Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 20: Najładniejsze zamki i pałace w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

red
Pałac ten jest jedyną budowlą na terenie parku świerklanieckiego, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku.

Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II.Na frontonie domu wyryto hasło: "Memento vivere". Bardzo ono odpowiadało kawalerom, którzy mieli gościć tu od czasu do czasu. Posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny "Royal" z jednego kawałka fajansu, z doskonale gładką glazurą, podłogi z dębowego parkietu, obrazy i fotele, świetnie funkcjonujące centralne ogrzewanie - wszystko to miało świadczyć o gościnności księcia, o jego dobrym i nowoczesnym smaku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej został on odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa.
Pałac ten jest jedyną budowlą na terenie parku świerklanieckiego, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku. Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II.Na frontonie domu wyryto hasło: "Memento vivere". Bardzo ono odpowiadało kawalerom, którzy mieli gościć tu od czasu do czasu. Posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny "Royal" z jednego kawałka fajansu, z doskonale gładką glazurą, podłogi z dębowego parkietu, obrazy i fotele, świetnie funkcjonujące centralne ogrzewanie - wszystko to miało świadczyć o gościnności księcia, o jego dobrym i nowoczesnym smaku. Po zakończeniu II Wojny Światowej został on odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Paweł Michalik / Creative Commons 3.0 / Wikipedia.org
Na terenie województwa śląskiego jest ich mnóstwo. Jedne są w świetnym stanie, doskonale odrestaurowane i zabezpieczone. WIele jednak wymaga pilnego remontu i ogromnych pieniędzy. Jedne są własnością gmin, inne prywatnych osób czy fundacji. Ale wszystkie są częścią naszej historii, śladem po żyjących tu wcześniej rodach.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto