Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku
Remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku Fot. Marzena Bugała
Powoli dobiega końca modernizacja aż trzech budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Na remont placówki urzędnikom Starostwa Powiatowego udało się pozyskać dotację z Unii Europejskiej.

Modernizacja objęła przede wszystkim obiekty internatu szkoły. W przeszłości placówka dysponowała osobnymi budynkami na internat dla chłopców i dziewcząt. Aktualnie takie placówki przyjmują mniej dzieci i tak duży internat nie jest już potrzebny.

Po remoncie jeden budynek nadal będzie pełnił rolę internatu, w drugim będą sale do nauki, w trzecim zaś stołówka i kuchnia. Zakres prac prowadzonych od ubiegłego roku jest ogromny. - Jeden z remontowanych segmentów był ostatnio wyłączony z użytkowania. Przez ostatnie czterdzieści lat nie były tam robione generalne remonty - wyjaśniał nam Rafał Ulfik, inspektor w biurze do spraw inwestycji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

W budynku po remoncie uczniowie będą mogli korzystać z dwóch wind. Do jednej będzie można wsiąść z podwórka, a do drugiej wewnątrz budynku. Obecnie obowiązujące normy nakazywały także poszerzenie korytarzy, aby bezkolizyjnie mogły mijać się na nich osoby zdrowe i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

W minionym roku szkolnym w ośrodku uczyło się około 250 dzieci w wieku od 7 do nawet 24 lat. Nauka prowadzona jest tutaj w różnych typach szkół. Z internatu korzystała tylko część podopiecznych ośrodka. Większość uczniów pochodzi z powiatu tarnogórskiego, ale byli i tacy, którzy w minionym roku szkolnym dojeżdżali z Katowic. W czasie remontu internatu dzieci zamieszkały w Hotelu Olimpijskim w Tarnowskich Górach.

Remont ośrodka ma się zakończyć jeszcze latem tego roku. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 5 mln 100 tys. złotych. Tarnogórskiemu starostwu, które jest tak zwanym organem prowadzącym dla SOSW, udało się jednak pozyskać na projekt modernizacji placówki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 1 mln 800 tys. złotych.

Moim zdaniem

Anna Kubica z Biura Strategii i Funduszy Zewnętrznych Starostwa w Tarnowskich Górach

Fundusze unijne na naukę pozwalają nie tylko poprawiać infrastrukturę placówek oświatowych, ale i realizować programy edukacyjne czy stypendialne.

Powiat tarnogórski, oprócz remontu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Edukacyjnego, realizuje również dwa projekty ściśle skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pierwszy to stypendia unijne. Projekt nosi nazwę "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku". W jego ramach 25 bardzo uzdolnionych uczniów otrzymuje stypendia edukacyjne. Mówimy o łącznej kwocie 7200 zł dla każdego ucznia. Stypendia unijne wypłacamy od 2009 roku. Porozumienie między nami i Urzędem Marszałkowskim jest podpisane do roku 2015 i do tego czasu będziemy co roku ogłaszać nabór. W tym projekcie brane jest pod uwagę nie tylko kryterium dochodu w rodzinie ucznia, sięgające około 1000 złotych, ale także bardzo dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczo-matematycznych. Przy naborze bierzemy też pod uwagę udział uczniów w konkursach naukowych.

Kolejny projektem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu pt. "Internet w domu i w szkole". 53 uczniów z ubogich rodzin otrzyma do domu laptopy z bezpłatnym dostępem do internetu na okres pięciu lat. Dodatkowo dwie szkoły wyposażymy w 15 stanowisk komputerowych. Nabór wniosków jeszcze trwa i zamierzamy go przedłużyć do końca września. Wsparciem zostaną objęte placówki, których uczniowie najliczniej zakwalifikują się do projektu. A mogą wziąć w nim udział uczniowie z domów, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 złotych. Wprowadziliśmy również warunek, że uczeń musi wykazać się średnią ocen na poziomie 4,25. Jednak by umożliwić udział w projekcie szerszemu gronu uczniów, chcemy obniżyć średnią ocen, która kwalifikowałaby młodzież do objęcia wsparciem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto