Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Gowin przerwał urlop, żeby przyjechać do ATH w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

KLM
Wicepremier Jarosław Gowin w piątek 30 listopada w Bielsku-Białej wziął udział w konferencji „Nauka, Innowacje, Biznes" organizowanej przez Akademię Techniczno-Humanistyczną. - Jeszcze w tej dekadzie efekty rozwiązań legislacyjnych przełożą się na zmianę charakteru polskich firm, które będą zdecydowanie bardziej innowacyjne – zapowiedział.

Warsztaty poświęcone modelowaniu 3D, korzyści płynące z użycia jednego z najlepszych na rynku programów do projektowania architektury, wnętrz i krajobrazu - to niektóre z zagadnień sesji warsztatowej trzeciej edycji konferencji „Nauka, Innowacje, Biznes”, jaka miała miejsce w piątek w Akademii Techniczno-Humanistycznej.

To wydarzenie ma inspirować lokalne środowiska przedsiębiorców i naukowców do myślenia w perspektywach rozwoju innowacyjności i zwiększania efektywności wdrażania nowych technologii. Konferencja jest z jednej strony miejscem wykładów osób, które osiągnęły sukces w dziedzinie innowacyjności, ale i płaszczyzną wymiany poglądów i idei pomiędzy ludźmi nauki a świata biznesu.
W konferencji wziął udział m.in. wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który – jak przyznał – specjalnie przerwał urlop, by pojawić się w murach bielskiej uczelni.

Gowin pogratulował ATH inicjatyw konferencji. Przyznał, że specjalnie przerwał urlop, by pojawić się w murach bielskiej uczelni. Zwrócił uwagę, że zbudowanie pomostu między nauką, a gospodarką to jeden z priorytetów rządu i jeden z warunków powodzenia strategii odpowiedzialnego rozwoju przygotowanej pod egida premiera Morawieckiego.

- Dwa lata temu uczestnicząc w pierwszej konferencji w Bielsku-Białej mówiłem o planach ministerstwa. Dziś mogę powiedzieć, co udało się zrealizować – zaznaczył.

Wskazał na dwie ustawy o innowacyjności, dzięki którym wg danych GUS w roku 2017 nakłady na badania i rozwój wzrosły o blisko 15 procent. - To dzięki realnym ulgom podatkowym, które ustawa o innowacyjności przyznaje polskim przedsiębiorcom. W 2018 te statystki będą lepsze, bo od początku tego roku przedsiębiorca, który inwestuje w badania i rozwój od każdej złotówki zainwestowanej w to będzie mógł sobie odpisać 2 zł od podstawy opodatkowania – wyjaśniał Gowin.

Przyznał, że można zaobserwować rosnące zainteresowanie takim rozwiązaniem – dwa raz więcej przedsiębiorców sięga już po takie ulgi. W którym momencie innowacyjne produkty zaczną wpływać na kształt polskiej gospodarki? Za wcześnie wyrokować. Potrzeba kilku lat, by gospodarka zmieniła charakter na innowacyjny. Jestem przekonany, że jeszcze w tej dekadzie efekty rozwiązań legislacyjnych przełożą się na zmianę charakteru polskich firm – to będą firmy zdecydowanie bardziej innowacyjne , tworzące produkty droższe, lepiej sprzedające się i przynoszące lepszy zysk – dodał
.
Prof. Jarosław Janicki, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zapewnił, że innowacyjne technologie nie są obce w Beskidach.
- Chciałbym, żeby powstały Beskidzkie Wzgórza Innowacyjnych technologii, a to jest możliwe dzięki ścisłej współpracy z ministerstwem. Pozyskujemy środki na nasze innowacyjne badania, co pozwala w lepszym stopniu wykorzystać duże możliwości badawcze naszej uczelni i pracowników. Dzięki ścisłej współpracy z przedsiębiorcami pozwoli nam to kształcić jeszcze lepszych inżynierów dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców – dodał.

Nie ukrywał, że ATH zamierza rozwijać tzw. Studia dualne, w których część zajęć odbywa się na uczelnia, a część w przedsiębiorstwach i mieć większą liczbę doktorantów realizujących tzw. doktoraty wdrożeniowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto