Wady i choroby oczu u dzieci [MEDYCYNA]

W poniedziałek (12 lutego) zaprosiliśmy internautów na czat z doc. Marią Formińską-Kapuścik. Dr hab. Maria Formińska-Kapuścik Urodziła się 1945 r. w Wilamowicach.

W poniedziałek (12 lutego) zaprosiliśmy internautów na czat z doc. Marią Formińską-Kapuścik.

Dr hab. Maria Formińska-Kapuścik

Urodziła się 1945 r. w Wilamowicach. Medycynę studiowała na Wydziale Lekarskim ŚAM, gdzie zdobyła dyplom lekarza w 1968 roku. W trakcie studiów odbyła staż w Szpitalu Klinicznym w Kaliningradzie na oddziałach zabiegowych chirurgii, ginekologii i okulistyki. W dziedzinie okulistyki szkoliła się m.in. w Instytucie J. Fiodorowa w Moskwie (chirurgia zaćmy,jaskry), w Instytucie W. Fiłatowa w Odessie (chirurgia okulistyczna, laseroterapia,terapia tkankowa), Klinika Okulistyki AM w Warszawie (laseroterapia), w Ambergu (zastosowanie lasera excimerowego), w South and Estern Europe SOVA Laboratories Texas (chirurgia zaćmy i wszczepy wewnątrzgałkowe). Specjalizację z zakresu okulistyki II stopnia uzyskała w 1976 roku, stopień doktora medycyny w 1979 r., a doktora habilitowanego 1998 roku.

Od 1970 roku pracuje w Katedrze Okulistyki ŚAM, początkowo jako lekarz stypendysta a od 1973 roku na etacie akademickim, zajmując kolejno stanowiska zarówno w klinice dorosłych i dzieci. Od 1 kwietnia 2006 r. kieruje Kliniką Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki ŚAM. Jest członkiem Senatu i Senackiej Komisji do spraw Szpitali Klinicznych ŚAM. Uhonorowana została odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" oraz nagrodami J.M.Rektora ŚAM za osiągnięcia naukowe i dydaktyczno-wychowawcze.

Mąż Henryk Kapuścik jest pedagogiem. Mają syna Macieja oraz dwie wnuczki, 3-letnią Julię i 2-letnia Kasię. W czasie wolnym pani docent lubi poczytać dobrą beletrystykę i spędzać czas z rodziną.


Moderator: Witamy na czacie pania doktor Marię Formińską- Kapuścik. Zapraszamy wszystkich do dyskusji


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Witam internautów i zapraszam do rozmowy.Moderator: Czy zacma wrodzona u rodzicow moze byc dziedziczona przez ich dzieci?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Wrodzona zaćma może być dziedziczna.~Dawid_2: jakie badania okulistyczne sa zlecane u niemowlat?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Badanie niemowlęcia wymaga nieco innego podejścia, ale kaźde, nawet najmłodsze niemowlę można zbadać i zdiagnozować okulistycznie. Jeżeli jest to wskazane, można takie badanie wykonać również w delikatnym uśpienia dziecka.~bartek_2: jak rozpoznac czy niemowle ma dobry wzrok?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy udać się do okulisty.~Adaśś: czy zacme można wyleczyc?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Tak, zaćmę można wyleczyć, zarówno u dziecka, jak i dorosłego człowieka operacyjnie, usuwając zmętniałą soczewkę i, jeżeli to tylko możliwe, wszczepić soczewkę wewnątrzgałkową.~mikka: witam :) jeśli ojciec dziecka od urodzenia miał zeza i do tej pory pozostał mu "lekki zez na jedno oko", to czy dziecko też może mieć ten sam problem z oczami?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zez jest najczęściej przyczyną schorzenia okulistycznego, które oczywiście może być dziedziczone, ale zeza które występuje u dziecka, czyli nieprawidłowego ustawienia oczu, można się pozbyć leczeniem, niekoniecznie operacyjnie.~młoda: moja siostrzyczka urodzila sie 5 dni temu ale lekarze podejrzewaja ze ma chore oczka bo sa takie mgliste czy to mozliwe?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeswt to bardzo niebezpieczny objaw, bo przymglenie rogówki może świadczyć o jednym ze schorzeń okulistycznych, na przykład jaskrze. Dlatego niezwłocznie należy udać się do okulisty.~Natalia_22: dzien dobry ja mam pytanie poniewaz mojej przyciaółki brat jest chory na retinopatiie wcześniaczą ( o ile dobrze pamiętam i dobrze napisałam) chciałabym wiedziec czy sa jakies szanse by mały Adamuś widział?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy niezwłocznie zbadać dziecko u okulisty, ponieważ zależy to od stopnia retinopatii wcześniaczej.~lara: witam.czy dziecko z cukrzycą jest bardziej narażone na choroby związane ze wzrokiem


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Oczywiście, że tak. Przede wszystkim zmiany siatkówkowe, jaskrę i zaćmę.~młoda: Ale czy mozna to calkowicie wyleczyc[mgliste oczka] u takiego noworotka ona ma 5 dni lekarze nie bardzo wiedza co robic


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Dziecko musi być zdiagnozowane przez okulistę, i to w jak najszybszym terminie. Jeżeli mieszka w Katowicach (Na Śląsku) zapraszamy do Klinikii Okulistycznej przy ulicy Ceglanej w Katowicach.~lara: jak skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby oczu spoowodowanej przez cukrzycę?czy jest to możliwe


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zależy to, czy jest to cukrzyca wrodzona u dziecka, czy też cukrzyca dotycząca osoby dorosłej. Zarówno jedna jak i druga osoba musi być pod stałą opieką diabetologa i okulisty, ponieważ powikłania oczne w cukrzycy są groźne.~Nassarun_Ahkrattun: mając 5 lat miałem operację na zeza w niemczech, teraz dowiedziałem sie ze mam astygmatyzm, dotyczy to w jakis sposób unerwienia, obecnie mam 20 lat, czy mozna to jakos wyleczyc, tzn brak obuocznego widzenia?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Astygmatyzm jest chorobą wrodzoną, więc musiał być już w momencie operacji zeza. Jeżeli po operacji zeza udało się uzyskać widzenie obuoczne, to ono utrzymuje się nadal. Natomiast w chwili obecnej należy zbadać jaka jest wada wzroku, czy zez występuje nadal i czy jest obuoczne widzenie.~Niki: Witam. Mój synek ma 3 tygodnie. Zaraz w pierwszej godzinie po porodzie zaropiało mu prawe ocko. Wydzielina , która mu oczko zalepiała wydzelała się przez 2 dni - potem był spokój. Teraz od ponad 10 dni znów mu oczko ropieje. Lekarz przepisał Sulfactamidum 10% 5razy dziennie po kropelce. Co powinnam robic?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Nie można leczyć na czacie, ale należy pomyśleć o ewentualnej niedrożności w drogach łzowych. Dlatego zapraszamy do Kliniki Okulistyki na ul. Ceglaną w Katowicach, najlepiej w poniedziałek. Dziecko powinno być na czczo i zdrowe.~Natalia_22: Pani doktor ja mam pytanie dotyczące wzorku o dorosłej osoby tzn mam 22 lata i w ciagu roku wzrok popsuł mi się na tyle ze nosze okulary -2,75 . Co powinnam zrobic? Pobolewa mnie glowa - czy to moze miec zwiazek z tak pogarszajacym sie wzrokiem?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy wykonać pełne badanie okulistyczne. Nie tylko badanie pod kątem okularów. Zapraszamy do Kliniki.~pani_grypa_:(:(:(: Witam, chciałam zapytać jak wcześnie powinno sie wybrać z dzieckiem do okulisty, mam 3 letniego synka, a sama mam astygmatyzm, może powinnam przebadać jego oczka?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeżeli nie ma żadnych objawów, nie można zakładać że dziecko ma jakąś wadę. Jeżeli coś niepokoi w zachowaniu dziecka lub w ustawieniu gałek ocznych, należy to zbadać.Marteczka_13: Mam pytanie.mam 13 lat i od dziecka mam nie ruchomą prawą gałkę oczną.mama jeździła ze mną do lekarzy,ale nic nie powiedzieli,może Pani mi coś o tym powie???często boli mnie głowa,podejrzewano że boli mnie przez tę gałkę oczną.


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zapraszamy do Kliniki na badania, jak równiez sugeruję wykonanie badania neurologicznego.~KT@&$: Ostatnio zauważyłem ze słabo widze na wieksze odległosci czy moze to miec związek z okresem dojrzewania ??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Na pewno należy oznaczyć wadę wzroku i jej wartość, o ile ona istnieje, ponieważ z wiekiem osłabia się akomodacja, która jest odpowiedzialna za wyrażne widzenie do dali i bliży.~apache: Czy do bardzo dlugiej pracy przy komputerze wskazane są okulary antyrefleksem, czy jest to zbędny wydatek


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W zasadzie monitory nowej generacji posiadają powłokę antyrefleksyjną. Niemniej jednak stała praca przy komputerze wymaga przerw. Ekran komputerowy, podobnie jak pomieszczenie klimatyzowane, wysusza gałki oczne. W związku z tym należy stosować sztuczne łzy (w kroplach).~Kasiunia: Pani doktor mam 15 lat i od niedawna po przeczytaniu kilku stron ksiazki zaczynaja szczypac mnie oczy i rozmazuja mi sie literki co mam zrobic???:(


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Przede wszystkim należy zbadać, czy nie ma wady wzroku. Jeżeli jest, to na pewno okulista przypisze okulary. W tym wieku, jeżeli są konieczne, wymagane są do stałego noszenia. Ważne są również warunki pracy do bliży (oświetlenie, ustawienie, pozycja).POLAKOO: witam moje dziecko ma 12 lata ma astygmatyzm czy mozna to leczyc metoda laserowa :)


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Można, ale dopiero po ukończeniu okresu dojrzewania. Do tego czasu konieczne jest noszenie okularów.~Zainteresuj_mnie_soba^ON: Jak daleko posunela sie medycyna w operacjach laserowych oczu? Tzn jak taka operacja wyglada i kto moze byc operowany?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W chwili obecnej można operować każdą wadę wzroku po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych. Badania takie i leczenie wykonuje się w Katedrze Okulistyki ŚLAM przy ul. Ceglanej 35 w Katowicach (tel. (032) 35 81 321 - centrala), codziennie od 7 rano.~******: U cztero miesięcznego dziecka stwierdzono oczopląs, co może być jego przyczyną?? jeżeli rodzice nigdy nie mieli podobnych wad wzroku. czy w takim wieku możliwa jest poprawna diagnoza tego typu wady??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W tym wieku oczywiście możliwa jest diagnoza. Dziecko wymaga pełnego badania okulistycznego i neurologicznego.~???aniołeczek???: moja coreczka ma 2 miesiące i robi lekkiego zeza czasami...czy to jej zostanie?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Każde nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych (nawet okresowe) wymaga konsultacji specjalistycznej.~haneczka: Mój wnuczek (3 lata) siedzi ciagle przed tv - proszę powiedzieć czy to wpływa na stan jego oczu


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Dziecko nie powinno w sposób ciągły oglądać telewizji lub bawić się komputerem. Nie wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka.~ania20: Witam, moja przyjaciolka ma 18 lat, praktycznie caly czas nosi szkla korekcyjne(mowi ze ma zeza i niedowidzenie), miala juz 2 operacje na zeza, jednak okulista przepisuje jej nadal coraz grubsze szkla, dlaczego??Czy mozna z tym cos zrobic??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W zasadzie pytanie to powinna zadać osoba zainteresowana.~WYSOKI_1: Mój brat ma dolegliwość polegającą na tym, że bardzo czesto mruga powiekami. Ostatnio był u lekarza, który robił mu zastrzyki pod oczy z botuliny. Czy to jest bezpieczne, czy pomoże mu?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Leczenie takie równiez można stosować w przypadku częstego mrugania.~milutka27: córeczka ma miesiąc i ma chorobę wcześniaczą oczu . Urodziła się w siódmym miesiącu ciąży , w inkubatorze leżała nie cały miesiąc, już jest w domu.Czy to się leczy i w jaki sposób


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Musi być pod stałą kontrolą okulistyczną.~apache: Co oznaczają w USG oka drobne ruchome męty w ciele szkistym


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Oznacza to, że ciało szkliste, które wypełnia gałkę oczna, nie jest całkowicie przezroczyste. Drobne męty moga nie zaburzać widzenia, ale każdy przypadek musi być indywidualnie przebadany...::Olaa::..: co należy robić by powstrzymać "rozprzestrzenianie się" zaćmy?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Stosuje się różne rodzaje kropli, na przykład Vitreolent, Catarin, Quinax, ale nie są one zawsze skuteczne, czasami zaćma mimo leczenia może postepować wolniej lub szybciej.~Zbyszek: Dzień dobry Pani Doktor mam syna ma 9 lat, który ma +6 szkła i znacznego zeza. Chciałbym się dowiedzieć czy mógł bym zgłosić się z synem na prywatną wizyte do Kliniki i ewentualnej korekcji zeza w tej kilice opłaconej prywatnie, jeśli tak to czy mogła by Pani podać numer telefonu


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W Katedrze Okulistyki nie prowadzimy prywatnej konsultacji ani leczenia. Wszystkie porady i leczenie stosowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie. W tej formie (bezpłatnej) zapraszamy do kliniki. Adres i numer podano już wcześniej, rejestracja od 6:30.~kwidzyn: Dzieńdobry mam pytanie mam 17 lat i od jakiegos czasu tzn. od ok 3 miesięcy mam uczucie jakiegos obcego ciała w oku i takiej uczucie suchej rogówki tzn tego zewnetrznego oka to co widzimy i mam bardzo często bóle głowy czy to moze byc JASKRA?? jeśli tak to co mam zrobić


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Objawy sugerują konieczność zgłoszenia sie do okulisty.~LUKASZ_26: Czy zmiany spowodowane toxoplazmoza oczna sa odwracalne?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeżeli schorzenie to spowodowało zmiany bliznowate w oku, to niestety jest to zmiana nieodwracalna.~MISIEQ: Czy choroba taka jak zmętnienie ciała szklistego w oku jest wyleczalna u osób 21 letnich - jakie konsekwencje ???


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Ciało szkliste wypełniające wnętrze gałki ocznej w tym wieku nie powinno posiadać zmętnień. Każdy przypadek musi być zbadany okulistycznie.~Mała_1: witam od 9 lat jestem krótkowidzem, wada pojawiła sie nagle. Lekarz zapisuje mi raz do roku jonoforezy na oczy, czy jest do bezpieczne. Ostatnio spotkałam sie z negatywna opinia na ten temat


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W naszej klinice nie stosujemy zabiegów jonoforezy. W przypadku narastania krótkowzroczności w zależności od wieku stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.~Mloda: jakie sa najczęściej choroby oczu dzieci??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Najczęstsze schorzenia to stany zapalne, u dzieci i młodzieży mogą być bardzo groźne zapalenia nerwów wzrokowych, u noworodków niedrożność dróg łzowych, wady wrodzone, równiez jaskra i zaćma.~kobra: choruje na sm, mam ubytki duze w polu widzenia czy mam szanse na zatrzymanie zmniejszania sie pola widzenia?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Leczenie SM wymaga przede wszystkim leczenia neurologicznego, w schorzeniu ty może pojawiać się zapalenie nerwów wzrokowych, dlatego wymagana jest stała kontrola neurologiczna i okulistyczna.~KiSiEl_Ona_1: Proszę pani mam brata 11 letnigo który ma wade jednego oczka. Byliśmy w wielu klinkach i w jednej zaproponowano nam żeby co 10 dni wykonywać zabiek laserowy. Czy to chociasz pomoże na poprawe wzroku??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Wydaje mi się, że dziecko wymaga pełnej diagnostyki okulistycznej, bym mogła wydać opinię.~ONA_20: w jakim wieku mozna zachorowac na jaskre i zacme??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jaskra może być wrodzona, natomiast u osób starszych pojawia się z reguły po 40 roku życia. Zaćma może również być wrodzona, może być urazowa, pozapalna, zaćma w wieku starszym z reguły występuje po 50-ym roku życia.~paskula: Witam ! Mam 5 letnią córeczkę ma wrodzoną wadę wzoku na jedno oczko +6 na drugie +7.Leczy się ale każda wizyta jest dla Julki dużym stresem - jest badana co trzy miesiące i wada się nie zmniejsza - czy mogę chodzić do lekarza okulisty co sześć miesięcy?.Słyszałam że dopiero cos się zacznie zmieniać w okresie dojrzewania czy to prawda?.


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy zapytać lekarza, jaka jest przyczyna cotrzymiesięcznych kontrolii. Wada nadwzroczności jest wada wrodzoną i z wiekiem oraz z wzrostem dziecka zmniejsza się.~smutna: Mm 10 miesiecznego synka - byl parokrotnie badany i stwierdzono że nic nie ma a ja tymczasem mam wrazenie ze czasem po prostu czegos nie widzi - co to moze byc?? Czy diagnozowac go dalej?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W razie takich wątpliwości zapraszamy do kliniki i już.~******: Naleze do Podlaskiej Kasy Chorych. Czy moje dziecko bez problemu moze byc leczone w Pani klinice?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Tak, w chwili obecnej nie ma rejonizacji i nie wymagane jest żadne skierowanie do okulisty.

redakcja@dz.com.pl

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.12.2014, 19:32

Witam mam 7 letniego synka lecze go od 2 lat u okulisty najpierw doktor stwierdziła lekkigo zeza kazała nosić okulary tylko do czytania teraz byłam na kontroli i stwierdziła że ma astygmatyzm i nie musi nasić okularów a wszyscy mówią że przy tej wadzie są potrzebne okulary.

05.01.2012, 18:23

mój synek ma 7 m-cy i ma nadwzroczność i krótkowzroczność i zeza czy przy noszeniu okularów wyleczy się to ?

30.09.2010, 19:57

Dzien dobry, mój synek urodził się w 22 tygodniu ciąży i ważył 550g, lekarze stwierdzili że posiada retinopatie 5 stopnia. W tej chwili dziecko ma 17 miesięcy, dwa tygodnie temu byłam u okulisty i stwierdzilł że dziecko posiada poczucie swiatła. Chciałam się zapytać czy jest to możliwe że posiada retinopatie 5 stopnia i poczucie swiatła zarazem oraz czy są w takiej sytuacji jakiekolwiek nadzieje, jeśli jest chociaż cień szansy. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3