Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naturze i z kulturą dbajcie o markę firmy

Redakcja
Późne lato i wczesna jesień to najlepszy czas na imprezy integracyjne - jest jeszcze ciepło, ale już nie tak upalnie jak w lipcu czy sierpniu, można więc zaplanować różnego rodzaju gry terenowe nie „skazując” ludzi na zbytni wysiłek. No i to, co najważniejsze - wrzesień to już czas pourlopowy i większość firm tętni życiem. A żeby „tętniła” jeszcze wydajniej - warto pracowników zintegrować. Najlepiej w naturze!

Atrakcji ci u nas dostatek i to „na rzut kamieniem”
Daleko jechać nie trzeba. Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskid Śląski i Żywiecki, ale także lasy i parki to świetne miejsca na firmowe imprezy integracyjne. Jest jednak jedno „ale”… To mają być imprezy organizowane z poszanowaniem natury. A jak nie, to co? - ktoś zapyta. To zarówno organizatorom imprezy, jak i bezpośrednim sprawcom zniszczeń w naturze „ukłoni się” prawo, a konkretnie ustawa o ochronie przyrody. Niestety, jak wynika z doświadczeń ekologów, ma kogo i za co karać. Coraz więcej firm organizujących tego typu wydarzenia ma w ofercie na przykład przejażdżki quadami czy samochodami terenowymi. Niektóre z nich bez skrupułów reklamują je, jako świetny sposób na dotarcie do niedostępnych zakątków dzikiej przyrody. Zleceniodawcy często nie są świadomi, że podczas takich wypraw ich pracownicy po prostu łamią prawo.

„Nie strasz rysia”, myśl o wizerunku swojej firmy
Dla tych, którzy chcą uniknąć kłopotów z prawem, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” i katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowali poradnik zawierający wskazówki pozwalające wybrać taką ofertę, która nie narazi uczestników imprezy integracyjnej na nieoczekiwane nieprzyjemności. Przyrodnicy zatytułowali go „Nie strasz rysia”.

Już we wstępie możemy przeczytać, że poradnik ma służyć zarówno przyrodzie, jak i wizerunkowi firmy. „Dobra marka twojej firmy to rzecz bezcenna - piszą autorzy. „Dlatego warto postarać się o jej pozytywne postrzeganie także w czasie integracji i wypoczynku twoich pracowników. Niech twoja firma będzie przykładem proekologicznych rozwiązań oraz wzorem do naśladowania! To nie jest trudne! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad”. W sumie jest ich 10 i nie są to jakieś drakońskie zakazy, ekolodzy życzą ludziom doskonałej zabawy w górach czy na leśnych polanach. A zwierzętom - spokoju.

Dziesięć razy sprawdź, zanim wybierzesz ofertę
Zasada generalna: zanim wybierzesz którąś z imprez integracyjnych oferowanych przez liczne firmy, sprawdź, jakie atrakcje są proponowane i gdzie impreza ma się odbyć. Potem postępuj zgodnie z dziesięcioma zasadami.

Jeśli wśród atrakcji proponowana jest jazda samochodami terenowymi czy quadami na obszarach do tego nieprzeznaczonych - zażądaj od organizatora okazania odpowiedniego zezwolenia. Zgodę na jazdę w terenie musi wyrazić zarządca terenu. Pamiętaj też, że poruszanie się pojazdami silnikowymi nawet po „zwykłym” lesie jest zabronione z mocy prawa i nawet zarządca terenu, czyli np. odpowiedni nadleśniczy, nie może wyrazić zgody.

Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na jazdę off-road korytami rzek i potoków. To barbarzyństwo, bo powoduje zanieczyszczanie wody paliwem i smarami.

Nie zgadzaj się na przeprowadzenie imprezy, która ma w programie jazdę off-road pojazdami silnikowymi lub też elementy survivalu, w obszarach chronionych - rezerwatach, parkach narodowych, parkach krajobrazowych, obszarach Natura 2000.

Jeśli impreza zawiera gry terenowe, paintball lub survival na terenach leśnych, zażądaj od organizatora uzgodnień z zarządcą terenu - nadleśniczym, dyrektorem parku, dyrektorem RDOŚ itp.

Nie zgadzaj się na używanie fajerwerków, broni i urządzeń emitujących głośną muzykę podczas imprezy odbywającej się w lesie lub na jego obrzeżach. Hałas wywołuje panikę u dzikich zwierząt, podobnie jak u psów i kotów.

Podczas zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu nie akceptuj niszczenia zieleni oraz zostawiania śmieci i odpadków żywności, a także wszelkich trwałych śladów oraz konstrukcji. Pamiętaj, że najsmaczniejsza kiełbasa z grilla lub pachnąca jedzeniem torebka foliowa może poważnie zaszkodzić dzikim zwierzętom, a kosze rozstawione w lesie są chętnie przez nie przeszukiwane.

Podczas wypraw po lesie nie wchodź do stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i hibernacji chronionych gatunków zwierząt, a na obszarach chronionych przestrzegaj obowiązujących zasad.

Nie akceptuj eksploracji jaskiń lub fortyfikacji, gdy są one miejscem hibernacji chronionych nietoperzy. Jeśli w programie jest zwiedzanie takich obiektów latem lub jesienią - sprawdź w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, czy są one udostępnione do masowej turystyki. Nie zgadzaj się na wykorzystywanie pochodni oraz otwartego ognia podczas wypraw, ani na pozostawianie znaków oraz innych śladów na ścianach jaskiń i fortyfikacji.

Nie akceptuj palenia ognisk poza wyznaczonymi miejscami. Pamiętaj, że nocne ogniska płoszą zwierzęta, których aktywność zaczyna się po zmroku. Mają one zaledwie 3-5 godzin na znalezienie pokarmu! Nie pozwól, by głodowały tylko dlatego, że chcecie się na imprezie zintegrować.

Przedkładaj przyjazne środowisku formy spędzania czasu - takie jak: piesze wędrówki, wyprawy rowerowe lub spływy kajakowe nad hałaśliwe i zakłócające mir „leśnego domu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto