Warta Zawiercie z Pucharem Polski Podokręgu Sosnowiec FOTO

Tomasz Kuczyński
W finale Pucharu Polski Podokręgu Sosnowiec Warta Zawiercie wygrała z Unią Dąbrowa Górnicza 2:1 (2:0). Mecz rozegrano na głównej płycie Stadionu Ludowego w Sosnowcu. Triumfatorzy, oprócz pucharu, dostali voucher wart 2 tysiące złotych na zakup sprzętu sportowego. W I rundzie Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego ZPN Warta zagra z Polonią Bytom.

Finałowe spotkanie pucharowe rozegrano na stadionie, na którym Zagłębie walczy o pozostanie w Lotto Ekstraklasie. Na dodatek naprzeciw siebie stanęli szkoleniowcy, którzy są wychowankami sosnowieckiego klubu. Piotr Pierścionek prowadzi Unię, będącą formalnych gospodarzem finału, a Sebastian Stemplewski jest trenerem Warty.

- Nie jesteśmy faworytem tego meczu. Rywal ma o wiele bardziej doświadczony skład, a my ogrywamy młodzież - mówił Pierścionek, a zapytany o powrót na Stadion Ludowy stwierdził: - Czy serducho mocniej bije? Zawsze tak jest, gdy się tu wraca. Spędziłem tutaj sporty okres czasu w pierwszej kolejności jako zawodnik, również jako trener. Ale to już było. Mamy tu i teraz, gramy ważny mecz, prestiżowy dla naszego klubu, dla naszej drużyny. To bardzo dobry pomysł, aby rozgrywać finał Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Sosnowiec na tym stadionie. Dla wielu chłopaków, to jest przygoda, a gra tutaj jest magnesem w rozgrywkach pucharowych. To podnosi rangę tego pucharu. Ja miałem okazję grać na Stadionie Ludowy, ale wielu chłopaków nie, więc myślę, że są szczęśliwi i zadowoleni z takiej nobilitacji.

- To nas bardzo duże wyróżnienie oraz duże wydarzenie. Dla mnie, to też jest wyróżnienie, bo wracam do Sosnowca, na swój stadion, tutaj, gdzie się wychowałem, stawiałem pierwsze piłkarskie kroki i się piłkarsko rozwinąłem. Dobrze, że taki ważny mecz możemy rozegrać właśnie na Stadionie Ludowym - podkreślił Stemplewski.

Mecz oglądali m.in. obecni zawodnicy Zagłębia Bartłomiej Babiarz i Sebastian Milewski, a po boisku biegali „starzy, dobrzy znajomi”, wychowankowie sosnowieckiego klubu - Marcin Drzymont i Adrian Marek, z którymi w obronie Warty grał Fabian Klama. - Oni mieli wiele meczów w pierwszej drużynie Zagłębia, ja za dużo sobie nie pograłem. Fajnie było znów wystąpić na Ludowym - mówił. Po drugiej stronie "barykady" zagrał Igor Krzykowski wypożyczony do Unii z Zagłębia.

Spotkanie pechowo zaczęło się dla bramkarzy Unii. W 7. minucie Aleksander Weber interweniował poza polem karnym. Sfaulował Sebastiana Radosza i zobaczył żółtą kartkę. Przy okazji zderzenia nabawił się urazu oka i po pięciu minutach musiał opuścić boisko. Zastąpił go Aleksander Kłosek (kolejny wychowanek Zagłębia). 20-latek też miał pecha, bo w 16. minucie wyciągał piłkę z siatki. Z rzutu rożnego dośrodkował Patryk Bartusiak, a Kłosek tak interweniował, że... piłka znalazła się w bramce. Drugiego gola dla wicelidera grupy I czwartej ligi śląskiej zdobył Damian Adamiecki, wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem.

Taki wynik utrzymał się do przerwy, podczas której uhonorowano dwóch sędziów mających na koncie po 2.000 meczów - Henryka Kurka i Krzysztofa Przecherskiego.

W końcówce Unia zdobyła bramkę po pięknym strzale z rzutu wolnego Sylwestra Dębowskiego. Podopieczni Piotra Pierścionka chcieli jeszcze doprowadzić do dogrywki, a Warta wyprowadzała groźne kontry. Dwa razy swój zespół uratował Kłosek i wynik już nie uległ zmianie.

Warta zagra w I rundzie PP na szczeblu Śląskiego ZPN z Polonią Bytom. Dąbrowianie będą mieli okazję zrewanżować się Warcie już w sobotę, w meczu ligowym.

Finał PP Podokręgu Sosnowiec

Unia Dąbrowa Górnicza - Warta Zawiercie 1:2 (0:2)

0:1 Patryk Bartusiak (16), 0:2 Damian Adamiecki (26), 1:2 Sylwester Dębowski (87-wolny)

Unia: Weber (12. Kłosek) - Kowalczyk, Derlatka, Krzykowski, Dębowski - Syguła, Skórski (60. Machalaski), Dyrda, Bąk (46. Cichy) - Jędrzejczyk (68. Janosz), Misztal.

Warta: Maścibrzuch - Szwaja, Marek, Drzymont, Klama - Wrona, Bartusiak (84. Furgacz), Grim (46. Mąka), Adamiecki (81. Rygalik) - Smarzyński, Radosz (60. Jarnot).

Żółte kartki: Weber, Dębowski, Bąk, Misztal - Bartusiak

Sędziowała: Angelika Gębka (Sosnowiec)