Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci wracają na Śląsk!

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Rozpoczął się nowy rok akademicki. Zobaczcie, co nowego na uczelniach w regionie.

Studenci powracają na uczelnie. Katowice znów będą tętnić życiem akademickim, a sami zainteresowani wcale nie narzekają, że muszą wracać do szkoły.

- Nowy rok, nowe wyzwania. Cieszę się, że wracam na studia, bo na II roku czekają mnie naprawdę fajne zajęcia - metodologia pracy redakcyjnej i pracownia dziennikarska. Co prawda wakacje miałam pracowite, bo wymagano od nas odbycia praktyk, ale cieszę się, że już wracam do Katowic - tu zawsze jest co robić i gdzie wyjść, bo przecież studia to nie tylko nauka - mówi nam Patrycja z Zawiercia, studentka politologii.

Uniwersytet Śląski przygotował dla studentów ok. 17 tys. miejsc, a w ofercie znalazło się 45 kierunków studiów, a wśród nich takie perełki jak biofizyka, geofizyka, ekonofizyka, fizyka medyczna. W życie wprowadzono też trzy nowe kierunki inżynierskie: mechatronikę, fizykę techniczną oraz technologię chemiczną.

- W czołówce najbardziej obleganych kierunków znalazły się kierunki artystyczne m.in. reżyseria i organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji - tłumaczy Ewa Słomiana, kierownik działu kształcenia UŚ - Najwięcej zapisów dokonano na Wydział Filologiczny oraz na Wydział Nauk Społecznych. Najbardziej obleganym kierunkiem była filologia angielska dla programu tłumaczeniowego z językiem chińskim oraz realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, gdzie przypadało 15 osób na 1 miejsce - dodaje.

Dodatkowo w roku akademickim 2011/2012 Uniwersytet zaoferował kandydatom studia w języku angielskim na kierunkach: matematyka, fizyka, chemia i informatyka.

Politechnika Śląska, największa uczelnia techniczna na Śląsku  też oferuje ogromny wachlarz możliwości.

- Uczelnia obecnie na 14 wydziałach oferuje blisko 50 kierunków kształcenia oraz prawie 200 specjalności. Kształci 28,5 tys. studentów – tłumaczy Paweł Doś.

W tym roku liczba kandydatów na Politechnikę Śląską wyniosła ogółem 13 239 osób, przyjęto natomiast 8 933 osoby.

- Ponadto na uczelni działa ponad 100 kół naukowych, 20 sekcji sportowych, a także wiele organizacji studenckich, jak również takie instytucje kulturalne jak: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Akademicki Zespół Muzyczny, Akademicki Zespół Tańca „Dąbrowiacy” oraz Akademicki Teatr „Remont” - Paweł Doś.

Za to Uniwersytet Ekonomiczny w tym roku obchodzi jubileusz 75-lcia.

- Kluczowe dla powstania ówczesnego Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych ustalenia trwały w roku 1936. Natomiast 11 stycznia 1937 r. odbył się pierwszy wykład. Animatorem przedsięwzięcia był dr Józef Lisak, organizator a następnie pierwszy rektor uczelni – wyjaśnia Marcin Baron, rzecznik prasowy UE.

Kandydaci na studentów wybierać mogli spośród 14 kierunków kształcenia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się takie nowości jak: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz logistyka.

- Od wielu lat najbardziej obleganym kierunkiem są finanse i rachunkowość. Zajęcia w uczelni prowadzi ponad pół tysiąca nauczycieli akademickich na czterech wydziałach: Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Zarządzania – wyjaśnia Marcin Baron.

Uniwersytet obecnie realizuje też dwie inwestycje.

Pierwszą z nich – zmierzającą do finiszu – jest utworzenie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – tłumaczy  prof. Jan Pyka - Także nad Rawą, w drugim końcu kampusu uniwersyteckiego, rozpoczęliśmy budowę Centrum Nowoczesnych Technologii Informacyjnych. Dzięki temu nasze specjalistyczne pracownie informatyczne znajdą się w jednym miejscu- dodaje.

Zobacz nasze fotogalerie!

Najładniejsze Ślązaczki

Dziewczyny Ryśka


Wybory Mis Lata
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto