Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W święto Trzech Króli ucierpi gospodarka?

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Pierwszy raz z okazji 6. stycznia mamy dzień wolny od pracy. To święto ważne dla chrześcijan, ale ucierpi na nim gospodarka.
Sprawdź dni wolne od pracy w 2011 roku

Popularnie nazywane jest świętem Trzech Króli, w kościele używa się częściej określenia święto Objawienia Pańskiego lub po prostu Epifania. 6 stycznia świętuje się objawienie Boga człowiekowi i obecność Boga w historii człowieka. Symbolem objawienia jest historia mędrców ze wschodu, którzy według ewangelii świętego Mateusza przybyli do Betlejem by oddać cześć Jezusowi.

- Z historycznego punktu widzenia wnika, że początków święta Trzech Króli możemy upatrywać w początkach kalendarza. Istniały wtedy tylko dwa święta: Paschy, czyli dzisiejsza Wielkanoc i właśnie Epifania. Chrześcijanie podczas tego drugiego świętowali, że Bóg pojawił się na świecie. Dzisiaj  Boże Narodzenie świętujemy podczas osobnego dnia. Święto obchodzone 6 stycznia jest dopełnieniem Bożego Narodzenia, to że Jezus się narodził jest  ważne nie tylko dla nas, ale również dla innych, których właśnie symbolizują ci trzej mędrcy ze wschodu, naszym zadaniem jest głoszenie tej nowiny - mówi ksiądz dr Grzegorz Strzelczyk.

Dzisiejsze święto w powojennej Polsce było początkowo dniem wolnym od pracy, w roku 1960 państwo zniosło ten przywilej. Dokładnie po 50 latach ponownie jest to dzień wolny. Ustawę, wprowadzającą tę zmianę w kodeksie pracy, podpisał prezydent Bronisław Komorowski 19 listopada minionego roku. Ustawa od początku budziła kontrowersje, głównie ze względu na to, że i tak Polska jest krajem, który ma w kalendarzu jedną z największych ilości dni wolnych od pracy.

- Święto Trzech Króli, tak jak każdy inny dzień wolny, siłą rzeczy odbija się na spadku wielkości produkcji i usług. W zeszłym roku nie było tego dnia wolnego więc tym bardziej będzie on dla gospodarki odczuwalny. Znając zdolności Polaków  zapewne okaże się, że piątek dla wielu także będzie dniem wolnym, co również nie pozostanie niezauważalne dla gospodarki - komentuje dr Mirosław Czerwiński, politolog i ekonomista z Uniwersytetu Śląskiego.

Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy również w Austrii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech i niektórych landach w Niemczech.

Podobne artykuły:
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto