Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: 100. urodziny Niepodległej. Msza, nowy pomnik i Dąb Niepodległości [ZDJĘCIA]

Jolanta Pierończyk
Świętowanie 100. urodzin Niepodległej
Świętowanie 100. urodzin Niepodległej Jolanta Pierończyk
Tychy: 100. urodziny Niepodległej. Msza, nowy pomnik i Dąb Niepodległości. Msza odbyła się w kościele św. Marii Magdaleny, nowy pomnik został odsłonięty przy Urzędzie Miasta Tychy, Dąb Niepodległości zasadzono przy napisie TYCHY, obok Dębu Wolności.

Tychy: 100. urodziny Niepodległej. Msza, nowy pomnik i Dąb Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach rozpoczęła się odśpiewaniem czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". W kazaniu ks. proboszcz Janusz Lasok powiedział m.in., że wolność to zadanie; że wolność ne jest od czegoś, ale do czegoś. Że mamy wolność do pracy, rozwjania swoich pasji, podejmowania wyborów, itd.

Po mszy odbył się przemarsz z orkiestrą w stronę Urzędu Miasta Tychy, gdzie miało się odbyć odsłonięcie nowego pomnika zwanego Skrzydłami Niepodległości.

Tychy: 100. urodziny Niepodległej. Pomnik Skrzydła Niepodległości

- Długo szukałem inspiracji do tego projektu. Szukając w pamięci pewnej idei, w której można zawrzeć formę, wydało mi się, że to V będzie najbardziej odpowiednie, żeby przekaz był jasny, zrozumiały. Myślałem też o projekcie opartym wyłącznie na skrzydłach, które też jednoznacznie kojarzą się z lotem, wolnością - powiedział autor projektu, Roman Kurzawski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Roman Kurzawski był obecny na odsłonięciu pomnika, ale nie został publiczności przedstawiony.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika przytoczone zostało przemówienie Józefa Piłsudskiego z 11 stycznia 1920 r. w Lublinie:

"Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie."

- Spoglądając na karty historii niepodległej Polski, z których aż 123 pozostają puste popadamy w zadumę. Myślami wracamy do zniewolonych pokoleń naszych rodaków, którzy na własnej skórze doświadczyli szykan, poniżeń i represji ze strony zaborców; pokoleń bohaterów, którzy przez 123 lata walczyli o Polskę, o jej wolność, zachowanie narodowej tożsamości. Dziś obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, przypominamy ważne dla naszego kraju chwile oraz ojców tego sukcesu. Składamy hołd setkom tysięcy żołnierzy, którzy podczas wojen i zrywów niepodległościowych przelewali krew za Ojczyznę. Niepodległość to także zasługa tych, którzy nie walczyli bronią, ale słowem i czynem: poetów, artystów i kompozytorów, których utwory dawały nadzieję, dzięki którym wiara w niepodległą Polskę nigdy nie umarła; ludzi, którzy w rodzinnych domach przez ponad 100 lat krzewili polską mowę, kulturę i tożsamość narodową, nie pozwalając wymazać Polski z serc Polaków (...) Historia naszego kraju pokazuje, że jesteśmy narodem niezłomnym. Dzięki tej niezłomności dziś w niepodległym i suwerennym kraju możemy cieszyć się wolnością. Możemy swobodnie wyjść z naszego domu i z dumą spacerować po ulicach naszych miast, w Tychach m.in. po alei Niepodległości, placu Wojciecha Korfantego, alei Józefa Piłsudskiego, ulicach Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa czy alei gen. Sikorskiego, bohaterów walki o niepodległość. Dziś naszym zadaniem jest nie zapomnieć i młodym ludziom uświadamiać, że wolność i niepodległość zostały okupione krwią, męstwem i bohaterstwem naszych przodków. Pomnik, pod którym się znajdujemy jest hołdem, symbolem wolności i wiktorii Polski. Odsłaniamy go dziś w 100. rocznicę odzyskania niepodległości ku czci bohaterów, żołnierzy, ludzi kultury i wszystkich, którzy nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę. To hołd dla przeszłości, ale i dar dla przyszłości, aby nasi spadkobiercy nigdy nie zapomnieli o swojej historii - mówił prezydent Andrzej Dziuba.

Poświęcenia nowego pomnika dokonał ks. prałat Józef Szklorz, dziekan dekanatu Tychy Nowe.

Następnie przy napisie TYCHY oraz Dębie Wolności został posadzony Dąb Niepodległości, jeden ze 100 dębów poświęconych przez papieża Franciszka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto