Tak Dąbrowa Górnicza obchodziła Światowy Dzień Wody

28 placówek edukacyjnych, kilkaset konkursów i blisko 3,5 tysiąca uczestników - dzieci, nauczycieli, ekologów. 23 marca całe miasto obchodziło Światowy Dzień Wody. Doświadczenia, zabawy, wystawy zorganizowane w kilku miejscach naraz. To pomysł Dąbrowskich Wodociągów, by ten jeden, wyjątkowy dzień w roku, upłynął pod znakiem wody. Ale to jeszcze nie wszystko, wystartował też konkurs fotograficzny, w którym do wygrania jest ponad 6 tys. złotych.

Woda i zrównoważony rozwój
Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. już po raz szósty były organizatorami Światowego Dnia Wody w Dąbrowie Górniczej. Obchody odbywają się na całym świecie, bo i problem dotyczy całej naszej planety - ponad miliard ludzi nie ma dostępu do bieżącej wody. Wydarzenie to zostało wpisane do kalendarza z datą 22 marca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, a tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Woda i zrównoważony rozwój".

W Dąbrowie Górniczej wodne święto miało wyjątkowy charakter
- W tegorocznych obchodach udział wzięło 28 placówek edukacyjnych, w tym biblioteki, szkoły, przedszkola i fundacje. We wszystkich kilkudziesięciu wydarzeniach w ciągu jednego dnia wzięło udział blisko 3,5 tysiąca dzieci - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o. I dodaje: - Tak ogromna liczba młodych ludzi, którzy aktywnie i z wielkim zaangażowaniem biorą udział w obchodach dnia wody, bardzo nas cieszy, ponieważ jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w kształtowaniu świadomości znaczenia wody. To święto pozwala przypomnieć, że każdy z nas odpowiedzialny jest za środowisko.

1000 parasolek w Pogorii
Kilka tysięcy osób bawiło się w niedzielę 22 marca w Centrum Handlowym Pogoria. Dzieci wychodziły z imprezy z pomalowanymi twarzami oraz własnoręcznie zrobionymi parasolami. Cieszyły się nagrodami wygranymi w wodnych konkursach. Kulminacyjnym wydarzeniem zabawy był konkurs na najciekawiej pomalowaną parasolkę. Zainteresowanie stworzeniem własnego, niepowtarzalnego parasola było tak duże, że rozeszły się one bardzo szybko. Dopełnieniem imprezy był występ wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, którzy promowali płytę nagraną przy wsparciu Dąbrowskich Wodociągów z okazji Światowego Dnia Wody. Zabawę prowadził Jacek Łapot z kabaretu DŁUGI i KaŁaMaSz.

Dąbrowa jest ekologiczna!
Wszystkie placówki mocno zaangażowały się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody. Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: edukacyjne konkursy plastyczne i muzyczne, quizy, zabawy i doświadczenia. Święto wody zbiega się z pierwszym dniem wiosny, dlatego nie mogło zabraknąć tradycyjnej Marzanny, takiej jak w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Do wspólnej zabawy dołączyły też dzieci ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z Będzina i Sosnowca, a w organizacji pomogli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej i ekolodzy ze szkolnego Klubu 4H. Uczniowie ze szkoły sportowej przygotowali mini laboratorium, w którym prezentowali doświadczenia z wodą. Ustalali m.in. klasę czystości i twardość wody z Pogorii I. Młodzież obserwowała również pod mikroskopem faunę i florę ze zbiornika Pogoria.
- Światowy Dzień Wody obchodziliśmy przez cały tydzień, a finał odbył się w poniedziałek 23 marca. Dzieci ze szkół specjalnych konkurowały w zawodach na ekologiczną piosenkę czy na najciekawsze przebranie za kropelkę - opowiada Bożena Muszyńska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej. Ale nie rywalizacja była w tym dniu najważniejsza.
- Poprzez zabawę uczymy jak chronić wodę, jak ją oszczędzać. Od wielu lat współpracujemy z Dąbrowskimi Wodociągami i dlatego dobrze wiemy, że taka forma edukacji jest zdecydowanie atrakcyjniejsza dla dzieci, staje się inspiracją do nauki. Dzięki temu można powiedzieć, że Dąbrowa Górnicza jest ekologiczna! - tłumaczy Małgorzata Czapla, nauczyciel z Zespołu Szkół Sportowych i ekolog z Klubu 4H.

Kasia Sutor - jedna z uczennic Zespołu Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej, razem ze swoimi kolegami z zespołu Avista - specjalnie na obchody przygotowała piosenki inspirowane wodą. Dlaczego się angażuje? - Bo lubię pracować razem z innymi dziećmi. Mamy jedną planetę, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni - odpowiada Kasia.

Wystartował konkurs fotograficzny
W Światowym Dniu Wody wystartował konkurs fotograficzny "Różne oblicza wody", skierowany do mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Tak jak w poprzednich edycjach, tematem jest woda. Może to być jej piękno, dynamika, siła i energia, jak też spokój i odpoczynek. Nagroda główna to 2 tys. złotych. Łączna pula nagród to ponad 6 tys. złotych. Zdjęcia można nadsyłać do 6 maja 2015 r. Regulamin fotokonkursu znajduje się na stronie www.dabrowskie-wodociagi.pl

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.