Szkoła podstawowa z województwa śląskiego zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie Śniadanie Daje Moc!

Materiał partnera zewnętrznego
Pierwszy semestr roku szkolnego 2014/2015 dobiegł końca a wraz z nim czas na podsumowanie pierwszego etapu programu Śniadanie Daje Moc i rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych. Na konkurs nadesłano ponad 800 reportaży!Najlepsze okazały się reportaże dwóch klas z województwa świętokrzyskiego i klasy z województwa śląskiego. Jedną z 3 głównych nagród otrzymała klasa 2a z Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach (woj. śląskie). Konkurs został przeprowadzony w ramach czwartej edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia, czyli koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka.

Do zwycięskich szkół właśnie trafiły nagrody, a niebawem rusza rekrutacja do jubileuszowej 5. edycji programu Śniadanie Daje Moc. Jako zachętę do przyłączenia się do programu przedstawiamy zwycięskie prace nadesłane na konkurs na najlepszy reportaż z obchodów ogólnopolskiego Dnia Śniadanie Daje Moc. Reportaże prezentują, jak ciekawa może być nauka o zdrowym odżywianiu.Zadaniem wychowanków polskich szkół podstawowych było przygotowanie pod opieką nauczycielipracy relacjonującej lekcję zdrowego śniadania, która odbyła się w tym roku 7 listopada 2014 roku . To święto w programie Śniadanie Daje Moc przypomina o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowionym w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. W ramach konkursu uczestnicy udokumentowali swoje działania na trzy różne sposoby: w formie filmu, zdjęć i prezentacji. Szkoły z województwa śląskiego wysłały prawie 70 reportaży. Spośród wszystkich nadesłanych prac wybrano trzy najciekawsze propozycje.

„Szkoły po raz kolejny pokazały, że śniadanie wcale nie musi być nudne i nadesłały wiele ciekawych reportaży. Bardzo cieszymy się, że dzięki wspólnemu gotowaniu coraz więcej uczniów i rodziców poznaje zasady zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że każdego ranka będą pamiętać o solidnym i wartościowym śniadaniu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale również dziękujemy wszystkim szkołom, które przesłały prace i wzięły udział w tegorocznych obchodach Dnia Śniadanie Daje Moc” – mówi Ewa Gayny przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia, jedna z Jurorek.

Jurorzy konkursu, w skład którego wchodzili przedstawiciele Partnerstwa dla Zdrowia, wyłonili zwycięzców w 3 kategoriach:

1. Film: Szkoła Podstawowa w ZSO im. E. Szylki w Ożarowie, Klasa: 3b
2. Prezentacja: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
w Świętochłowicach, Klasa: 2a
3. Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sarnówku, Klasa: 2

„Jakże ogromna była nasza radość, gdy znaleźliśmy się wśród laureatów. Bardzo cieszymy się, że nasze działania zostały docenione. Zorganizowaliśmy wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego, byliśmy w sadzie, przeprowadziliśmy zajęcia związane ze zdrowym odżywianiem oraz stworzyliśmy naturalną piramidę żywieniową. Dzięki pomocy rodziców i babć przygotowaliśmy naszą śniadaniową ucztę. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały smakowite cudeńka. Jadły z ogromnym apetytem zdrowe posiłki” – mówią Joanna Respondek oraz Magdalena Gdala wychowawczynie klasy II „a” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach.

Śniadanie Daje Moc w całej Polsce
W roku szkolnym 2014/2015 do czwartej edycji programu Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7000 szkół podstawowych z całej Polski, w tym prawie 450 placówek z województwa śląskiego.Ta rekordowa liczba uczestników potwierdza, że inicjatywa organizowana przez Partnerstwo dla Zdrowia jest potrzebna i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców.

„W programie „Śniadanie Daje Moc” bierzemy udział po raz kolejny. Jest on doskonałym pomysłem propagującym śniadanie jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Widzimy, że coraz więcej naszych uczniów włącza zdrową żywność do swojej diety” – mówią Joanna Respondek oraz Magdalena Gdala wychowawczynie klasy II „a” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach, która została jednym z laureatów w konkursie.

W konkursie nagrody otrzymały: szkoła, nauczyciele oraz uczniowie. Zwycięskie prace można zobaczyć na oficjalnej stronie programu Śniadanie Daje Moc: www.sniadaniedajemoc.pl

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

• Celem programu jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

• Główne działania programu:
1. Kluby Śniadanie Daje Moc
– kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka,na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2. 8 listopada - Dzień Śniadanie Daje Moc - najważniejszy dzień w projekcie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Patroni honorowi: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka

Patroni regionalni programu: Dolnośląski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolskie Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Śląskie Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty,Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.