Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pilicy trudno oddychać. Ile gmina wydała na walkę ze smogiem?

PM
PM
Zimą w Pilicy trudno się oddycha. Potwierdziły to dane pozyskane w ramach akcji Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego i DZ. Normy były mocno przekroczone. Jakie działania podejmuje gmina, aby poprawić jakość powietrza?

Styczniowa akcja Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego i Dziennika Zachodniego nie pozostawiła wątpliwości. Jakość powietrza w gminie Pilica jest fatalna. 19 stycznia odnotowano średnią godzinową wysokość stężenia pyłu PM 10 na poziomie 781 g/m sześć. Norma dobowa została przekroczona o prawie 1600 procent!

- W głównej mierze opieramy się na pomiarach jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki nie były zbyt dobre. Pomiary przeprowadzone przez Zagłębiowski Alarm Smogowy pokazały, że jest jeszcze gorzej... Jakość powietrza w sezonie grzewczym nie wygląda najlepiej - przyznaje Artur Janosik, burmistrz gminy Pilica.

Do tej pory gmina niewiele robiła w kwestii zanieczyszczenia powietrza. Teraz też nie ma planów. W 2018 roku Pilica nie wydała ani złotówki na dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne. Nie przeprowadzono także żadnej kontroli, która sprawdziłaby, czym mieszkańcy gminy palą w swoich piecach. Najgorszy jest jednak fakt, że w 2019 roku niewiele się zmieni. W budżecie nie przewidziano środków na dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne. Dla porównania, Psary zabezpieczyły na ten cel 2,4 mln złotych. W Siewierzu na dopłaty przeznaczono 150 tys. złotych.

- Sezon grzewczy dobiega końca. Przed rozpoczęciem następnego, podejmiemy kroki, związane z rozpoczęciem kontroli. Mamy nadzieję, że zmienią one świadomość mieszkańców. Musimy sprawdzić, jakie mamy możliwości prawne związane z takimi kontrolami - mówi Artur Janosik - To nie tak, że nie dbamy o ekologię. Nasz budżet nie jest jednak z gumy i musimy dokończyć inne zobowiązania. Na ten rok planujemy modernizację sieci sanitarno-wodociągowej. Na tym skorzysta środowisko. Po raz czwarty przystępujemy także do programu wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Do tej pory na ten cel udało nam się pozyskać ponad 600 tysięcy złotych - dodaje Artur Janosik.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto