Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twoja woda: Pokazujemy, co mamy najlepszego, bo długo na to pracowaliśmy

Redakcja
Oczyszczalnia ścieków w Urbanowicach należy do najnowocześniejszych obiektów zajmujących się oczyszczaniem ścieków w Polsce. Nic więc dziwnego, że Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach często zaprasza gości, by zobaczyli i poznali ten wyjątkowy obiekt, oraz przyjrzeli się procesom technologicznym, które tam zachodzą. A jest co oglądać. Dość powiedzieć, że oczyszczalnia sama produkuje energię elektryczną i cieplną - i to w takich ilościach, że całkowicie zaspokaja to jej potrzeby.

UCZNIOWIE PYTAJĄ O BAKTERIE
Właściwie nie ma dnia, żeby na oczyszczalni nie było gości. W dniach 14-18 maja 2012 r. pojawiali się codziennie. - W tych dniach zorganizowaliśmy Dni Otwarte na Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach, podczas których nasz obiekt mogli zobaczyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - mówi Tomasz Bacza, kierownik Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach. - Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania, codziennie oprowadzaliśmy po 7 wycieczek. Uczniowie pytali o wszystko: jak wygląda produkcja energii elektrycznej i cieplnej ze ścieków, bez jakich bakterii proces oczyszczania ścieków byłby niemożliwy a także jak można tę samą wodę wykorzystać dwa razy - dodaje.
Na oczyszczalni jest bardzo dobrze przygotowana ścieżka edukacyjna, na której wszystkie obiekty są opisane w zakresie funkcjonalnym (również w języku angielskim). - Uczniowie są bardzo otwarci na poszerzanie wiedzy na temat tego jak dbać o środowisko naturalne - mówi Tomasz Bacza. - Staraliśmy się im również przekazać wiele ważnych wiadomości przydatnych w codziennym życiu - np. czego nie wolno wlewać do kanalizacji - dodaje.
Uczniowie mogli się dowiedzieć, że pod żadnym pozorem nie wolno wylewać do kanalizacji tak szkodliwych substancji jak rozcieńczalniki do farb czy oleje silnikowe. Nawet zwykły tłuszcz do smażenia potrafi zepsuć setki litrów wody. - Dlatego też namawialiśmy dzieci, by edukowały... dorosłych - mówi Tomasz Bacza. - Na przykład informowaliśmy je, że oleje samochodowe należy oddawać do utylizacji - są cennym surowcem do przetwórstwa. A samochody najlepiej myć w myjniach, które mają odpowiednie instalacje do oczyszczania ścieków - dodaje.
Pytania zadawali uczniowie w każdym wieku. - Ci młodsi pytali o rzeczy podstawowe - na przykład do czego służy osadnik - i dziwili się, że tzw. skratki, czyli największe zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w ściekach, to nie tylko papier toaletowy, ale i dużo większe zanieczyszczenia - opowiada Kinga Nadolna-Nowak, inspektor do spraw oczyszczania ścieków w Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach.
Ci starsi pytali między innymi o to, czy do eliminacji bakterii stosuje się promienie podczerwone i jak ze ścieków uzyskać... prąd. - Wszystko cierpliwie tłumaczyliśmy i po kolei pokazywaliśmy urządzenia, które służą do uzyskania energii - mówi Tomasz Bacza.

PO CO WAM TYLE ENERGII?
Uczniowie mogli więc zobaczyć cały proces, w którym powstające na oczyszczalni ścieków Tychy - Urbanowice osady unieszkodliwiane są w procesie fermentacji metanowej z odzyskiem biogazu. Następnie mogli też zobaczyć supernowoczesną bioelektrociepłownię, gdzie wytwarza się zarówno energię elektryczną jak i cieplną na potrzeby Oczyszczalni. - Od razu padały pytania: a po co w Oczyszczalni tyle ciepła i energii elektrycznej? - opowiada Tomasz Bacza. - Cierpliwie tłumaczyliśmy, że oczyszczanie ścieków jest procesem energochłonnym i kosztownym, wymagającym dostarczania dużych ilości energii elektrycznej w sposób ciągły I dlatego warto ją produkować - dodaje.
- Staraliśmy się też wciągnąć uczniów w rozmowę i sami zadawaliśmy im pytania - podkreśla Piotr Krawczyk - inspektor do spraw bioenergetycznych.- Kiedy przechodziliśmy do kolejnych etapów oczyszczania, utrwalaliśmy uczniom, czego nie wolno wyrzucać do kanalizacji - żeby zapamiętali coś z naszych porad. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższego kontaktu z uczniami - podkreśla.
Warto dodać, że całą stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęło się Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach. - Zapewniliśmy dzieciom transport ze szkoły do Oczyszczalni - podkreśla Tomasz Bacza. - W sumie przez tydzień naszą Oczyszczalnię odwiedziło prawie 1400 uczniów.
Jak zapewniają w RCGW SA w Tychach, już przygotowują się do organizacji Dni Otwartych na Oczyszczalni Ścieków w Urbanowicach w przyszłym roku. - To nie tylko ważny element edukacji ekologicznej uczniów, ale i promocja naszego przedsiębiorstwa - podkreśla Tomasz Bacza.
- Wizyty w naszej Oczyszczalni stały się swego rodzaju dobrą praktyką, a ich uczestnicy, przedstawiciele różnych środowisk z branży wodociągowo-kanalizacyjnej chętnie poznają jej praktyczny wymiar - podkreśla Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach.
Warto dodać, że dzięki wykorzystaniu biogazu RCGW S.A. dołączyło do ekologicznej elity - bowiem udział źródeł odnawialnych w polskiej energetyce wynosi zaledwie kilka procent. - Za swoje działania spółka otrzymała liczne nagrody, a szczególnie doceniono modernizację części biologicznej oczyszczalni ścieków oraz produkcję energii na oczyszczalni ścieków - podkreśla Zbigniew Gieleciak.
Goście mają więc co oglądać, a jednocześnie mogą skorzystać z pożytecznej lekcji nowoczesności. W samym 2012 roku w tyskiej oczyszczalni odbyło się już kilka wizyt specjalistycznych oraz przyjęto kilka delegacji z całego kraju oraz z zagranicy.

GOŚCIE PODPATRUJĄ OSIĄGNIĘCIA
W marcu z wizytą przyjechała 25- osobowa włosko-niemiecko-hiszpańska grupa międzynarodowa z wymiany COMENIUS połączona z uczniami z Gimnazjum nr 6 w Tychach. Goście zainteresowani byli ogólnymi procesami oczyszczania ścieków, a podczas pobytu w Polsce zwiedzali miejsca przyjazne środowisku i związane z ochroną środowiska. W kwietniu Oczyszczalnię odwiedziły dwie wycieczki studentów II roku z Zakładu Hydrologii i Geologii Inżynierskiej Uniwersytetu Śląskiego. To już swego rodzaju tradycja - studenci uniwersytetu przyjeżdżają w ramach ćwiczeń terenowych z "Hydrogeologii i geologicznej obsługi wierceń", aby w ramach tych zajęć zwiedzić różne obiekty związane z ochroną środowiska. Tego typu zajęcia są dla studentów najcenniejsze, gdyż umożliwiają poznanie zagadnień w sposób praktyczny, zobaczenia wszystkiego na własne oczy, zadania pytań osobom zajmującym się procesami na co dzień. Tego nie zapewnią żadne wykłady.
Kolejna wycieczka akademicka przybyła 11 kwietnia - oczyszczalnię odwiedziła 12-osobowa grupa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z Instytutu Nauk o Środowisku, w tym grupa doktorantów kursu Practical Environmental Biotechnology. W skład grupy wchodzili również goście z Pakistanu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto