Węzeł Sośnica już otwarty!

Największe skrzyżowanie autostradowe w Polsce, czyli węzeł Sośnica w Gliwicach, ma być dziś wreszcie otwarte! Tę długo wyczekiwaną informację podała wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Fragment węzła: rondo na ul. Pszczyńskiej
 fot. arc inwestora

Jeszcze wczoraj po węźle łączącym autostradę A1, A4 i DK44 (czyli ul. Pszczyńską) krążyli inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i GDDKiA. Sprawdzali, czy na swoim miejscu jest m.in. ponad 250 znaków drogowych, bariery na łukach i oddzielające jezdnie. Jan Spychała, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, powiedział "PDZ", że środa jest formalnie ostatnim dniem na odbiory techniczne.

- Moi inspektorzy nie stwierdzili większych uchybień. Wcześniej nie zgłosiła ich policja i straż pożarna. Odbiory zostałyby zakończone wcześniej, gdyby bardziej sprzyjała nam pogoda. To była żmudna robota, bo przecież sam węzeł liczy 33 km - mówi Jan Spychała.

Pozwolenie na użytkowanie będzie miało charakter tymczasowy. Na węźle wciąż bowiem trwają prace budowlano-bitumiczne i wykończeniowe. Szlaban stoi też w ciągu A1 na zabrzański węzeł Maciejów, którego budowa wciąż trwa.

- Trzeba się więc będzie jeszcze liczyć z niewielkimi utrudnieniami - dodaje Dorota Marzyńska, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

A te mają się zakończyć z końcem maja przyszłego roku. Z węzła Sośnica kierowcy jadący od strony Katowic będą natomiast mogli przejechać bez przeszkód w kierunku Wrocławia, do samych Gliwic, Tychów oraz nowym 15-kilometrowym odcinkiem A1 do Bełku.

Po węźle kierowcy, za wyjątkiem łuków będą mogli poruszać się z prędkością 100 km/h. Plątanina ślimaków, łączników i przejazdów została poprowadzona przez 16 wiaduktów. Układ drogowy jest tak skomplikowany, że przed próbą pokonania go warto zapoznać się z mapami i animacjami pod adresem

www.slaskiedrogi.pl/sosnica.

Niektórzy... już jechali nowym drogowym połączeniem. Filmy-relacje można znaleźć w internecie. - O godz. 7.00 przejazd ul. Pszczyńską od Tychów do ronda był otwarty (brak zakazu ruchu) i wszyscy jechali na wprost, natomiast od ronda w stronę Tychów znak zakazu jeszcze był wystawiony. Od %07ronda do wiaduktu nad torami droga była zastawiona i przejazd odbywał się ul. Okrężną - pisał w poniedziałek internauta Kwachu. - Jadąc od Mikołowa na Kraków nie ma żadnych przeszkód w postaci znaków zakazu.

Barierki utrudniające wjazd na budowany od lipca zeszłego roku węzeł mają być usunięte dziś o godz. 16. Ze względu na okres przedświąteczny i fakt, że termin uruchomienia inwestycji był tak niepewny, przedsięwzięcie warte 853 mln złotych zostanie otwarte bez fanfar, przecinania wstęgi i przemówień.

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.