Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Lampa górnicza znowu stanęła na Osiedlu A

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Lampa została postawiona w latach 60. ubiegłego wieku na osiedlu A, aby podkreślić jego górniczy charakter. Dziś wraca na swoje miejsce.

Osiedle A jest pierwszym osiedlem Nowych Tychów, o budowie, których 4 października 1950 roku zadecydowało Prezydium Rządu PRL. W marcu 1951 roku gotowy był projekt osiedla A, autorstwa prof. Tadeusza Todorowskiego z Politechniki Śląskiej. Budowa rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku - na 18 hektarach miało zamieszkać 6 tysięcy ludzi.

Lampa górnicza, która stanęła na Osiedlu A w latach 60. ubiegłego wieku miała podkreślić jego górniczy charakter, gdyż to głównie dla górników władze PRL wybudowały osiedle. Teraz, po kilkudziesięciu latach, kopia lampy górniczej w skali 10:1 znowu stanie na Osiedlu A, przy ulicy Burschego.

Polecamy również: Remont tyskiego Pałacu Ślubów i jego nowe wnętrze

- Replika lampy została wykonana ze stali nierdzewnej i szkła przez firmę Stal-Brat Piotr Marciniak z Tychów. Jej wysokość to 4,80 metra a ciężar wynosi 720 kilogramów - wyjaśnia Aleksandra Cieślik, rzeczniczka prasowa tyskiego magistratu - Oświetlenie wewnątrz lampy będzie zapalane w momencie uruchamiania oświetlenia ulicznego - dodaje.

Na lampie umieszczony będzie napis:

OSIEDLE A, NAJSTARSZE W NOWYCH TYCHACH
ZBUDOWANE W LATACH 1951-1955
WG. PROJEKTU TADEUSZA TEODOROWICZA-TODOROWSKIEGO
KOPIA LAMPY GÓRNICZEJ W SKALI 10:1

__

Lampa górnicza około roku 1975 | Ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Miasto wygospodarowało z budżetu na ten cel 56 tysięcy złotych. Tyski magistrat informuje również, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się remont wejścia do Osiedla A od strony ulicy Burschego. - Wykonana zostanie nowa nawierzchnia, remont schodów, murków oraz powstanie nowe oświetlenie - wyjaśnia rzeczniczka UM Tychy - Wartość umowy to ponad 308 tysiące zł - dodaje.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Tychy stawiają na odnawianie elementów małej architektury na swoim terenie - w kwietniu tego roku do parku przy ulicy Edukacji wróciły rzeźby trzech niedźwiadków, a w tym tygodniu rzeźba "Chłopcy z gęsią" autorstwa Augustyna Dyrdy i Tadeusza Głoda stojąca na Osiedlu B zostanie oddana do renowacji.

Czytaj również: W dawnym kinie powstanie pasaż kulturalny "Andromeda"

Osiedle A zwane czasami jest też Osiedlem "Anny". Powstało wzdłuż osi północ-południe i wschód-zachód, a na skrzyżowaniu osi umiejscowiono plac centralny z domem kultury, którego relacja do placu była wzorowana na schemacie Piazza del Campidoglio w Rzymie, projektu Michała Anioła. Przez długie lata centralny plac osiedla nosił nazwę placu Pstrowskiego, dzisiaj nosi nazwę św. Anny.

Osiedla A różni się od innych osiedli socrealistycznych - ma charakter kameralny, budynki nie są wysokie i posiadają zróżnicowany detal, a dachy pokryte zostały dachówką.


MM Silesia poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto