Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uruchomili numer alarmowy dla niesłyszących i niemówiących

Bartosz Wojsa
Niepełnosprawni w Jastrzębiu: uruchomiono numer alarmowy
Niepełnosprawni w Jastrzębiu: uruchomiono numer alarmowy Mariusz Juszczak
Niepełnosprawni w Jastrzębiu: uruchomiono numer alarmowy. Teraz osoby niesłyszące i niemówiące będą mogły uzyskać pomoc. Wystarczy, że wybiorą numer alarmowy 516 844 320 i napiszą SMS-a.

Niepełnosprawni w Jastrzębiu: uruchomiono numer alarmowy

Od minionego poniedziałku osoby niesłyszące i niemówiące mogą przy pomocy wiadomości tekstowej SMS zdobyć wszelkie potrzebne informacje w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, a także zgłosić sprawę lub zaalarmować strażników miejskich, gdy będą potrzebować pomocy. Wystarczy, że wybiorą numer alarmowy 516 844 320 i napiszą SMS-a.

- Urząd uruchomił specjalną linię telefoniczną dla zapewnienia alternatywnej drogi komunikacji z osobami niezdolnymi do przekazywania informacji głosowych. Wiadomości SMS odbierane będą całodobowo przez pracowników Straży Miejskiej, którzy udzielą odpowiedzi na zadane pytanie lub w odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie podejmą stosowne działania - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

O tym, czy wprowadzenie linii alarmowej jest dobrym pomysłem może wypowiedzieć się osoba, która ma kontakt z osobami niesłyszącymi i niemówiącymi. Nasz dziennikarz skontaktował się więc z Hanną Pasterny, niewidomą pisarką z Jastrzębia-Zdroju i znaną działaczką społeczną, pracującą na co dzień w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

- Myślę, że uruchomienie tego numeru alarmowego to dobry pomysł. Warto, by ta informacja została rozpowszechniona np. przez Polski Związek Głuchych. Równie ważne byłoby też szkolenie dla urzędników oraz innych osób, które mają ten numer obsługiwać. Dla osób głuchych od urodzenia, w rodzinach których używa się tylko lub głównie języka migowego, język polski jest jakby językiem obcym. Wiele z nich ma problemy z gramatyką i składnią. Miałam już styczność z tym problemem, i zdarzało się, że SMS-y od takich osób nie zawsze są zrozumiałe. Czasem kilka osób zastanawia się, co autor miał na myśli. Musieliśmy się też nauczyć formułowania prostych komunikatów, bez zbędnych formułek i ozdobników - mówi Hanna Pasterny.

Tymczasem Grzegorz Osóbka, komendant jastrzębskiej straży miejskiej, wyjaśnia, że specjalnych szkoleń strażników nie będzie, ale pracownicy będą na bieżąco uczyć się komunikować z niesłyszącymi i niemówiącymi osobami.

- Jeśli okaże się, że jakiś SMS jest niezrozumiały, to będziemy na bieżąco wymieniać z taką osobą informację, by zrozumieć treść komunikatu i dojść do porozumienia, a to nie powinno być trudne. Najistotniejsze jest to, że numer będzie czynny całodobowo i umożliwi tym osobom kontakt, także w sprawach urzędowych – mówi komendant.

To nie wszystko, bo miasto już teraz zapowiada kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych. W tym roku na terenie i w samym urzędzie mają się m.in. pojawić specjalne oznaczenia alfabetem brajla dla niewidomych.

- Brajlem oznaczmy drzwi pokoi w urzędzie. Przydadzą się oznaczenia pierwszego i ostatniego stopnia schodów czy kontrastowe napisy dla słabowidzących - proponuje Hanna Pasterny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto