Każdej wiosny po roztopach na drogach pojawiają się dziury. Złe pokonywanie takich przeszkód może nas kosztować nawet utratę koła w aucie.

Im szybciej jedziemy tym mniej widzimy - podkreśla insp. Marek Konkolewski. Dodaje, że w dzień mamy przewagę i możemy odpowiednio zareagować, natomiast nocą podczas złych warunków pogodowych, nie zawsze uda się ominąć taką przeszkodę.

Niektóre dziury na drogach mogą łatwo uszkodzić samochód. W takiej sytuacji każdy kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wystarczy udokumentować zdarzenie oraz miejsce z dziurą i poinformować policję lub straż miejską. Protokół pokolizyjny jest niezbitym dowodem, że rzeczywiście w danym miejscu, na danej drodze nastąpiła sytuacja uszkodzenia pojazdu. Trzeba też ustalić, kto jet właścicielem drogi, bo to do niego wnosi się o odszkodowanie. W tym celu można zadzwonić na numer 19 111 - całodobową informację Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Rozerwana opona i uszkodzona felga to najczęstsze skutki wjechania w dziurę, ale zdarzają się także pęknięcia szyb czy sprężyn. Jeśli kierowca nie wie co dokładnie stało się z autem, warto udać się do warsztatu. Niektóre uszkodzenia mogą być niewidoczne gołym okiem i mogą pojawić się po przejechaniu kolejnych kilometrów. Wniosek o odszkodowanie można składać do trzech lat od momentu powstania szkód.

Jeżeli kierowca zignorował oznakowanie o złym stanie dróg, nie dostanie on odszkodowania. Trudno będzie także uzyskać rekompensatę szkód w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło bezpośrednio po ulewie czy wichurze, które spowodowały szkody i zarządca drogi nie miał wystarczająco czasu na zlikwidowanie uszkodzeń nawierzchni. Odszkodowanie powinno objąć zarówno szkody rzeczowe, czyli uszkodzenia mienia, jak i osobowe, czyli sytuacje, kiedy z powodu złej nawierzchni doszło do uszkodzenia ciała człowieka. Szkodę możemy także likwidować z ubezpieczenia autocasco, ale wtedy stracimy zniżki za bezszkodową jazdę, a poza tym odszkodowanie w tej polisy przysługuje w granicach umowy, co nie zawsze oznacza, że pokryje całą szkodę - wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!