Trwa remont w Pałacu Schoena przy 1 Maja. Nie jest to jednak inicjatywa sądu a nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Każdy kto kiedykolwiek znajdował się w pobliżu budynku sądu widział jego opłakany stan. Co gorsza obiekt jest zabytkiem, przez co wszystkie prace są kosztowne i czasochłonne.

Sąd wiele razy żalił się, że nie jest w stanie samemu finansować jego renowacji. Kilka tygodni temu stanęły rusztowania i ruszyły prace budowlane. Okazuje się, że nie jest to jednak inicjatywa sadu, a konieczność zastosowania się do nakazu wydanego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu.

- Kontrola budynku Sądu Rejonowego przy ul. 1 Maja 19 w Sosnowcu została przeprowadzona przez PINB 17 czerwca zeszłego roku. W jej trakcie ustalono, że część zaleceń rzeczoznawcy budowlanego zawartych w ekspertyzie stanu technicznego zabytkowego budynku Sądu ze stycznia 2008 roku nie została zrealizowana. W ekspertyzie jako zły lub bardzo zły określono m. in. stan techniczny elewacji budynku, drewnianej konstrukcji dachu, stropów tarasów i górnej części wieży - wyjaśnia MM Silesii Krystyna Kozioł, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu.

Dlatego PINB nakazał ponowne przedłożenie ekspertyzy stanu technicznego i przeprowadzenie kontroli celem ustalenia niezbędnych zabezpieczeń w zakresie ochrony przeciwpożarowej i przystosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tej ostatniej kwestii okazało się, że mimo, że obiekt wyposażony jest w podjazd umożliwiający osobom niepełnosprawnym dostęp do budynku, to ze względu na brak dźwigów osobowych dostęp ten ograniczał się do pomieszczeń parteru.

- W oparciu o wykonaną ekspertyzę budowlaną dotyczącą aktualnego stanu technicznego dachu, wieży i elewacji zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu nakazaliśmy Sądowi Rejonowemu w Sosnowcu usunięcie nieprawidłowości występujących w budynku - dodaje inspektor.

Trwające obecnie prace polegają na remoncie elewacji górnej części wieży, konstrukcji drewnianej więźby dachowej i stalowej dachu nad dawną oranżerią, pokrycia dachówką ceramiczną,  kominów ponad połaciami dachu oraz elewacji budynku. Ponadto zamontowanie na schodach w wejściu głównym budynku od poziomu podjazdu do poziomu hallu głównego prowadnic dla wózków inwalidzkich.

Zobacz również: Sąd w Sosnowcu przeniesiony? Bo za drogi ten zabytek

Zakończenie prac planowane jest jeszcze na lipiec. Środki na ten cel pochodzą z dotacji od miasta w wysokości 20 tysięcy złotych i budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.


SERWIS MM O INWESTYCJACH
Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!