Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nie zapinasz pasów w samochodzie, bo uważasz je za zbyteczne? Jeśli tak, to zapraszamy do Wodzisławia.

Tam mechanik Tadeusz Zdrojewski zbudował w garażu symulator zderzeń. Wszystko po to, aby uświadamiać ludziom, jak ważne są pasy bezpieczeństwa. Podczas ostatnich Dni Jastrzębia ustawiały się kolejki, by sprawdzić urządzenie. Skorzystał także nasz dziennikarz.

Symulator zderzeń to równia pochyła, na której zamontowano platformę z fotelem samochodowym i zamocowanym pasem bezpieczeństwa. - Fotel pochodzi ze starej mazdy, a pas z cinquecento - mówi Tadeusz Zdrojewski, mechanik od 15 lat. Stworzenie projektu zajęło wiele czasu, głównie przed komputerem.

Rozpędza się do 13 kilometrów na godzinę. Symulator z Wodzisławia jest o tyle wyjątkowy, że fotel nabiera dwukrotnie większej prędkości od tego, który ma policja. Jak mówią pomysłodawcy, skorzystanie z urządzenia jest dużym przeżyciem, jest w pełni bezpieczne, ale nie tylko o to chodzi.

- Tam, gdzie wystawiamy sprzęt, tłumaczymy ludziom, w jaki sposób należy zapinać pasy. Niektóre osoby nie wiedzą, że powinien on przechodzić przez część obojczykową, a nie po szyi - dodaje Tadeusz Zdrojewski.

Pomysł popierają miejscowe szkoły jazdy, które już zapraszają kursantów na 16 września na stadion miejski w Wodzisławiu, gdzie na festynie motoryzacyjnym zaprezentowany będzie symulator.

- Nic tak dobrze nie przemawia do wyobraźni. Szkoda, że przepisy nie nakazują nam obligatoryjnych takich akcji dla przyszłych kierowców - mówi Krzysztof Karnowka, właściciel jednego z ośrodków szkolenia.

Kierowcy wsiadając do auta rzadko zdają sobie sprawę, że to może uratować komuś życie. Kilka dni temu w Raciborzu przy ul. Rybnickiej zginął 23-letni kierowca, którego auto wpadło do rowu. Wyleciał z dużą siłą z samochodu. Policja przypuszcza, że gdyby miał zapięte pasy, mógłby przeżyć, bo samochód miał niewielkie uszkodzenia.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, 85 procent kierowców zapina pasy, ale robi to tylko co drugi pasażer siedzący z tyłu. Jutro na drogach całego województwa policjanci będą sprawdzać, czy zapinamy pasy.

W niedzielę zaczyna się akcja "Pasy"


Rozmowa z podinsp. Włodzimierzem Mogiłą z Wydziału Ruchu Drogowego śląskiej policji

Symulatory ukazujące działanie pasów bezpieczeństwa to dobry pomysł?
Fantastyczny. Każdy kierowca może się przekonać, jakie szarpnięcie towarzyszy uderzeniu przy minimalnej prędkości. I to robi wrażenie.

Nie zapinając pasów ryzykujemy życie?
Tak, swoje i pasażerów. W niedzielę od 6 do 22 ruszamy z akcją, by sprawdzić, czy kierowcy i pasażerowie o tym obowiązku pamiętają. Za brak pasów kierowcy grozi 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Za brak pasów u pasażerów, może dostać kolejne 4 punkty.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Olaf (gość)

Fantastyczny pomysł, chociaż jeden mechanik nie myśli tylko o zarobku, a robi coś pozytywnego dla społeczeństwa. Pewnie większość z nas traktuje pasy jak zło konieczne. Inni mechanicy powinni się uczyć od bohatera tekstu. Mam nadzieję, że policja jakoś pomoże temu panu w szerzeniu tego pomysłu !