Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Beskidach grzybów brak. Są jeszcze koło Częstochowy

Łukasz Gardas
Muchomor sromotnikowy często jest mylony z gąską. Uważajcie!
Muchomor sromotnikowy często jest mylony z gąską. Uważajcie!
Tak marnego roku pod względem grzybobrania nie było już od dawna - narzeka Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Międzybrodzia Bialskiego. W beskidzkich lasach trudno jest znaleźć w tej chwili nawet niejadalne grzyby, bo jest za sucho i nic nie rośnie. Podobnie jest zresztą w sąsiedniej Słowacji, gdzie też ludzie z lasów wracają z pustymi koszami. To jednak już niebawem może się zmienić.

- Gdyby popadało około 3 dni, to później do 10 dni grzybnia mogłaby się odbudować - twierdzi Kołek.

Jego zdaniem, we wrześniu i październiku grzyby mogą się jeszcze pokazać. W tej chwili na zbiory trzeba wybrać się jednak w innych częściach Polski, gdzie jest ich pod dostatkiem. Obecnie sporo grzybów rośnie m.in. w okolicach Częstochowy, Krakowa, na Pomorzu oraz na Lubelszczyźnie.

- Tam są gleby bardziej piaszczyste, do tego popadało i dlatego nastąpił wysyp - tłumaczy beskidzki grzyboznawca.
Gdy jesienią spadnie oczekiwany deszcz, to mogą jeszcze zacząć rosnąć borowiki szlachetne oraz ceglaste, podgrzybki brunatne, złotawe, a także zajączki. Mogą pojawić się też różnekoźlarze, m.in. pomarańczowo-żółte, czarne, świerkowe, czerwone i babka.

Podczas zbiorów należy jednak uważać na to, co wkładamy do swojego koszyka, ponieważ w ostatnim czasie dochodzi do zwiększonej liczby przypadków poważnych zatruć grzybami, wynikającej z niewiedzy ludzi.

Najczęściej muchomory sromotnikowe mylone są z gołąbkami o zielonym zabarwieniu skórki, a ponadto też z czubajką zieloną oraz gąską zielonką, występującą właśnie jesienią.

- Trzeba wiedzieć, że muchomory sromotnikowe mają pod kapeluszami pierścień. Warto też odsunąć ściółkę i gdy zobaczymy resztki skórki z jajka, w której rosną od małego, to już wiadomo, że jest to grzyb trujący - podpowiada Kołek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto