Marta opowie o mieście 2.0 Marta opowie o mieście 2.0

Co mają wspólnego Steve Jobs, papuga Einstein i mieszkańcy ... (© Piotr Kalsztyn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Co mają wspólnego Steve Jobs, papuga Einstein i mieszkańcy Katowic? Wszyscy mają coś ciekawego do powiedzenia.

TED (Technology Entertainment and Design) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych konferencji na świecie. Jej głównym celem jest rozpowszechnianie idei, które zdaniem twórców, są tego warte. Na TEDach występowali najwięksi tego świata, m.in. Steve Jobs, Bill Gates i Bill Clinton. Obok nich występowała jednak papuga Einstein, największa gaduła wśród ptaków na całym świecie - wszyscy na równych prawach. Każdy ma dokładnie 18 minut na przedstawienie swojego punktu widzenia.

W Polsce na konferencję TED na razie się nie zapowiada. Jest jednak wyjście - konferencje TEDx, podlegające tylko niektórym regułom swoich starszych braci. Niestety, nie będzie to TEDxKatowice, aby posługiwać się nazwą miasta musiałby ją zorganizować ktoś, kto był już na TED. - Koszt udziału to kilka tysięcy dolarów, zaproponowałem więc nazwę TEDxRawa. W odpowiedzi usłyszałem, że nie ma czegoś takiego jak Rawa - mówi Paweł Wyszomirski, główny sprawca katowickiej konferencji. W taki właśnie sposób w Katowicach odbędzie się konferencja o nazwie TEDxRawaRiver.


TEDxRawaRiver, 13 października, godz. 10, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach przy ulicy Rolnej 4313 października 14 osób opowie, czym dla nich jest idea Miasto 2.0. Co ważne, nie zaproszono grupy teoretyków, ale osoby, które wiedzą co w mieście piszczy. Zamiast wielkich profesorów usłyszymy np. Olę Czaplę-Oslislo, blogerka opowie o niezwykłej kuchni. - Miasto trzeba zrozumieć we wszystkich aspektach, to nie są tylko budynki i architektura. Nie potrafię sobie wyobrazić miasta bez jedzenia! - mówi Paweł Wyszomirski.

O swojej wizji miasta tworzonego przez ludzi, przy wykorzystaniu nowych technologii, opowie też Mara Zwolińska, którą poznaliście, gdy napisaliśmy o Mapie Miejsc Ciekawych Śląska i Zagłębia. - Miasto 2.0 to dla wielu inspirująca idea. Przykład projektu, który prowadziłam przez ostatni rok i o którym na zaproszenie organizatorów opowiem, pokazuje, że to też idea niejako samorodna, nie wymagająca wcale wielkiego teoretycznego podparcia. Mnie przy jego realizacji prowadziła intuicja, może jedynie wspierało zainteresowanie nowymi mediami, ale i tak cała grupa know-how zdobywała po drodze - mówi Marta. Po chwili dodaje. - Co ciekawe, pomysł na mapę (mieszkańcy miasta opowiadają historie o mieście - ze zbioru indywidualnych opowieści tworzy się alternatywny przewodnik) narodził się w listopadzie 2010 roku i w bardzo niedługim czasie w innych miastach Polski zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy - to pokazuje, tak przynajmniej to interpretuję, że to pewien naturalny proces do jakiego zmierzamy: Jestem częścią miasta - nie czekam na działania "centralne" (lub mu nie ufam, bo mnie np. zawiodło) - biorę sprawy w swoje ręce - zaczynam od najbliższego otoczenia - czynię swoje miasto lepszym miejscem do życia.

Pozostali uczestnicy TEDxRawaRiver: Adam Hajduga, Irma Kozina, Robert Konieczny, Tomasz Konior, Dariusz Kraszewski, Magdalena Lubińska, Zbigniew Nawrat, Paweł Nowak, Tomasz Rożek, Piotr Szmitke, Edyta Wiśniewska, Marek Wyleżoł. TEDxRawaRiver odbędzie się 13 października o godzinie 10. w Wyższej Szkołe Technicznej w Katowicach przy ulicy Rolnej 43. Do 3 października można się zapisywać (wymogi formalne określają liczbę uczestników jako maksymalnie trzech), dla pozostałych chętnych odbędzie się bezpośrednia transmisja w holu szkoły.

POLECAMY! RAWA BLUES 2012 Chris Brown w Katowicach [BILETY]
POLECAMY!

RAWA BLUES 2012


Chris Brown w Katowicach [BILETY]

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!