protestujące kobiety rozdają ulotki dotyczące praw kobiet i przemocy, na którą napotykają panie w życiu codziennym. Na specjalnym zwoju papieru spisują to, czego oczekują mieszkanki naszego regionu, czego oczekują od państwa i władz lokalnych, by czuły się pełnoprawnymi obywatelkami, większością, która nie funkcjonuje na prawach dyskryminowanej mniejszości. A potem te postulaty i wnioski zamierzają przekazać kandydatom w wyborach lokalnych i centralnych. Paniom towarzyszy symboliczna postać kobiety z parasolką, która ma uosabiać siłę i determinację w dążeniu do celów.

– Tak, dziś to bardziej forma happeningu, bowiem w sobotę odbędzie się wielka Manifa Śląska w Katowicach. Poza tym mamy stulecie nadania praw kobietom, więc chciałyśmy zrobić coś innego, wyjść do ludzi, bo zawsze to oni przychodzą do nas. Mamy swoje oczekiwania, które wcześniej manifestowałyśmy. Dziś dodałyśmy tylko piąty postulat, czyli równe i wolne państwo dla wszystkich. To, co zostanie spisane we wszystkich miastach, te oczekiwania i postulaty do przyszłych władz samorządowych, trafią do kandydatów do samorządu lokalnego. Po to, by wiedzieli, jakie są oczekiwania kobiet i obywateli. Podzielimy to wszystko oczywiście na te zagadnienia, które dotyczą samorządu lokalnego i parlamentu – podkreśla Ewa Machura, jedna z organizatorek czwartkowego happeningu.

Oczekiwania pań to m.in. powrót religii na parafie, bezwzględne ściganie i karanie sprawców przemocy domowej, ściganie mowy nienawiści, poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet i zabezpieczenie emerytalne, zabezpieczenie potrzeb rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Oczekują też równości płac bez względu na płeć. Nowe postulaty to Polska dla wszystkich, z wolnymi sądami, wolnymi wyborami i mediami. Polska ze zdelegalizowanymi organizacjami odwołującymi się do faszyzmu. Polska musi być też ważną, integralną częścią Unii Europejskiej.

Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował m.in. Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; przy wsparciu lokalnych grup działania, aktywistek, grup formalnych i nieformalnych. Czarne protesty OSK doprowadziły w 2016 do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. - Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce – podkreślają panie z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

8 marca protesty odbywają się również w miastach Śląska i Zagłębia. Między 15 a 15.20 panie można było spotkać na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej. Między 15.45 a 16.05 były na popularnej "Patelni" w centrum Sosnowca. Od 16.30 do 16.50 w centrum Siemianowic Śląskich. Od 16.15 do 17.40 na Rynku w Katowicach, od 18.00 do 18.20 na ul. Wolności w Chorzowie, a od 18.45 do 19.10 na Rynku w Gliwicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto