Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak moderny w Katowicach, czyli podróż w czasie

Justyna Przybytek
Dom inżyniera Jana Squedera - na Dworcowej
Dom inżyniera Jana Squedera - na Dworcowej Tomasz Kiełkowski
Nigdzie w Polsce, poza Gdynią, nie ma takiej moderny jak w Katowicach - pamiętajcie o tym, gdy wejdziecie na otwierany w sobotę w stolicy województwa szlak architektury modernistycznej.

Na szlaku będziemy mogli nie tylko podziwiać perły moderny, ale i zagrać w zorganizowaną przy tej okazji grę miejską - "Wygraj Katowice". Gra rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 14. Rejestracja uczestników będzie się odbywać między 9.30 a 10.30 w holu Centrum Kultury Katowice. Podczas zabawy zamienicie się w inwestorów i przeniesiecie w czasie - do Katowic okresu międzywojennego minionego wieku. Dowiecie się także, co takiego jest w modernie, że warto się nią zachwycić.

- Budynki modernistyczne są stosunkowo młode, niewiele osób je docenia, ale dla następnych pokoleń będzie oczywiste, że to architektura zabytkowa i wartościowa - tłumaczy Robert Konieczny, jeden z najbardziej uznanych śląskich architektów.

Dziś rzeczywiście surowe gmachy raczej mijamy obojętnie.

- Dla większości ludzi Picasso to niezrozumiałe bohomazy - kontynuuje Konieczny. - Dla naszego pokolenia taka jest moderna, zbyt świeża i nowa.

Na 5,5-kilometrowym szlaku, uruchomionym przez katowicki magistrat za ok. 900 tys. zł unijnych dotacji, odnajdziemy 16 przykładów architektury modernistycznej. Wśród nich jest Drapacz Chmur - pierwszy polski wysokościowiec, wybudowany w 1934 r. na bazie nowatorskiej w okresie międzywojennym stalowej konstrukcji szkieletowej. Są też na szlaku Kościół Garnizonowy, czy gmachy Urzędów Niezespolonych, Sejmu Śląskiego, a także domy mieszkalne i wille, m.in. willa Tadeusza Michejdy.

Przed każdym z budynków zostały ustawione elektroniczne kioski z informacjami o historii budynku czy jego projektantach. Drugim elementem szlaku będzie strona internetowa.

Architekci przypominają jednak, że szlak to nie wszystko, bo w temacie ochrony architektury modernistycznej dużo jest do zrobienia. Wiele budynków (a jest ich znacznie więcej niż na szlaku) jest pozbawionych ochrony konserwatorskiej. Efekt: popadają w ruinę albo są niszczone przez nieudolne modernizacje. Niektóre z nich powinno się udostępnić turystom.

- Dobrym przykładem jest Wrocław - mówi Konieczny. - Tam Hala Ludowa została pieczołowicie odrestaurowana, do tego otwarta dla zwiedzających. Turystów oprowadzają przewodnicy, który tłumaczą, dlaczego to jest takie, a nie inne - tłumaczy Konieczny. Spodek też jest modernizowany, ale nigdy nie został otwarty dla zwiedzających. Hali zresztą na szlaku nie ma, ale nie wejdziemy też do wielu innych obiektów, które się na nim znalazły.

Nie udało się także zwolnić katowickiej moderny z podatku od nieruchomości. Taki pomysł miała grupa radnych Platformy Obywatelskiej, chcieli, aby ci właściciele budynków modernistycznych, którzy je remontują, przez 10 lat nie płacili podatku.

- Projekt nie został przyjęty, bo nie zgodzili się radni PiS i Forum Samorządowego - przypomina Barbara Wnęk, jedna z inicjatorek projektu.

Znacznie bardziej w ochronę i promocję moderny zaangażowała się Gdynia. Miasto ma już opisany szlak, wirtualny przewodnik i mapy. Zwolnienia z podatku brak, ale za to cały kompleks architektury modernistycznej w Śródmieściu został wpisany do rejestru zabytków. W Katowicach ta procedura dopiero jest prowadzona.

- Właściciele zabytków oraz sąsiadujących z nimi zabudowań mogą wnioskować do miasta o dotację remontów - wyjaśnia Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni. - Dotacja może wynieść do 70 proc. kosztów inwestycji. W ubiegłym roku fundusz wyniósł ok. 1,5 mln zł, przeprowadzono 18 remontów.

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto