W Katowickich Wodociągach S.A. sezon budowlany w pełni

RedakcjaZaktualizowano 
Prace remontowe związane z wymianą sieci wodociągowej Fot. archiwum Katowickich Wodociągów S.A.
W tegorocznym planie finansowym Katowickie Wodociągi S.A. na zadania inwestycyjno-remontowe przeznaczyły 34 067 800 zł. Blisko 17 milionów zarezerwowanych jest na wymianę i remonty sieci wodociągowej, a prawie 9 milionów na wymianę i remonty sieci kanalizacyjnej. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje dotyczące między innymi hydroforni, przepompowni i oczyszczalni ścieków.

Katowickie Wodociągi S.A. chcąc jak najlepiej wykorzystać posiadane środki finansowe pochodzące z opłat za dostarczaną wodę i odprowadzanie ścieków podejmują szereg działań mających na celu optymalizację kosztów prowadzonych robót.

Sieci modernizowane są w miarę technicznych możliwości metodą bezwykopową. W ten sposób nie tylko minimalizowane są uciążliwości dla mieszkańców związane z prowadzonymi pracami, ale także skrócony jest czas realizacji zadań.

Zadania planowane są tak, aby ich realizacja skoordynowana była z pracami Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów Katowice oraz innych wykonawców wchodzących w pas jezdni. Dzięki temu obniżane są koszty podejmowanych zadań, szczególnie te związane z odtworzeniem nawierzchni jezdni, pod którą wymieniana jest sieć.

Niestety z tego powodu czasem ulega zmianie termin realizacji planowanych robót. Przykładem takiego uzależnienia od decyzji innych podmiotów jest wstrzymana w tym roku wymiana sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. 3 Maja na odcinku od Rynku do pl. Wolności. Inwestycja ta została przesunięta na lata następne ze względu na podjętą przez Tramwaje Śląskie S.A. decyzję o przesunięciu modernizacji torów tramwajowych w tym rejonie. Środki zabezpieczone na realizację tego zadania, w sumie 1,2 mln zł, zostały przeznaczone na inwestycje, które wcześniej nie były ujęte w tegorocznym planie inwestycyjno-remontowym.

Do tej pory w 2010 r. Katowickie Wodociągi S.A. wymieniły już ok. 7,4 km sieci wodociągowej i 1,5 km sieci kanalizacyjnej.

Spośród zadań wykonanych w pierwszym półroczu m.in. zmodernizowano metodą bezwykopową 470 m z planowanego blisko 2 km odcinka w ul. Murckowskiej. W istniejący już rurociąg wprowadzany jest nowy, o mniejszej średnicy. Wymieniono także 1,3 km rurociągu azbestowo-cementowego w ul. Łętowskiego. Do zakończenia prac zostało jeszcze ok. 400 m sieci. Planowana jest również wymiana 450 m wodociągu azbestowo-cementowego w ul. Kokociniec.

Aktualnie wykonano prawie wszystkie przyłącza oraz rozpoczęto prace na ciągu głównym. Całkowicie natomiast ukończono wymianę 850 m odcinka rurociągu tego samego typu w ul. Tyskiej. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe związane z odbudową nawierzchni. W rejonie ulic Jeżynowej, Borówkowej, Skrzypów, Widłaków i Paproci wymieniono dotychczas 1,2 km wodociągu. Do zakończenia prac zostało ok. 800 m. Prawie całkowicie zakończono budowę kilometrowego odcinka nowej sieci wodociągowej w ul. Pietrusińskiego. Rozpoczęto wymianę wodociągu w ul. Ligockiej. W rejonie ulic Załęska Hałda, Upadowa i Bocheńskiego kontynuowane są prace rozpoczęte w 2009 r.

Do końca czerwca wymieniono tam 824 m sieci wodociągowej, a docelowo zostanie tam wymienione prawie 2 km. Na Os. Paderewskiego trwają, rozpoczęte w 2005 r., prace nad kompleksową wymianą kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz części wodociągów. Inwestycja ta składa się z 3 etapów.

Ostatni, trzeci etap rozpoczął się w styczniu 2008 i trwać będzie do końca 2011 r. Do tej pory wymieniono tam już ponad 2,7 km sieci kanalizacyjnej i ponad 1 km sieci wodociągowej. W tym roku zostanie wymieniona kanalizacja sanitarna w rejonie ul. Sowińskiego 29-35, gdzie wymieniono już 369 m odcinek sieci. W tym roku rozpoczęto prace projektowe dotyczące wybudowania prawie 3 km sieci kanalizacyjnej, dzięki której będzie możliwy przerzut ścieków z rejonu os. Belojannisa i górnej części Os. Tysiąclecia do oczyszczalni Gigablok. Zadanie to realizowane jest w celu zniwelowania kosztów odprowadzania ścieków przejmowanych dotychczas odpłatnie przez oczyszczalnię "Klimzowiec" należącą do Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Zakończono już prace trwające w ulicach Czarneckiego, Hercena-Szmausa oraz Kępowej. Wymieniono w nich sieć wodociągową i kanalizacyjną.

Niebawem rozpoczną się nowe roboty. Przygotowywane są do wymiany 1,4 km sieci wodociągowej w ul. Mroźnej oraz 1 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Klonowej. Wyłoniono już wykonawcę dla zadania polegającego na wymianie blisko 3 km wodociągu w ulicach Kaskady, Nagietek i Sumów. Wyłoniono również wykonawcę na wymianę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Grzyśki. Zadanie to jest częścią większej inwestycji planowanej na lata 2010-2011. W jej ramach zostanie wymieniona sieć wodociągowa i kanalizacyjna w dzielnicy Stara Ligota w ulicach: Grzyśki, Wozaków, Średniej, Pokładowej, Rębaczy, Tomasza i Wodospadów. W związku z przebudową Dworca PKP, zostanie zmodernizowana sieć wodociągowa i kanalizacyjna w ul. Młyńskiej. Prace planowane są na sierpień i zajmą ok. 3 tygodnie. Konieczna będzie w tym rejonie zmiana organizacji ruchu.

Obok planów inwestycyjnych w zakresie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w tym roku w Katowickich Wodociągach S. A. zostanie utworzone Biuro Obsługi Klienta. Jego uruchomienie planowane jest na grudzień.

Kontynuowane są prace podjęte w latach ubiegłych mające na celu minimalizację strat wody w sieci. W tym roku planowany jest zakup kolejnych sterowników ciśnienia wody.

- Dostosowanie ciśnień i przepływów wody do faktycznego zapotrzebowania, przyniosło wymierne efekty w dziedzinie ograniczania strat wody. W stosunku do 2003 r. zmniejszono ilość wody niesprzedanej o 38% (3.376 tys. m3) zarówno poprzez zmniejszenie ilości wody wypływającej z awarii oraz zmniejszenie ilości samych awarii. Konsekwentne rozwijanie systemu monitoringu sieci oraz sterowania ciśnieniem wody wpłynie na poprawę pewności zaopatrzenia w wodę dla wszystkich odbiorców oraz przyczyni się do dalszego podnoszenia technicznych standardów obsługi naszych Klientów - podkreśla Andrzej Gut, Prezes Zarządu Katowickich Wodociągów S. A.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: W Katowickich Wodociągach S.A. sezon budowlany w pełni - śląskie Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3