Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zabrzegu uczą dzieci grać w karty. Żeby uratować umiejętność gry w taroki [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Zabrzegu w gminie Czechowice-Dziedzice postanowili zainteresować dzieci i młodzież grą w taroki. I zorganizowali cykl szkoleń. Wszystko po to, by podtrzymać tradycję starej karcianej gry przyniesionej do Zabrzega przez dziadków z I wojny światowej.

Karcianą grę w taroki przed laty skutecznie uratowali od zapomnienia zabrzescy taroczkorze. Organizując mistrzostwa Polski w tarokach wyciągnęli z domów ludzi, którzy pamiętali jej zasady, a w wielu przypadkach nadal grywali w taroki. Mistrzostwa szybko pokazały, że środowisko tarokowe jest bardzo liczne, a w taroki grywają m.in. w Czechowicach-Dziedzicach i sołectwach tej gminy, Kozach i okolicy, na Śląsku Cieszyńskim i Czechach – gracze zza Olzy regularnie biorą udział w turniejach organizowanych w naszym regionie. Teraz taroczkorze z Zabrzega stanęli przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem – zainteresowania młodych tą grą.

– W taroki gramy już 22 lata w zorganizowany sposób, ale zauważyliśmy, że frekwencja zaczyna być niższa, bo wykruszają się najstarsi zawodnicy, którzy w te karty grają – przyznaje Jacek Tomaszczyk, pomysłodawca i koordynator projektu „Taroki Pokoleń”. – Zastanawialiśmy się, co zrobić, by frekwencja nie spadała. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby zachęcić młodych ludzi do udziału w tej grze, czyli nauczyć ich grać w taroki. Ale żeby ich nauczyć, trzeba zorganizować cykl szkoleń i warsztatów – dodaje Tomaszczyk.

Okazję do szkoleń umożliwiło finansowe wsparcie projektu „Taroki Pokoleń” przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Bielska. W ramach projektu we wtorek 9 października w Zabrzegu zostały zorganizowane pierwsze warsztaty. Wzięło w nich udział 60 osób – wytrawni taroczkorze uczyli dzieci i młodzież podstaw gry. Każdy uczestnik otrzymał też książeczkę, w której opisane są reguły gry i historia taroków. - Czy to trudna gra? W tysiąca można nauczyć się grać w ciągu pół godziny. Ogólnych zasad gry w taroki można nauczyć się w ciągu kilku godzin. Ale kunszt zdobywa się po kilku latach – zaznacza Tomaszczyk.

61-letni Ludwik Buczek z Zabrzega, jeden z taroczkorzy wspomina, że gry w taroki uczył się jako dziecko przyglądając się, jak jego ociec z kolegami grywają. - Przyglądałem się i pytałem: co to jest skiż, co to mund, co to mały tarok, co to trul? Ale nie dopuścili mnie do grania. Dopiero gdy miałem 10-12 lat, to parę razy pozwolili mi zagrać. A kiedy miałem 15-16 lat to już grywałem z innymi – wyznaje - Trzeba chcieć, siedzieć i patrzyć. Ale przede wszystkim chcieć się nauczyć. W tarokach dużo zależy od umiejętności, ale jeszcze więcej od szczęścia. Jak przyjdzie dobra karta, to wyciśnie się ją jak cytrynę. Ale jeśli jej nie ma, to człowiek się broni, by jak najmniej przegrać – dodaje.

Jacek Cieciak, prezes Stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg, które realizuje projekt zwraca uwagę, że celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się tarokami. - W ocenie młodego pokolenia gry karciane są nieatrakcyjne w porównaniu do gier komputerowych. Ale próbujemy zachęcić ich do taroków. Ten projekt ma także za zadanie umocnić więzi międzypokoleniowe. Tak naprawdę warsztaty i turniej finałowy mają kilka wspólnych celów. Liczymy na to, że być może znajdzie się kilku, jeśli nie kilkunastu uczestników tych warsztatów, którzy złapią bakcyla i będą kontynuowali grę w taroki – przyznaje.

Kolejne zajęcia z nauki gry w taroki odbędą się 12 października w Heczarowicach. Następne 17 października w Kozach. Podsumowaniem będzie turniej taroków 27 października w Zabrzegu, w którym wezmą udział uczestnicy warsztatów.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto