Złapaliście już pierwsze promienie słońca? Słyszeliście śpiew ptaków, wybraliście się na spacer? Postanowiliśmy sprawdzić, jak w Zabrzu przyroda i mieszkańcy budzą się do życia po zimie.

Na początek odwiedziliśmy Miejski Ogród Botaniczny. Tam znaleźliśmy pierwsze pąki irysów, przebiśniegów, ciemierników, liliowca, krokusów i tulipanów.

- Pierwsze do życia budzą się zawsze kwiatki cebulowe - tłumaczy Danuta Tarkowska, dyrektor ogrodu. - Jeszcze jest za wcześnie, żeby kwitły drzewa.
Rośliny w tym roku nie miały łatwo. Okazuje się bowiem, że zbyt ciepła zima nie jest dla nich dobra.

- Najpierw było długo ciepło, potem przyszedł mróz, a nie było za dużo śniegu, żeby te rośliny okryć - tłumaczy Tarkowska. - Mam jednak nadzieję, że udało im się przezimować i będziemy mieli piękne kwiaty w tym roku w ogrodzie.

Obecnie w ogrodzie botanicznym kwitnie oczar japoński, ale jest to normalne o tej porze roku. Na resztę roślin będziemy musieli jeszcze poczekać, ale do maja, kiedy ogród jest otwierany dla zwiedzających, na pewno wszystko będzie już pięknie kwitło.

W parkach i innych cichych miejscach można już usłyszeć pierwszy śpiew ptaków. Nam udało się już usłyszeć kosy. Pierwsze pary wychodzą na spacery, można też spotkać rodziny z dziećmi.

- Kiedy wychodzi słońce, to od razu człowiekowi robi się lepiej - uśmiecha się Ania, studentka Politechniki Śląskiej, którą spotykamy w parku. - Mam nadzieję, że to już początek wiosny, bo zima jest bardzo depresyjna.

Na kalendarzową wiosnę musimy poczekać do 21 marca, ale przyroda nie patrzy na daty. Już teraz warto wybrać się na spacer, żeby złapać pierwsze promienie słońca.

Widzieliście wiosnę? Przesyłajcie do nas zdjęcia na adres j.toros@dz.com.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!