18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twoja woda: Wszystko jest z wody

Redakcja
Woda... Można powiedzieć - temat rzeka. Od zarania dziejów jest obiektem fascynacji. Nie bez przyczyny, cytując Talesa z Miletu: "Wszystko jest z wody i z wody się składa". Chociaż od czasów starożytnych życie ludzkie zmieniło się diametralnie, żywioł wody nadal jest kluczowym dla wszelkiego istnienia.

Zdając sobie sprawę z wagi życiodajnego źródła i jednocześnie wpływów cywilizacyjnych, które bywają dla niego wręcz niszczycielskie, ludzkość na całym świecie czyni starania mające na celu ochronę zasobów wodnych.

Nie inaczej jest w Gliwicach, gdzie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. prężnie podejmuje daleko zakrojone działania z zakresu poprawy jakości wód w regionie. Za cel wyznaczono sobie najwyższy możliwy standard dostarczanej mieszkańcom wody pitnej, jak również maksymalny możliwy stopień oczyszczania ścieków komunalnych. W 2001 roku do użytku została oddana nowoczesna oczyszczalnia ścieków, w tym samym roku rozpoczęła się również realizacja dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej Projektu "Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach", który umożliwił 97% mieszkańców Gliwic na podłączanie się do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Projekt ten został zakończony w 2010 roku, jednak PWiK kontynuuje swoje działania przez realizację kolejnej inwestycji dofinansowanej ze środków Funduszu Spójności pod nazwą "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap", tym razem budując sieć kanalizacyjną w rejonie ulicy Dolna Wieś, oraz modernizując Centralną Oczyszczalnię Ścieków i Stację Uzdatniania Wody w Łabędach.
O ile celowość budowy sieci wod.-kan. nie powinna budzić niczyich wątpliwości, to można zadać sobie pytanie, po co modernizować Centralną Oczyszczalnię Ścieków, obiekt nowoczesny i wybudowany stosunkowo niedawno? Czym powodowana jest przebudowa Stacji Uzdatniania Wody, jeśli w Gliwicach woda dostarczana mieszkańcom już jest bardzo wysokiej jakości? Otóż, realizacja obydwu przedsięwzięć jest całkowicie uzasadniona.
Ekologia pobudza odpowiedzialność

Skład ścieków dostających się na oczyszczalnie uległ dużym przemianom w przeciągu ostatnich 10 lat. Ponadto, poprzez realizację Projektu "Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach" i podłączanie się mieszkańców miasta do nowej sieci kanalizacyjnej, zwiększyła się także ich ilość. Aby Gliwice mogły spełnić niezwykle wysokie wymagania Unii Europejskiej w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, konieczna jest przebudowa COŚ.
Podobnie w przypadku SUW w Łabędach. Woda w Gliwicach już w niczym nie ustępuje tej sprzedawanej w butelkach. Gliwiczanie piją wodę czerpaną bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych, średnio zmineralizowaną (zawiera ona 5-10 proc. związków mineralnych) i niedezynfekowaną. Niewiele miast w regionie może pochwalić się podobnej jakości wodą, której skład jest dodatkowo stale monitorowany przez posiadające Certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji laboratorium PWiK. Dodatkowo, jest ona najtańsza w regionie. Aby utrzymać ten wysoki standard, konieczna jest modernizacja, wybudowanego na początku XX wieku, obiektu Stacji Uzdatniania Wody. Zastosowanie nowoczesnej technologii w procesie uzdatniania, na długie lata zapewni gliwiczanom dostawy wody najwyższej jakości.

Od lat gospodarka wodno-ściekowa w mieście ulega systematycznej poprawie i na szczęście dla gliwiczan, nic nie wskazuje na to, żeby PWiK miało zmienić swoją filozofię działania, którą można określić słowami brazylijskiego pisarza Paulo Coelho: "Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto