18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie krasnoludki palą śmieci i dymią

Grażyna Kuźnik
Elektrownia Jaworzno III będzie spalać biomasę i zmniejszy emisję szkodliwych substancji
Elektrownia Jaworzno III będzie spalać biomasę i zmniejszy emisję szkodliwych substancji Fot. 123RF
Dzisiaj przypada Dzień Czystego Powietrza, w tym roku obchodzony pod hasłem "To nie krasnoludki palą śmieci". Dzień wymyśliła Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej, która w ten sposób chce zwrócić uwagę na ważny problem. Skoro nikt nie przyznaje się do palenia śmieci w domu, więc chyba muszą to robić krasnoludki? Fundacja chce dotrzeć do tych, którzy obarczają winą skrzaty i unikają odpowiedzialności.

W Dniu Czystego Powietrza ekolodzy organizują akcje i happeningi w ponad 50 miejscowościach w kraju, również w naszym regionie. Głównym elementem kampanii są postacie siedmiu krasnoludków. Będą tłumaczyć, że to nie one palą w piecach czym popadnie.

Obecnie grozi za to grzywna w wysokości do 5 tys. zł, ale kary nie pomogą, jeśli ludzie sami nie zrozumieją, jak jest to szkodliwe. Fundacja Arka stara się edukować mieszkańców, współpracując z ponad 200 gminami. Powstały liczne wydawnictwa, prezentacje, wystawy, a także film edukacyjny "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Do kampanii włączyły się szkoły i organizacje. Jest ona dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Unia Europejska podaje, że z powodu złego stanu powietrza, co roku umiera 400 tysięcy Europejczyków. Wśród terenów najbardziej zagrożonych wymieniany jest nasz kraj, a szczególnie region śląski. Wkrótce mo-żna jednak oczekiwać poprawy sytuacji. Elektrownia Jaworzno III podpisała ważną umowę o udzieleniu przez WFOŚiGW w Katowicach preferencyjnej pożyczki w wysokości 40 mln zł na budowę kotła do biomasy.

Kocioł będzie spalał biomasę z odpadów leśnych oraz rolniczych, w tym np. palety rzepakowe czy z otrąb zbożowych, śrutę zbożową, makuchę rzepakową. W wyniku tych działań spodziewane jest znaczne zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń do atmosfery: pyłu nawet o 854 kg, dwutlenku siarki o 11 tys. kg i tlenków węgla o ponad 2,5 tys. kg.

Trujące dymy

Raport Komisji Europejskiej podaje, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera aż 28 tysięcy Polaków.

Podczas spalania przypadkowych śmieci w domowych paleniskach emitowane są do atmosfery szkodliwe pyły, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany (rodzaj eteru).

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto