Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zagłębiu szczepionki przeciw grypie są płatne. Miasta wolą akcje profilaktyczne

Wincenty Bryński
Na bezpłatne szczepionki na grypę w Zagłębiu nie ma co liczyć
Na bezpłatne szczepionki na grypę w Zagłębiu nie ma co liczyć Mikołaj Suchan
W Zagłębiu żadne miasto nie chce zasponsorować swoim mieszkańcom szczepionek przeciwko grypie. Tymczasem tak jest na przykład w Katowicach, gdzie bezpłatnie w przychodniach zaszczepić mogą się osoby po 65. roku życia.

Wielu sosnowiczan byłoby zainteresowanych taką formą profilaktyki zdrowotnej, ale nie każdego stać na zakup takiej szczepionki. Niby ok. 40 zł to niewiele, jednak dla niektórych jest to poważna pozycja w budżecie rodzinnym. Jeżeli na zaszczepienie zdecydowałaby się czteroosobowa rodzina, to blisko 160 zł jest kwotą, nad którą trzeba się mocno zastanowić.

- Na razie zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie jest niewielkie - mówi dr Urszula Rajchel z SP ZOZ Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej "Milowice". Trochę winna jest tu... pogoda. Wrzesień był ciepły i nikt nie myślał wtedy o zimie. Z drugiej strony to, że trzeba za nią płacić też dla niektórych jest barierą przed jej przyjęciem.

Jeszcze kilka lat temu niektóre miasta w regionie, w tym Katowice, prowadziły szeroko zakrojone akcje szczepienia mieszkańców przeciw grypie szczepionkami zakupionymi na koszt gminy. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Jak się okazuje, w Zagłębiu takich akcji nie było i jak wynika z informacji uzyskanych w kilku miastach na razie nie przewiduje się.

W Jaworznie miasto nie bierze pod uwagę sfinansowania mieszkańcom bezpłatnych szczepień. Podobnie jest w Sosnowcu. Tutaj nie pamiętają nawet, czy kiedyś w przeszłości takie akcje były prowadzone. Na pewno w tym sezonie takiego dofinansowania nie będzie. W Dąbrowie Górniczej zainteresowani zaszczepieniem się przeciw grypie też muszą liczyć na siebie. Miasto nie będzie dofinansowywać tego typu szczepień. Powiat będziński też nie wyróżnia się na tle innych części Zagłębia.


Profilaktyka

Zagłębiowskie miasta wolą wydawać pieniądze na akcje profilaktyczne. Sosnowiec m.in. realizuje projekt wczesnej profilaktyki w przypadku zagrożenia inwazyjną chorobą meningokokową (u małych dzieci). W Dąbrowie Górniczej jednym z programów profilaktycznych są obecnie bezpłatne badania dermatoskopowe skierowane do osób od 25. roku życia (profilaktyka raka skóry). W Jaworznie ostatnio miasto dofinansowało badania profilaktyczne w kierunku boreliozy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto