W Świerklańcu dbają o rozwój gminy i o środowisko

Agnieszka ZielińskaZaktualizowano 
Umowa o dofinansowanie przebudowy oczyszczalni „Lemna” z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” została podpisana 26 października br. w „Pałacu Kawalera” w Świerklańcu przez Andrzeja Pilota, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Marka Cyla, wójta gminy Świerklaniec
Gminę Świerklaniec w blisko 50 proc. pokrywają lasy, lecz znajdują się tu również dwa zbiorniki wodne. Rozwój gminy opiera się w głównej mierze o turystykę i budownictwo. W tej sytuacji ekologia staje się priorytetem. Modernizacja oczyszczalni „Lemna” to jeden z przykładów „ekologicznych” inwestycji.

Leżąca na terenie powiatu tarnogórskiego gmina Świerklaniec ma bogatą historię, związaną m.in. z rodem Piastów Bytomskich, Habsburgów i rodziny Henckel von Donnersmarck. Na uwagę zasługuje wiele zabytków, wśród których najbardziej znany jest Pałac Kawalera zbudowany w latach 1903-1906 (z zapleczem restauracyjnym) w Świerklańcu, położony na terenie pięknego parku krajobrazowego. Podziwiać można też ruiny tzw. Małego Wersalu, dowodu świetności dawnych rodów.

Wśród borów sosnowych i jezior
Dziś o walorach turystycznych Świerklańca, jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc regionu, przesądza przede wszystkim przyroda. Obszar gminy w ok. 50 proc. porastają lasy, z przewagą borów sosnowych. Teren obfituje w wiele ciekawych roślin, spotkać tu można gatunki objęte częściową oraz całkowitą ochroną (dwa wspaniałe parki ze starodrzewem zlokalizowane są w Świerklańcu - powierzchnia 180 ha; i w Nakle Śląskim).

Na terenie gminy znajdują się dwa duże zbiorniki wodne: Kozłowa Góra (wybudowany w latach 1935-39 będący ujęciem wody pitnej dla najbliższych okolic) oraz zbiornik Nakło-Chechło po byłym wyrobisku piasku (zamieniony w 1973 roku na jezioro, pełniący rolę rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców Górnego Śląska). Nakło-Chechło ma ok. 100 ha powierzchni i I klasę czystości wody, jest bardzo lubianym miejscem kąpieli. Nic dziwnego, że gmina Świerklaniec jest miejscem wypoczynku weekendowego i świątecznego dla mieszkańców całego regionu. Sprzyjają temu liczne ośrodki działające w pobliżu zbiorników wodnych i bliskość śląskich aglomeracji. Stawia się tu na turystykę i rekreację, wskazano je m.in. w dokumencie „Strategia Rozwoju Turystyki w Gminie Świerklaniec na lata 2013-2020”. Równie ważne jest... budownictwo mieszkaniowe. Zarówno lokalny samorząd, jak i prywatni właściciele przeznaczyli grunty na sprzedaż. Z tej okazji skorzystało już wielu mieszkańców większych miast aglomeracji śląskiej i wybudowało w sołectwach Nowe Chechło, Nakło Śląskie, Orzech i Świerklaniec nowe domy. To właśnie migracja jest jednym z głównych powodów, dzięki którym świerklaniecki samorząd notuje z każdym rokiem coraz większą liczbę mieszkańców.

Bogactwo przyrody zobowiązuje
Nic dziwnego, że władze gminy podejmują działania z zakresu ochrony środowiska. Obejmują one głównie uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, walkę z niską emisją (już zmodernizowano choćby źródła ciepła w budynkach użyteczności publicznej) i uregulowanie gospodarki odpadami. Konsekwentnie realizowana polityka proekologiczna przynosi wymierne efekty, poprawy jakości wód, powietrza i gleby. Jedną z ważnych inwestycji realizowanych obecnie jest modernizacja oczyszczalni ścieków „Lemna”, działającej od blisko 15 lat przy ul. Wiosennej.

- Zakończenie przebudowy oczyszczalni ścieków w Świerklańcu planowane jest już na koniec tego roku. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w lutym 2016 roku, ale dobre warunki atmosferyczne, zaangażowanie wykonawcy oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiły w znacznym stopniu przyspieszenie wszystkich zaplanowanych prac. Zadanie realizowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu było sporym wyzwaniem, ponieważ budynki oraz urządzenia stawiane są na terenie dotychczasowej w pełni działającej oczyszczalni - podkreśla Marek Klinner, dyrektor ZWiK w Świerklańcu.

Nowoczesna, wydajna, ekologiczna
Dotąd był to obiekt hydrobotaniczny typu wodno-roślinnego, w którym ścieki oczyszczane były dzięki naturalnym reakcjom biologicznym w systemie tlenowym i beztlenowym. Teraz w oczyszczalni „Lemna” powstała instalacja typu biologiczno-mechanicznego. Proces oczyszczania ścieków jest hermetyzowany. Na jednym z dwóch zbiorników obecnej oczyszczalni, przypominających rynnowe stawy z grodziami, znalazły się się dwa potężne „biobloki” na ścieki oraz budynek do obsługi technicznej. Modernizacja oczyszczalni pozwoli zastosować tu nowoczesną technologię przepływową zintensyfikowaną w dwóch reaktorach biologicznych. Ograniczenie do minimum emisji bioaerozoli zostało osiągnięte poprzez przykrycie reaktora biologicznego, wgłębnego drobno-pęcherzykowego układu napowietrzania i przygotowanie pasa zieleni wokół obiektów technologicznych. Dodatkowo wprowadzono tu także gospodarkę osadową, której dotąd w oczyszczalni brakowało. Prace prowadzone są od połowy 2014 r. Generalnym wykonawcą robót jest spółka „ABT Częstochowa”.

- Naturalny proces uzdatniania ścieków w oczyszczalniach biologicznych, takich jak nasza, opiera się na udziale bakterii, żywiących się związkami organicznymi, które znajdują się w ściekach. Nie ma potrzeby używania już żadnych innych chemicznych substancji do procesu oczyszczania. Dzięki temu nasza oczyszczalnia jest dużo bardziej przyjazna dla środowiska oraz spełnia normy unijne między innymi dotyczące zmniejszenia zawartości azotu i fosforu w ściekach komunalnych - dodaje dyrektor Klinner.

19 października tego roku ścieki zostały przekierowane do zmodernizowanego obiektu, gdzie trwa proces dostrajania ustawień w warunkach rzeczywistego obciążenia. Dzięki temu zostaną spełnione odpowiednie parametry wynikające z pozwolenia wodnoprawnego inwestycji.

- Reaktory biologiczne zastosowane w zmodernizowanej oczyszczalni umożliwiają oczyszczanie dużo większej ilości ścieków niż do tej pory. Oczyszczalnia może teraz przyjąć 1500 metrów sześciennych ścieków na dobę, wcześniej była w stanie przyjmować tylko ok. 920 metrów sześciennych na dobę. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju gminy Świerklaniec, która do tej pory nie mogła rozbudować sieci kanalizacyjnej sanitarnej i remontować sieci wodociągowej. Przyczyną była niska wydajność starej oczyszczalni - tłumaczy dyrektor Marek Klinner.

Gmina pozyskała dofinansowanie
Koszt inwestycji „Przebudowa oczyszczalni ścieków Lemna w Gminie Świerklaniec” to ponad 11 mln zł, w tym około 8 mln pochodzi z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecnie gmina Świerklaniec jest na etapie podpisywania umowy z WFOŚiGW w Katowicach o dotację z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Planowany całkowity koszt projektu to 11.960.433,02 zł, maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 9.710.332,20 zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej zostanie udzielone w kwocie nie większej niż 8.253.782,37 zł. Głównym celem inwestycji jest poprawa stanu środowiska i osiągnięcie norm jakościowych dotyczących odprowadzania ścieków oczyszczonych, zgodnie z unijną dyrektywą. Świerklaniec, Nowe Chechło, Orzech i Nakło Śląskie to miejscowości, które zyskają dzięki modernizacji oczyszczalni. Czystsze cieki wodne znacznie przyczynią się do poprawy jakości wody w gminie, poprawiając tym samym warunki życia oraz walory turystyczne gminy Świerklaniec.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3