Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tym żyliśmy w Żorach w 2016 roku - alfabet najważniejszych wydarzeń! [GALERIA]

Szymon Kamczyk
Pożar magazynu przy Wspólnej był jedną z najtrudniejszych akcji strażaków
Pożar magazynu przy Wspólnej był jedną z najtrudniejszych akcji strażaków KM PSP Żory
Mijający rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń kryminalnych, kulturalnych, a nie brakowało także kontrowersji.

Tym żyliśmy w Żorach w 2016 roku - alfabet najważniejszych wydarzeń!

Aleja Zjednoczonej Europy to jedna z ulic, przy których powstały w tym roku nowe firmy. Wielkopowierzchniowy market z elektroniką i AGD, a nad nim klub fitness z siłownią. Otwarcie odbyło się we wrześniu.

Baranowickie uciążliwości - pisaliśmy w tegoroczne wakacje o kawie w powietrzu i pyle, które serwowały mieszkańcom ulic Szoszowskiej i przyległych baranowickie zakłady przemysłowe. Po naszych interwencjach sytuacja uległa poprawie.

Centrum Edukacji Regionalnej przygotowało 12 programów dla dzieci, podczas których mali goście z różnych stron Śląska mogli wcielić się m.in. w górników, czy mogli przeżyć tradycyjne święta. Codziennie CER odwiedza kilka grup dzieci, nie tylko z Żor, ale z różnych miejscowości naszego województwa.

Dzielnice - w listopadzie odbyły się wybory do rad dzielnic, które będą pracować do 2020 roku. Warto podkreślić, że praca w radach dzielnic jest nieodpłatna. Dzielnice mają co roku do dyspozycji 80 tys. zł, które mogą przeznaczyć na inwestycje, organizację lokalnych wydarzeń oraz wsparcie grup mieszkańców.

Ewakuacja towarzyszyła działaniom saperów, kiedy w czerwcu na terenie ogródków działkowych w Baranowicach znaleziono szczątki żołnierza radzieckiego z czasów II wojny światowej. Przy zwłokach był także granat RG-42. Na miejsce zostali wezwani saperzy z Gliwic, którzy przeprowadzili akcję unieszkodliwienia niewybuchu.

Festiwal. Pierwszy Przystanek Żory, który miał być eksperymentem, okazał się sukcesem frekwencyjnym. Podczas imprezy 6 i 7 sierpnia zagrali m.in. Oberschlesien i Closterkeller, a także lokalne zespoły. Podczas Przystanku Żory doszło nawet do zaręczyn a na scenie. Zaręczyli się Gosia i Grzegorz. Organizatorzy obiecali następne edycje festiwalu. Kolejna ma się odbyć już 12 i 13 sierpnia 2017. Poszukiwani są obecnie sponsorzy, którzy chcieliby wesprzeć organizację Przystanku Żory.

Gaz. We wrześniu rozpoczęto poszukiwania cennego metanu w dzielnicy Kleszczów. Przygotowany odwiert na 520 metrów jest ciągle badany. Jeśli gaz tam będzie, może zostać wykorzystany jako źródło taniego ciepła dla miasta. Odwiert wzbudził kontrowersje, bo jego koszt wyniósł aż 3,3 mln złotych, które zostały wydane z budżetu PWiK w Żorach.

Handel, produkcja, usługi - w tych sektorach pojawiły się w ubiegłym roku nowe miejsca pracy, a jak zapowiadają przedsiębiorcy, praca pojawi się też w nowym roku, m.in. w firmach SL Poland, Nifco i MCS.SL Poland ma zatrudnić aż 200 nowych pracowników. Nifco i MCS także rozbudują swoje zakłady za ok. 115 mln złotych, co stworzy kolejnych 90 nowych stanowisk. Osób do pracy będzie też szukać firma Ekop-Energia, która buduje swój zakład w Jastrzębiu-Zdroju (Bzie) za 4 mln złotych. Tam zatrudnienie znajdzie 10 nowych pracowników.

Imprezy disco polo - to fenomen, który możemy obserwować w Clubie Disco Polo Żory. Co miesiąc organizowane są tam koncerty największych gwiazd muzyki tanecznej z pełnym obłożeniem sali. W Żorach mieszka naprawdę wielu fanów disco polo. W tym roku zagrały u nas takie gwiazdy jak Boys, Piękni i Młodzi, Cliver, Andre, Joker i Weekend .

Jarmark świąteczny - to wznowiona po kilku latach inicjatywa władz miasta i MOK, która w grudniu została zrealizowana na szóstkę. Estetyczne domki dla sprzedawców, liczne animacje i atrakcje na rynku. Były to m.in. spotkania z Koreą, na które zaprosiła firma Sekonix, koncerty i świąteczne spotkania z Mikołajem oraz wigilia dla wszystkich mieszkańców. Jarmark potrwa do 8 stycznia.

Karuzela - to jedna z atrakcji wspomnianego wyżej jarmarku, jednak kiedy jarmark się zakończy, karuzela „Żorzanka” pozostanie na rynku. W ciągu pierwszych dwóch tygodni działania mieszkańcy przejechali się nią już 13,5 tys. razy. Urządzenie kosztowało 2,3 mln złotych, a jego koszty pokryto z budżetu obywatelskiego Śródmieścia oraz kredytu spółki Nowe Miasto. Urządzenie zostało wykonane we Francji. Wykonawca i projektant karuzeli firma Concept 1900 może pochwalić się ponad 30 -letnim doświadczeniem w branży i realizacjami niemal na całym świecie. W ich portfolio znajdują się karuzele wykonane m.in. dla słynnego Tivoli Park w Kopenhadze i Asterix Park we Francji.

Lekkoatletyka - to słowo bardzo dobrze znane w Żorach, szczególnie biorąc pod uwagę sprint na 100 metrów. Nasza czołowa lekkoatletka - Ewa Swoboda w lutym wygrała bieg na 60 m z wynikiem 7,16 s, w lipcu zdobyła Wicemistrzostwo Świata Juniorek, a później godnie reprezentowała Polskę na igrzyskach w Rio w biegu na 100 metrów oraz sztafecie na 400 metrów. Choć nie przywiozła medalu, nie straciła licznych kibiców w naszym mieście. Została też nominowana do tytułu Sportowca Roku w naszym plebiscycie.

Modernizacje. Park Strzelnica i pałac w Baranowicach to dwie lokalizacje, przy których w tym roku rozpoczęły się prace, na razie koncepcyjne i porządkowe, ale zawsze. W przyszłym roku ma ruszyć remont parku, a remont pałacu uzależniony jest od pozyskania środków.

Najpopularniejszy radny DZ - w naszym internetowym plebiscycie zwyciężył w listopadzie radny Władysław Łukasiewicz z Roju, który zdobył ponad 6 tys. głosów internautów. Drugie miejsce zajęła radna Anna Gaszka, a trzecie radny Jacek Miketa.

OSP - strażacy nieśli pomoc podczas wielu tegorocznych akcji. Były to m.in. poszukiwania 23-latka i 68-latka, niestety oba z tragicznym finałem; ratowanie zwierząt (m.in. uwięzionego w studzience kanalizacyjnej psa) oraz akcje gaśnicze i pomoc przy usuwaniu skutków wypadków drogowych. Strażacy wzięli też udział w ćwiczeniach, zorganizowanych w budynku po byłym hotelu przy Wspólnej 17 i 18 listopada.

Pożar magazynu na terenie starej odlewni żeliwa przy Wspólnej wybuchł w lipcu. W działaniach uczestniczyło 10 gaśniczych wozów bojowych oraz 45 strażaków. To nie był jednak łatwy pożar do ugaszenia. Budynek był niski, miał zaledwie 5 metrów wysokości, a w dodatku ogień trawił 300 m2 drewnianego holu. Akcję gaśniczą utrudniał dodatkowo brak dostępu do przestrzeni pomiędzy stropem, a pokryciem dachu.

Repatrianci - radni zgodzili się w listopadzie, aby miasto przyjęło aż 54 nowe rodziny repatriantów, m.in. z Gruzji, Kazachstanu i azjatyckiej części Rosji. Na zakup mieszkań pozyskane zostaną środki sięgające kilku milionów złotych. - Należymy z pewnością do miast, które najwięcej zrobiły dla repatriantów. Problem sprowadzenia z powrotem do Polski rodzin, które nie ze swojej woli zostały wywiezione w głąb Związku Radzieckiego jest nierozwiązany od wielu lat. Wszyscy apelują do samorządów o to, by się zmobilizować i jak najszybciej zakończyć repatriację - przekonuje Waldemar Socha.

Smog to temat, który w okresie grzewczym niestety dotyka nas wszystkich. Dotychczas mieszkańcy Żor nie mieli informacji o zapyleniu powietrza, ale wkrótce ma się to zmienić. W 2017 roku zostanie zakupiona stacja pomiaru pyłu zawieszonego, która będzie na bieżąco przekazywać wyniki online. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy lepiej nie wychodzić z domu.

Tężnia w Rogoźnej i inne inwestycje z budżetów dzielnicowych zostały otwarte w wakacje. Niestety budżet obywatelski, nad którym głosowali mieszkańcy w ubiegłym roku zaskoczył wszystkich, bo brak limitu kosztów stworzył sytuację, w której mieszkańcy wybrali remont basenu w Roju. Ta modernizacja może kosztować nawet 30 mln złotych, co skutecznie zablokowałoby budżety obywatelskie na kolejne lata.

Urodziny MOK. W tym roku MOK obchodził 60-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano liczne wydarzenia kulturalne, a największym zainteresowaniem cieszyły się spektakle „Z pamiętnika pracownika”, w których na scenie wystąpili z dystansem sami pracownicy MOK oraz młodzież z zespołów, działających w placówce. Premiera odbyła się 23 października.

W jak tajemniczy śmiertelny wypadek, do którego doszło 6 grudnia na al. Jana Pawła II. Kierowca rozbił na drzewie swoją kię sportage. Co ciekawe wcześniej pożegnał się z rodziną, dlatego policjanci nie wykluczają samobójstwa. Kierowcą był mieszkaniec Jastrzębia, zginął na miejscu.

Zabójczyni. Wyrok 25 lat pozbawienia wolności usłyszała dzieciobójczyni Iwona J., która udusiła swojego nowo narodzonego synka. - Nie pojawiły się żadne okoliczności, które by ze względu na zaistniałe przeżycia psychiczne uzasadniały zmniejszenie stopnia winy. Udało się wykazać, że oskarżona była poczytalna. Mamy zatem cały szereg okoliczności obciążających. To zachowanie, te działania miały jeden sam cel - pozbyć się ciąży i dowodów jej istnienia. Ponadto te nieludzkie działania ze zwłokami, traktowanie ich jak przedmiot i wystawienie prawie, że na widok publiczny - na balkon. Odpersonifikowanie zwłok wskazuje, że mamy do czynienia z osobą bezduszną, bez sumienia - podkreślił 6 października sędzia Ryszard Furman w uzasadnieniu wyroku.

Żory be Fashion to modowa impreza, która stała się wizytówką miasta. Tegoroczna edycja odbyła się 24 września i miała sporo niespodzianek, z których wymienić można np. pokaz ubranek dziecięcych z maskotką miasta - Żorkiem, które teraz otrzymują dzieci, które urodziły się w Żorach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto