Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeba dobrze gospodarować

[email protected]
Rozmowa z Dariuszem Gaikiem, zarządcą komisarycznym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej> Jakie czynniki składają się na cenę ciepła? Cena ciepła zależy generalnie od dwóch składników: ceny ...

Rozmowa z Dariuszem Gaikiem, zarządcą komisarycznym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej>

Jakie czynniki składają się na cenę ciepła?

Cena ciepła zależy generalnie od dwóch składników: ceny narzuconej przez producenta i kosztów przesyłu tego ciepła do każdego odbiorcy. Dwie trzecie ceny to koszty producenta, a pozostała część to koszty przesyłu ciepła.

Czy przesyłanie ciepła do odbiorców się opłaca?

Technologie przesyłu ciepła pochłaniają masę kosztów. Te wszystkie magistrale, węzły ciepłownicze, wymiennikownie oraz zewnętrzne instalacje odbiorcze i ich konserwacja sporo kosztuje. Opłacalność przesyłania ciepła rośnie wraz z liczbą odbiorców. Cały czas to najtańsze dostępne ciepło. Poziom strat w naszym przedsiębiorstwie kształtuje się poniżej średniej krajowej, która wynosi 12 procent. U nas jest to około 10. Nie mamy więc się czego wstydzić. Zresztą program inwestycyjny nastawiony jest na technologie oszczędzające energię, bo oszczędność energii na przesyle również wpływa na cenę. Ceny, które ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki od szeregu lat wzrastają, ale zawsze poniżej inflacji. W tym roku od 1 listopada podnieśliśmy cenę średnio o 0,7 procenta. Pomimo wzrostu kosztów cena przesyłanego przez nas ciepła rośnie znacznie wolniej.

Stosujecie nowoczesne oszczędne technologie, a czy wasi odbiorcy potrafią oszczędzać ciepło?

Bez dbałości i gospodarczego podejścia odbiorców nie ma mowy o efektywnym oszczędzaniu. Sprzedajemy swój produkt na granicy własności sieci. Tą granicą jest konkretny budynek, do którego doprowadzamy ciepło. W budynku jest licznik ciepła. Co zrobi nasz klient z energią cieplną dostarczoną do jego budynku to już jest jego sprawa. Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz zarządzający nieruchomościami docieplają budynki, w miarę możliwości wymieniają stolarkę okienną i to co roku pozytywnie odbija się na płaconych przez nich, obniżonych rachunkach za ogrzewanie. Są też takie przykłady, że termomodernizacja jest wykonana, a z drugiej strony gdzieś tam okno na korytarzu wybite, albo otwarte przez cały czas drzwi i ciepło ucieka z budynku. Kultura korzystania z nieruchomości jest bardzo ważna. Musimy się przyzwyczaić, że woda, ciepło, czy inne media kosztują i najprawdopodobniej nie będą tanieć, dlatego musimy się uczyć oszczędzać.

Jak przeciętny lokator może oszczędzać ciepło?

Jest kilka sposobów podejścia do tego dobra, jakim jest ciepło. Jednym z nich są np. podzielniki ciepła montowane na kaloryferach w każdym mieszkaniu, które wywołują psychologiczny efekt. Obserwujemy, że po zainstalowaniu takich urządzeń w niektórych obiektach ilość pobieranego przez nie ciepła zmalała, co świadczy o tym, że lokatorzy jednak oszczędzają. Niestety ma to też i minusy. Czasami bywa, że budynki są przechładzane i w ostatecznym efekcie spada ich standard. Jak zawsze obowiązuje zasada złotego środka. Każde przykręcenie grzejnika w sytuacji, kiedy nie potrzeba w mieszkaniu zbyt dużo ciepła odbija się na zmniejszonych rachunkach. Są oczywiście właściciele, którzy wręcz codziennie sprawdzają ile tego ciepła jest dostarczane. Próbują regulować dostawy ciepła. Takimi przewrażliwionymi odbiorcami są wspólnoty mieszkaniowe. Jest to oczywiście dobry przejaw gospodarności.

Większość z nas wciąż narzeka na ceny za ogrzewanie, czy w realiach dzisiejszej gospodarki wolnorynkowej możliwe jest obniżenia ceny za ogrzewanie?

My zachęcamy naszych dostawców do obniżania cen ciepła, ponieważ dwie trzecie tej ceny uzależnione jest od kosztów wytwórcy. Im cena ciepła jest niższa tym nasza pozycja rynkowa jest lepsza i bardziej konkurencyjna w stosunku do ciepła wyprodukowanego w kotłach gazowych, olejowych, czy elektrycznych systemach grzewczych. Żeby unowocześniać przedsiębiorstwo poszukujemy nowych rynków. Jednym z głównych aspektów konkurencyjnych jest cena. Dlatego namawiamy do obniżania ceny u źródła jej powstawania, bo jak my pozyskujemy nowy rynek, to również i źródło produkuje tego ciepła więcej. Musimy wychodzić z coraz bardziej konkurencyjną ofertą, żeby zdobywać rynek. Wielkość rynku zaraz odbija się na podwyższonym przychodzie, czyli możliwości obniżania kosztów.
W tym roku jeden z naszych dostawców obniżył cenę ciepła o 4 procent, drugi dostawca zamroził swą cenę na zeszłorocznym poziomie. Z analiz wynika, że fala wzrostów cen ciepła już minęła. W tej chwili następuje taki okres stabilizacji, ale będziemy starali się być cały czas konkurencyjni cenowo.

Przecież wy nie boicie się konkurencji.

Tak do końca nie jest. Ta konkurencja kiedyś była wielokierunkowa. Mieliśmy taki okres, że wielu potencjalnych naszych odbiorców decydowało się na budowę indywidualnych kotłów gazowych, olejowych, czy węglowych. Okres zachłyśnięcia się swobodą wyboru źródła ciepła już minął, gdyż ceny oleju opałowego i gazu i wzrosły i indywidualne kotłownie stały się nieekonomiczne. Mamy poważną konkurencje w postaci energii elektrycznej, ale jest ona w dalszym ciągu dość droga przy wykorzystaniu do celów grzewczych. Jeśli jednak jej cena spadnie będzie się czego bać.

Czyli przedsiębiorstwo będzie się rozrastać?

Szansa na rozwój istnieje w Zagłębiu. Jest jeszcze wielu odbiorców komunalnych, których budynki nie są wyposażone w centralne ogrzewanie. Aktualnie prowadzimy rozmowy z Sosnowcem i Czeladzią, gdyż jest tam kilka osiedli, do których nasze przedsiębiorstwo mogłoby na własny koszt wybudować przyłącza, natomiast gminy musiałyby ponieść ciężar inwestycyjny i wybudować wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania. W gminach funkcjonują rozmaite programy likwidacji tzw. niskiej emisji, czyli likwidacji pieców węglowych. Najtańszą alternatywą dla niskiej emisji jest właśnie CO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto