Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli wielka impreza folkorystyczna [PROGRAM, ATRAKCJE]

Jacek Drost
Lucyna Nenow
To nie żart. Dzisiaj rozpoczyna się najdłuższy w roku tydzień. Potrwa aż dziewięć dni, do niedzieli 7 sierpnia. Tym najdłuższym tygodniem jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie.

Liczby TKB mówią same za siebie: impreza odbywa się po raz 47., wystąpi około 4 tys. wykonawców, zaprezentuje się ponad 100 zespołów, w tym ponad 80 z Polski i prawie 20 z różnych, nawet najbardziej odległych zakątków świata, m.in. Meksyku, Kolumbii i Tajwanu, bezpłatne koncerty będą się odbywać na 5 estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A jeśli nie przepada za folklorem, to i tak powinien przyjechać w Beskidy, żeby przynajmniej skosztować góralskiej mioduńki, oscypków czy góralskich klimatów.


Hitowa piątka ruszającego TKB
Program jest tak bogaty, że wybraliśmy kilka atrakcji, których nie można przegapić. Oto one:

1) Jeśli chcesz poznać egzotykę w całej krasie, musisz wybrać się do Wisły, gdzie od 3 do 7 sierpnia będą trwały konkursowe przeglądy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
2) Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu - coś dla smakoszy rodzimego folkloru.
3) Gorolskie Święto, czyli największa impreza folklorystyczna organizowana przez Polaków mieszkających na Zaolziu. Odbędzie się w Jabłonkowie w dniach 5-7 sierpnia.
4) TKB towarzyszy festyn w Istebnej, świetna impreza w mateczniku górali śląskich w dniach 30-31 lipca.
5) Palimy hudy, czyli wielkie góralskie ogniska w Ujsołach. Termin: 6-7 sierpnia.

Informacje, które mogą się przydać

W Szczyrku koncerty będą się odbywały na estradzie Skalite.
Sabina Bugaj, dyrektorka Biura Organizacyjnego TKB w Szczyrku, mówi, że w związku z rozbudową centrum miejscowości trzeba liczyć się z problemami z zaparkowaniem samochodu w rejonie amfiteatru.

- Samochód będzie można postawić wzdłuż głównej ulicy, a później przespacerować się do estrady. Miejsca parkingowe nie będą płatne - mówi Bugaj. Podkreśla, że w tym roku przedpołudniowe koncerty odbywające się dotychczas na małej scenie przy Urzędzie Miejskim zostały przeniesione do amfiteatru Skalite.

W Wiśle występujące zespoły będzie można podziwiać w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w parku Kopczyńskiego.
- Żeby znaleźć miejsce parkingowe, lepiej wybrać się na koncert godzinę, a nawet dwie wcześniej - radzi Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury. Zaznacza, że samochód będzie można zostawić na parkingach w centrum miejscowości (koszt około 3-4 zł). Dzisiaj imprezy w Wiśle zaczną się już o godz. 11. Na małej scenie na placu Bogumiła Hoffa będą występowały zespoły.

Żywiec zaprasza na koncerty TKB do amfiteatru pod Grojcem
Aneta Brasse, dyrektorka Biura Organizacyjnego TKB w Żywcu wyjaśnia, że parkingi dla VIP-ów będą przy obiektach Łucznika, a miejsca postojowe przy drodze prowadzącej do amfiteatru (od mostu sporyskiego). Za postój trzeba będzie zapłacić 2 zł. - Przy amfiteatrze będą m.in. punkty gastronomiczne, wesołe miasteczko dla dzieci - mówi Brasse.

Na Tydzień Kultury Beskidzkiej trzeba wpaść chociaż raz w życiu. To sprawa bez dyskusji!

Maria Koterbska, legenda polskiej muzyki rozrywkowej
Kiedyś bardzo często jeździliśmy na folklorystyczne koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej, zwłaszcza na estradę do Szczyrku. Zawsze z wielkim wzruszeniem i ogromną przyjemnością wspominam ta nasze wyjazdy, bo zostałam wychowana w takim duchu przez ojca.

Łukasz Golec z Golec uOrkiestra
Bardzo lubię klimaty TKB. To w końcu jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Na jednej scenie można zobaczyć kultury z całego świata. Mnie podobają się wykonawcy z Afryki, bo to taka totalna egzotyka. Ale tatarskie klimaty też są fajne. Fascynują mnie zespoły z Bałkanów. Na TKB każdy znajdzie coś dla siebie.

Małgorzata Handzlik, eurodeputowana z Bielska
Cieszę się, że mamy TKB i od wielu lat co roku można podziwiać folklor na wyśmienitym poziomie. Każdemu, kto nie przepada za folklorem, poleciłabym, żeby wybrał się właśnie na TKB. Przekona się, że to nie jakieś tam dziwne śpiewy, ale wyjątkowa impreza pokazująca kulturę i tradycje z różnych stron świata.

Stanisław Janicki, pisarz, scenarzysta, historyk kina[/b
Kiedyś bywałem na Tygodniu Kultury Beskidzkiej, ostatnio mniej, choć może znajdę chwilkę czasu, by wpaść na którąś z estrad, bo folklor, muzyka ludowa bardzo mnie interesują. Gdyby pan zobaczył, ile mam nagranej takiej muzyki! A na TKB koniecznie trzeba się wybrać. To sprawa bezdyskusyjna.
Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR
Zawsze staram się wpaść na jakieś koncerty TKB, zresztą jako ratownicy, zabezpieczamy tą imprezę. Folklor rodzimy znam, bo w rodzinie bliscy się nim zajmują. Dlatego najbardziej lubię zespoły egzotyczne z Afryki czy Ameryki, fascynuje mnie muzyka Bałkanów, więc jak tylko jest okazja to staram się być na koncertach.
Serwis specjalny 48. Tydzień Kultury Beskidzkiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto